Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Студентите ще могат да свирят на рояла на маестрото и да се докоснат до предмети от личния фонд на музиканта

В НБУ ще има аудитория на името на проф. Милчо Левиев

Вики Алмазиду: Паметта за хората на изкуството се запазва най-добре в учебните заведения

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Утре в Нов български университет ще бъде открита аудитория на името на джаз музиканта Милчо Левиев. В музикалната зала ще бъдат разположени ценни вещи от личния му фонд – някои от най-големите му награди, ценни нотни записи, плочи и книги.

"Това е трогателно. НБУ се отнася с толкова голяма грижа, обич и уважение към личността на Милчо. Преди години Милчо даде част от архива си на НБУ и сега аз завърших това негово желание, като доставих всичко, което имам – оригинални партитури на всичките му композиции, класически и джазови, всички издания на различни носители, книжни издания, записвани концерти, много ценни музикални издания от неговата лична библиотека", сподели в интервю за БНР Вики Алмазиду, джаз изпълнител и спътница на Милчо Левиев. Тя допълни, че голяма част от дарените архиви вече са дигитализирани.

"Дарих и самия роял на Милчо Левиев, на който ще могат студентите да свирят. Той е действащ роял. Една зала, оборудвана със съвременни технически възможности за записи и мултимедия. Там могат да се правят камерни концерти, семинари, симпозиуми, както и ще се преподава. Цяла стена има, като библиотека с остъклени витрини, в която стоят част от тези архиви, портрети, афиши."

Паметта за хората на изкуството се запазва най-добре и най-правилно в учебните заведения, смята Вики Алмазиду.

"Това е една съвсем жива зала. Зала с пряко докосване до личността на един творец", подчерта тя в предаването "Хоризонт до обед".

Милчо Левиев и Вики Алмазиду на джаз фестивала в Банско, 2010 г. Снимка: БГНЕС

"И някои приятели ми казваха - защо раздаваш всичко, остави и за себе си. Аз бях спътница, съпруга на Милчо Левиев, но Милчо Левиев всичко, което е оставил, трябва да остане за всички, то не е мое. С радост го дарявам."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кадър от филма „Човекът, който не можеше повече да мълчи

Катя Тричкова: Най-важно е историята на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" да стигне до хората

"Номинацията за "Оскар" е нещо страхотно, ние въобще не сме го очаквали и дори изглежда малко нереално. Това е огромно признание за филма, дава му още по-голяма видимост. Най-важно е тази история да стигне до хората".  Това каза пред БНР  Катя Тричкова  - продуцент на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" от българска страна...

публикувано на 28.01.25 в 18:08

"Дон Жуан от Сохо" - новата постановка в театър НАТФИЗ

Планета се върти, времената се сменят, а пред човека стоят едни и същи морални дилеми за пътя, по който да поеме . Изборът винаги е много личен , но общоприетите ценности, морални принципи и модели на възпитание и образование оказват своето влияние и учат на уважение, принципност, следване на правила, етика в отношенията.  Разбира се..

публикувано на 28.01.25 в 17:29
Акира Саката

Японското приключение на "Аларма пънк джаз"

Японският саксофонист и кларинетист Акира Саката гостува в София преди 80-ия си рожден ден.  "Акира Саката е ренесансова личност – поет, писател, актьор, по професия морски биолог . Този човек има страшна енергия, сякаш е на 55. Той е толкова слънчев, забавен човек! Той е като младеж ", разказа в предаването "Хоризонт до обед" Цветан Цветанов..

публикувано на 28.01.25 в 10:28
Виктория Бешлийска

Виктория Бешлийска: Радиото създава усещане за реалния ритъм на времето

"Едни от най-ранните ми детски спомени са свързани с радиото. То беше един неизменен фон на моето детство“ . Това сподели българската писателка Виктория Бешлийска в предаването "Понеделник вечер" , посветено на 90 години БНР. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" До седемгодишна възраст създателката на..

публикувано на 27.01.25 в 21:50

В София врати ще отвори къщата - музей на Райна Княгиня

Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата.  „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..

публикувано на 26.01.25 в 06:42
Славян Йоргакиев

Несъкрушимата сила на бащината любов в романа на Славян Йоргакиев

Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..

публикувано на 26.01.25 в 06:07
Влади Симеонов

90 г. БНР: Спомен за Влади Симеонов, един от създателите на Радиооркестъра

В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР.  На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..

публикувано на 24.01.25 в 18:36