Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дни на визуалната наука в СУ - какъв е светът днес и как ще изглежда утре

| Репортаж
доц. д-р Мартина Стефанова и Надежда Хаджийска
Снимка: Виктория Петрова

Учени от Стопанския факултет на Софийския университет търсят отговори на това в какъв свят живеем днес и как ще изглежда светът утре и каква е ролята на всеки от нас в постоянно променящата се реалност? За да избягат от строгостта на научните разработки и да достигнат до по-широки аудитории, учените избират да представят резултатите визуално, като зрителят се потапя в изследваната проблематика и се превръща в участник в преживяването.

От 29 февруари до 2 март Центърът за визуална наука "Калейдоскоп" към Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира Дни на визуалната наука. Целта е да се насочи вниманието на посетителите към климатични промени, обезлесяване, замърсяване на природата, загуба на биоразнообразие, корупция, бедност, конфликти, миграция.

"Написани по достъпен начин. Цитират само и единствено факти", казва доц. д-р Марина Стефанова – научен ръководител на проекта и заместник-декан на Стопанския факултет към Софийския университет.

Данните, които доц. Стефанова и нейният екип събират, са обобщени  в две книги – "Светът в риск" и "Надежда за бъдеще", подготвени по курсов проект, пояснява Надежда Хаджийска, магистър в специалност "Устойчиво развитие" в Стопанския факултет. Тя е работила върху темата за глада. Най-много я е впечатлило това, че "около 150 милиона повече жени, отколкото мъже изпитват глад".

Бедността не се ограничава само до невъзможността да се покрият основни потребности. Фактори като дискриминация, лошо управление, конфликти, експлоатация, домашно насилие и корумпирани лидери затрудняват хората да преодолеят бедността. Тези фактори затварят хората в спирала на бедност и ограничават достъпа им до ключови социални услуги и ресурси.

Едно от решенията, което става все по-популярно, е хранителното банкиране. Хранителните банки биха могли да преразпределят излишната храна към нуждаещи се институции, уточнява Марина Стефанова.

Друго решение на проблема с прекомерното производство и разхищението на храна от крайните потребители, е планирането и ясна ограничена и осъзната консумация при пазаруване. В Дните на визуалната култура, посетителите ще се "потопят" в тези и още проблеми, но ще получат и отговори какъв личен принос би могъл да има всеки един от нас.

Потапящото преживяване е проекция в среда, която изпълва зрителя. Около него няма външни дразнители, изтъква Страхил Йорданов, творчески директор на студио за 3D визуално изкуство, което създава 360-градусово аудиовизуално преживяване на резултатите от научния проект. Научната проблематика е поднесена с помощта на изкуството, което пък бързо и интуитивно достига до хората, отбелязва той.  

Проектът е мултидисциплинарен и мултимедиен. Посетителите влизат в една полусфера или купол с височина 7 метра и квадратура 140 метра. В този купол се прожектира аудио-визуална история в 360 градуса. Без очила, зрителите от първо лице възприемат чрез сетивата си случващото се в различни краища на света и какво би станало, ако не се вземат мерки. След първото визуално потапяне следва второ, което не е толкова катастрофално, а е изпълнено с надежда за бъдещето.

"Когато се намираш в България и имаш 24-часов достъп до електричество, вода, имаш пресни зеленчуци и плодове на трапезата си почти през цялото време, е много трудно да си представиш други начини на живот. Но целият свят е много шарен и пъстър. За да можеш да си представиш как живеят другите, най-лесно е да го почувстваш. Веднъж почувствал, вече не можеш да се правиш, че това не съществува", коментира доц. Стефанова.

"Тази планета не е наследство за нас от нашите предци. Ние сме я взели назаем от нашите деца. Трябва да правим всичко възможно, за да могат и те да живеят тук", напомня в заключение Надежда Хаджийска.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще ремонтират пътя Рилски манастир-Кирилова поляна

Община-Рила залага средства по бюджета, който се готви за внасяне на Общинския съвет, за ремонт на пътя Рилски манастир-Кирилова поляна, 7 км, казаха от администрацията. Ще се предвидят средства и за изготвяне на проект за цялостно преасфалтиране на трасето, което води до интересни и забележителни места по маршрута. Често състоянието на пътя..

публикувано на 03.04.25 в 20:46
Президентът на Франция Еманюел Макрон

Макрон призова Европа да преустанови инвестициите си в САЩ

Президентът на Франция Еманюел Макрон призова европейските компании да преустановят инвестициите си в САЩ докато ситуацията с "бруталните и неоснователни" мита, обявени от американския му колега Доналд Тръмп, не се изясни.  "Какво би било посланието, ако големи европейски играчи инвестират милиарди евро в американската икономика в момента, в който те ни..

публикувано на 03.04.25 в 20:20
Премиерът на Канада Марк Карни

Канадският премиер определи митата на Тръмп като "трагедия за глобалната търговия"

Канадският премиер Марк Карни обяви ограничени контрамерки на новите американски мита за страната му, наричайки протекционистичните мерки, които обяви снощи президентът на Съединените щати Доналд Тръмп "трагедия за глобалната търговия": "Правителството на Канада отвръща със същия подход като американския - техните 25 процента с наши 25..

публикувано на 03.04.25 в 20:20

Атанас Зафиров се срещна с посланика на Германия Ирене Планк

България заявява готовност да улесни достъпа на германски компании до високотехнологични индустриални зони у нас. Това е обявил вицепремиерът Атанас Зафиров пред извънредния и пълномощен посланик на Федерална република Германия у нас Ирене Мария Планк. На срещата е констатирано, че България и Германия задълбочават стратегическото си..

публикувано на 03.04.25 в 19:54

Няколко топлофикации искат драстично поскъпване на парното

Топлофикационните дружества в София, Враца и Велико Търново искат ударно увеличение на цените на топлата вода и парното от 1 юли. Топлофикациите във Варна и Сливен прогнозират поевтиняване на услугата, а от асоциацията на топлофикационните дружества смятат, че КЕВР няма да одобри исканите драстични увеличения. Според направените..

публикувано на 03.04.25 в 19:33
Иван Владимиров

Прокуратурата иска поне 15 години затвор за убийството на психолога Иван Владимиров

Прокуратурата иска между 15 и 20 години затвор за Румен Тонев за убийството на психолога Иван Владимиров-Нав. Днес бе последното заседание по делото, а утре се очаква съдът да постанови присъда, предаде БТА. Превес при размера на наказанието трябва да имат отегчаващите вината обстоятелства, каза в пледоарията си прокурорът по делото Кристиян..

публикувано на 03.04.25 в 19:31
Борислав Сарафов, и.ф. главен прокурор

Сарафов е възложил на Националната следствена служба да разследва катастрофата край Телиш

Изпълняващият функциите на главен прокурор Борислав Сарафов е възложил на Националната следствена служба да разследва тежката катастрофа в Плевенско преди 3 дни, при която загина 12-годишно момиче. 12-годишно дете загина при тежка катастрофа в Плевенско Мотивът на Сарафов е, че досъдебното производство се отличава с особена фактическа и правна..

публикувано на 03.04.25 в 19:17