Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Студентите ще могат да свирят на рояла на маестрото и да се докоснат до предмети от личния фонд на музиканта

В НБУ ще има аудитория на името на проф. Милчо Левиев

Вики Алмазиду: Паметта за хората на изкуството се запазва най-добре в учебните заведения

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Утре в Нов български университет ще бъде открита аудитория на името на джаз музиканта Милчо Левиев. В музикалната зала ще бъдат разположени ценни вещи от личния му фонд – някои от най-големите му награди, ценни нотни записи, плочи и книги.

"Това е трогателно. НБУ се отнася с толкова голяма грижа, обич и уважение към личността на Милчо. Преди години Милчо даде част от архива си на НБУ и сега аз завърших това негово желание, като доставих всичко, което имам – оригинални партитури на всичките му композиции, класически и джазови, всички издания на различни носители, книжни издания, записвани концерти, много ценни музикални издания от неговата лична библиотека", сподели в интервю за БНР Вики Алмазиду, джаз изпълнител и спътница на Милчо Левиев. Тя допълни, че голяма част от дарените архиви вече са дигитализирани.

"Дарих и самия роял на Милчо Левиев, на който ще могат студентите да свирят. Той е действащ роял. Една зала, оборудвана със съвременни технически възможности за записи и мултимедия. Там могат да се правят камерни концерти, семинари, симпозиуми, както и ще се преподава. Цяла стена има, като библиотека с остъклени витрини, в която стоят част от тези архиви, портрети, афиши."

Паметта за хората на изкуството се запазва най-добре и най-правилно в учебните заведения, смята Вики Алмазиду.

"Това е една съвсем жива зала. Зала с пряко докосване до личността на един творец", подчерта тя в предаването "Хоризонт до обед".

Милчо Левиев и Вики Алмазиду на джаз фестивала в Банско, 2010 г. Снимка: БГНЕС

"И някои приятели ми казваха - защо раздаваш всичко, остави и за себе си. Аз бях спътница, съпруга на Милчо Левиев, но Милчо Левиев всичко, което е оставил, трябва да остане за всички, то не е мое. С радост го дарявам."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Шунев

Владимир Шунев: Пейзажите ми са вдъхновени от българската природа

Владимир Шунев обича да пътува. Спира за кратка почивка, за да нарисува видяното и продължава пътя си към различни места в България.  Наричат го самобитен и самоук художник, защото по образование е минен инженер. Това го нарежда сред най-ярките представители на наивистичното изкуство у нас. Неговите пейзажи са наситени с цветове и романтика,..

публикувано на 02.07.24 в 09:23
Виктор Теодосиев и Константин Илиевски

Брукнер, Джуров и дебют в заключителния концерт на Радиосимфониците

Седма симфония на Брукнер, Елегия от Пламен Джуров и дебют на Виктор Теодосиев ще представят Радиосимфониците под палката на главния диригент Константин Илиевски в заключителния си концерт на 5 юли, петък, от 19.00 ч. в зала "България" . Програмата предлага в една вечер акцентите от сезона: световни шедьоври, фокус върху българските..

публикувано на 01.07.24 в 16:20
Станислава Пирчева

Станислава Пирчева: Поезията става песен, когато думите намерят музиката в сърцето

Поезията става песен, когато думите намерят музиката в сърцето . Това сподели Станислава Пирчева, водещ на предаването "Нощен хоризонт" по БНР. Тя е автор на текста на песента "Феникс", която днес има премиера. Игор Марковски е продуцент на парчето, изпълнено от Жаклин Таракчи. Музиката е на Биляна Ангелова. Песента е..

публикувано на 01.07.24 в 11:17

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В четвъртото издание от летния сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“:  20.05-21.00 ч.: - Журналистът и блогър Димитър Сотиров ни пренася в атмосферата на летните фестивали “Opera Open“ в Пловдив и “Опера в Летния театър“ във Варна - Изкуствоведът доц. Петър Пламенов представя..

обновено на 30.06.24 в 23:13

Поредно издание на фолклорния събор "Златната гъдулка" в Русе

54-то издание на фолклорния събор "Златната гъдулка" ще започне в неделя от 9 ч. в Парка на младежта в Русе. На сцената ще се изявят над 700 участници от различни краища на страната, както и детски фолклорен състав "Талисман" от град Тараклия, Молдова. Певци, инструменталисти, танцьори, разказвачи и участници в народни обичаи ще се състезават..

публикувано на 30.06.24 в 08:30
Теодора Колева - писател

За надеждите и разочарованието в творчеството на Теодора Колева

Теодора Колева в разстояние на 10 години пише първата от трите книги "Данъчна ревизия", като съумява в този сборник с разкази да предаде по неповторим начин надеждите и разочарованието на обикновените хора от посттоталитарното демократично общество.  Разказите се позовават на много истински случки и житейски впечатления на писателката,..

публикувано на 30.06.24 в 06:59

Премиера събра на една сцена Светлин Русев и Теодосий Спасов

Първото изпълнение на нова българска творба е щастливо събитие - и за участниците, и за публиката, която го аплодира за първи път.  В четвъртък, на 20 юни, в зала "България" се събраха хора, любопитни да посрещнат новородения Концерт за цигулка, кавал и оркестър с автор Теодосий Спасов, още повече, че солисти на Софийската филхармония бяха..

обновено на 28.06.24 в 20:26