Сегашната мярка за спиране на семейните помощи не е удачна.
Тази позиция изрази в интервю за БНР Красимира Благоева, директор на основното училище "Васил Левски" в пловдивското село Караджово.
"Не трябва детските надбавки да бъдат спирани за една календарна година. Това е категорично демотивираща мярка", смята тя.
Според директорката мярката е неработеща. Тя се аргументира с ресурсите, които се влагат, включително образователните медиатори, и с ежедневните усилия да се мотивират нередовно посещаващите училище ученици и да се търсят причините, които за голяма част от семействата са финансови и материални.
"Родителят директно заявява – елате след една година. Ако мярката е работеща, както в предходния вариант – спиране на детските за месец, ако в 3 последователни месеца не си успял да върнеш това дете в училище – тогава да се спират за една година. Но не автоматично за направени 5 отсъствия."
Единодушие сред образователните институции и директорите по тази тема има, увери Благоева.
Още когато е била предложена мярката – през 2019 г., от Центъра за междуетнически диалог "Амалипе" са оповестили данни от проучване в мрежата от училища, с които работят. Около 40% от анкетираните тогава са били категорични, че мярката няма да проработи. 30 на сто са били на мнение, че може да проработи. Впоследствие обаче над две трети от директорите са оценили ефекта като обратен.
"Мотивацията на родителя при такъв дълъг период рязко спада. Той не вижда смисъл да полага усилия. Това е още една причина детето, което не посещава училище, да бъде ангажирано в ежедневни дейности за осигуряване на прехраната. А 5 неизвинени отсъствия се правят много бързо – това е по-малко от един учебен ден", коментира в предаването "Хоризонт до обед" Теодора Крумова от "Амалипе".
Образованието като ценност в ромската общност става по-видимо не благодарение на наказанията, а с много работа на терен, с позитивни модели, които доказват на децата и родителите, че могат да успеят, обясни Крумова.
"Тази радикална мярка в никакъв случай не е причината за връщане на учениците в училище", потвърди и Красимира Благоева.
Двете мнения чуйте в звуковия файл.
"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
По данни на Националния статистически институт от 2020 година насам има значително трайно покачване на броя на българите, които се прибират да живеят..