Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Студентите ще могат да свирят на рояла на маестрото и да се докоснат до предмети от личния фонд на музиканта

В НБУ ще има аудитория на името на проф. Милчо Левиев

Вики Алмазиду: Паметта за хората на изкуството се запазва най-добре в учебните заведения

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Утре в Нов български университет ще бъде открита аудитория на името на джаз музиканта Милчо Левиев. В музикалната зала ще бъдат разположени ценни вещи от личния му фонд – някои от най-големите му награди, ценни нотни записи, плочи и книги.

"Това е трогателно. НБУ се отнася с толкова голяма грижа, обич и уважение към личността на Милчо. Преди години Милчо даде част от архива си на НБУ и сега аз завърших това негово желание, като доставих всичко, което имам – оригинални партитури на всичките му композиции, класически и джазови, всички издания на различни носители, книжни издания, записвани концерти, много ценни музикални издания от неговата лична библиотека", сподели в интервю за БНР Вики Алмазиду, джаз изпълнител и спътница на Милчо Левиев. Тя допълни, че голяма част от дарените архиви вече са дигитализирани.

"Дарих и самия роял на Милчо Левиев, на който ще могат студентите да свирят. Той е действащ роял. Една зала, оборудвана със съвременни технически възможности за записи и мултимедия. Там могат да се правят камерни концерти, семинари, симпозиуми, както и ще се преподава. Цяла стена има, като библиотека с остъклени витрини, в която стоят част от тези архиви, портрети, афиши."

Паметта за хората на изкуството се запазва най-добре и най-правилно в учебните заведения, смята Вики Алмазиду.

"Това е една съвсем жива зала. Зала с пряко докосване до личността на един творец", подчерта тя в предаването "Хоризонт до обед".

Милчо Левиев и Вики Алмазиду на джаз фестивала в Банско, 2010 г. Снимка: БГНЕС

"И някои приятели ми казваха - защо раздаваш всичко, остави и за себе си. Аз бях спътница, съпруга на Милчо Левиев, но Милчо Левиев всичко, което е оставил, трябва да остане за всички, то не е мое. С радост го дарявам."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Збигнев Зембжуски

Кой е Зджислав Зембжуски - българският Шиндлер?

Зджислав Зембжуски  е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук  Димитър Гачев.  Зджислав Зембжуски  е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..

публикувано на 19.05.25 в 18:45

Шести международен конкурс за млади оперни певци "Гена Димитрова"

В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..

публикувано на 19.05.25 в 10:26

Представиха българския филм "Сватба" в Европарламента

Българският филм "Сватба" беше представен в Европейския парламент в Брюксел по инициатива на евродепутата от ГЕРБ - ЕНП Андрей Ковачев. Продуцент и режисьор на лентата е Магдалена Ралчева, а сценарист Юрий Дачев "Сватба" е българска драма от 2024 г., базирана на едноименния разказ на Николай Хайтов. Българската премиера на филма бе на 8..

публикувано на 18.05.25 в 09:19
Неда Антонова - писател

В "Моят любовен август" Неда Антонова разказва за една спасена след опит за самоубийство 14-годишна душа

Какво кара едно дете да загуби вярата, че животът има смисъл? Какво остава, когато мълчи семейството, обществото? Какво става, когато не познаваме Бог?  Темата е тежка, но важна, защото става въпрос за самоубийството сред младите, агресията и липсата на страх от Бога и закона в обществото ни. Разговорът е на кореспондента ни в Силистра..

публикувано на 18.05.25 в 07:33

Лия Петрова с нов албум и престижен дебют в Лондон

Цигуларката Лия Петрова пропътува от Мадрид до Токио и после до Монпелие за няколко дни в края на април. Нейните ангажименти стават не просто повече, те са и все по-престижни, а на 6 юни в зала "България" тя ще солира на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Екхард Вичик в Първия цигулков концерт от Сергей Прокофиев.  С голяма радост научаваме, че..

публикувано на 16.05.25 в 16:28
Крис Шарков

Крис Шарков: Репетициите за мен са като "наркотик", те са "зависимост"

Гост в "Магията на театъра" е театралният режисьор Крис Шарков . "В тази криза на истината в съвременното общество, именно истината е това, което търсим най-много в театъра през последните години" - думи на режисьора Крис Шарков. Крис Шарков е един от талантливите режисьори у нас, който впечатлява с решенията си на сцената, с овладяването на..

публикувано на 16.05.25 в 16:07

Либертанго - новият фестивал на София

Стоян Караиванов е първият български бандонеонист, започнал с успех активна професионална кариера по българските и световните сцени. Той е носител на множество престижни награди, една от които е статуетката "Музикант на годината 2022" като победител в анкетата сред слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт".  Отзвук от "Музикант на..

публикувано на 15.05.25 в 18:03