Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Руската война в Украйна много промени самия разказ в Европа"

Мария Симеонова: Европейските лидери гледат към България, когато тук се случват политически промени

Европейско проучване изследва политиките в изборната година

| Интервю
Мария Симеонова
Снимка: Таня Милушева

"Европейските избори не са сред най-популярните. Надявам се, че тази тенденция в България ще се промени". Това обясни пред БНР  Мария Симеонова, директор на софийския офис на Европейския съвет за външна политика.

Тя представи резултатите от европейско проучване върху политиките в изборната година. Открояват се 5 кризи преди предстоящия европейски вот – изменение на климата, ковид, глобални икономически сътресения, миграция, войната на Русия срещу Украйна.

Проучване: Европейците са песимисти за шансовете на Киев за победа

Проучването е проведено в 9 държави членки на ЕС – Дания, Естония, Франция, Германия, Италия, Полша, Португалия, Румъния, Испания, и в две, които не са членки – Швейцария и Великобритания. Над 15 хиляди респонденти са отговорили коя е кризата, която най-осезаемо ще повлияе на начина, по който гледат на бъдещето.

Открояват се кризи, които наблюдаваме през последните 10-15 години, посочи Симеонова.

"Целта на проучването е да се хвърли яснота върху притесненията на европейците.

Разделението ляво-дясно вече отстъпва. Затова допринесе ковид и европейската "Зелена сделка". Няма и толкова ясно разграничение между анти и проевропейски партии.

Потенциален втори мандат на Тръмп не се очаква с нетърпение". 

Руската война в Украйна много промени самия разказ в Европа, разясни Мария Симеонова в предаването "Преди всички".

"Оказа се, че емиграцията не е водещият проблем в повечето държави, в които е проведено проучването. Германия е страната, в която гражданите я посочват като такъв. Климатичните промени са посочени във Франция и Дания. Италия, Испания и Португалия определят икономическите сътресения като кризата, която ще промени тяхното бъдеще най-осезаемо. В Румъния тази криза е Ковид 19, както и във Великобритания. Ковид 19 отключи една несигурност у европейците дали могат  да бъдат защитени от здравните си системи. Респондентите в Полша и Естония, до известна степен и в Дания, определят войната в Украйна като най-голямата криза.

Младите хора посочват климатичните промени. По-възрастните определят войната в Украйна".

Тези теми разделят европейското общество и задачата пред кандидатите на предстоящите европейски избори е трудна, каза Мария Симеонова.

"Те ще трябва да разглеждат тези теми в пакет. Кандидатите ще трябва да обяснят какво е европейското решение на тези проблеми. 

Колкото по-рано започнат кампаниите, толкова по-добре. Геополитическата обстановка е много сложна. Отговорното поведение изисква европейско говорене. Решенията съществуват на европейско ниво.

На национално ниво изпитваме последиците от европейските политики. Политиците и гражданското общество трябва да бъдат по-активни, за да се чуят в Брюксел гласът и проблемите на българските граждани". 

Тя коментира посещението на българския премиер в Украйна след втората годишнина от началото на руската агресия.

"Това посещение от една страна е силно символично. Българската делегация – с премиер, трима министри и двама заместник-министри, тежеше. Много навременно посещение, което изпраща силен сигнал в националния ни контекст и в европейския. Тук предстои ротация. Европейските лидери гледат към България, когато тук се случват политически промени. Това води до промени и в Съвета на ЕС. Силна заявка преди ротацията е, че позицията на България остана непроменена и че подкрепата за Украйна ще продължи колкото е необходимо. 

Разбрахме, че България участва активно във формулата за мир за Украйна и в точката за екологичното й възстановяване. Страната ни предприема  конкретни стъпки, които не се изчерпват само с военно-икономическа подкрепа".

Разговорът вече върви на европейско ниво, посочи Мария Симеонова.

Разбрахме, че България ще бъде домакин на следващата конференция за сигурността в Черноморския регион, отбеляза още директорът на софийския офис на Европейския съвет за външна политика.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Гидеон Саар

Външният министър на Израел постави условия за споразумение за прекратяване на огъня в Ливан

Външният министър на Израел Гидеон Саар заяви, че споразумението за прекратяване на огъня с Ливан ще зависи от прилагането, което ще държи "Хизбула" разоръжена и далеч от границата, предаде  Ройтерс По думите му тестът за всяко споразумение е не в думите или формулировките, а в прилагането. Саар определи двете основни точки, които трябва да..

публикувано на 25.11.24 в 16:12
Урсула фон дер Лайен

Фон дер Лайен спомена Дебора Михайлова и жени в Италия и Франция в обръщението си за Международния ден за премахването на насилието срещу жените

Българката Дебора Михайлова, която беше жестоко нарязана с макетен нож от приятеля си Георги Георгиев, е една от жертвите на насилие, поименно споменати от председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в обръщението ѝ по повод Международния ден за премахването на насилието срещу жените. Прокуратурата протестира освобождаването..

публикувано на 25.11.24 в 16:09
Ангела Меркел

Меркел защити връзките с Русия и блокирането на Украйна от членство в НАТО по нейно време

В интервю за Би Би Си бившият германски канцлер Ангела Меркел защити връзките с Русия и блокирането на Украйна от членство в НАТО по нейно време.  В обширното интервю, засягащо много въпроси, Ангела Меркел каза, че газовите сделки, които е сключила с Русия, са имали за цел да помогнат на германските фирми и да поддържат мира с Москва. Тя също..

публикувано на 25.11.24 в 16:05
Кметът на Плевен д-р Валентин Христов

В Плевен обмислят дали да обявят бедствено положение заради безводието

В Плевен четири детски градини търсят помощ от Общината за допълнително осигуряване на питейна вода. За Плевен и 14 населени места продължава ежедневният воден режим. Водният режим в Плевен продължава Дали да се обяви бедствено положение в Плевен вече е обмисляно преди време на среща, но е взето решение да се изчака, каза кметът д-р..

публикувано на 25.11.24 в 15:49
Лидерът на ИТН Слави Трифонов.

ИТН няма да подкрепи Борисов за премиер, нито Атанасов за председател на НС

Лидерът на "Има такъв народ" Слави Трифонов отхвърля вероятността за подкрепа на кандидатурата на Бойко Борисов за премиер и на Атанас Атанасов за председател на Народното събрание.  В позицията на Трифонов, разпространена от пресцентъра на партията, се казва: "Нашата позиция остава непроменена - както по отношение на председателя на парламента,..

публикувано на 25.11.24 в 15:39

Промените в Закона за движение по пътищата - съмнения и недоумения

Как да се намалят жертвите на пътя? Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри , но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, а той още не е заработил. България е страната в ЕС с най-висока смъртност при катастрофи Автомобилният състезател Илия Царски..

публикувано на 25.11.24 в 15:27
Елена Ласкони гласува на първия тур на президентските избори в Румъния, 24 ноември 2024 г.

След вота в Румъния: Ласкони благодари, Джорджеску се въздържа от коментари

Независимият кандидат Калин Джорджеску печели президентските избори в Румъния. Известен с критичните си позиции към НАТО и определян като проруски настроен, за Джорджеску са гласували малко по-малко от 23% от избирателите в северната ни съседка. На второ място с 19,17 на сто подкрепа е кандидатката на дясноцентристкия "Съюз за спасение на Румъния"..

публикувано на 25.11.24 в 15:11