Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви тайни крие пустинята Негев в Израел?

| Интервю
Снимка: pixabay.com

В пустинята Негев и по-конкретно в местността около Мицпе Рамон по статистически данни има едва два дъждовни дни в годината. В един от тях в района попаднаха и кореспондентите ни Феня и Искра Декало.

Ураганен вятър подхваща капките дъжд. Прави от тях ледени топчета и направо ги забива в лицето, ръцете, във всичко непокрито. В такъв момент разбираме защо бедуините са така забулени. Няма къде да се скрие човек. Наоколо са само камъни. Ако се вгледаме, бихме открили останки от здания, тераси по склоновете, на които са се отглеждали някакви храни. Имало е и светилища. За това "разказват“ каменни "библиотеки", където хора от различни епохи, религии и с различно социално положение са се молили и оставили своя отпечатък. На всички езици пустиня означава нещо пусто, страшно, недружелюбно. Професор Узи Авнер, ръководител на Отдела по археология в Изследователския център на Мъртво море разказва:

"От неолита до наши дни на тези места е имало човешко битие. Изследвам пустинните култури, с надежда да разбера защо тези сурови места са били толкова привлекателни за хората. И откривам факти, показващи как индивидите   от тази епоха са знаели как да оцелеят и да се справят с тежките условия. В момента изследвам южната част на пустинята Негев. 

пустинята Негев

Правил съм проучвания и в Синайската пустиня. И двете си приличат по това, че в тях падат нищожни валежи и водата почти моментално се изпарява. Въпреки това, пустинните хора са развивали успешно земеделие и добив на руда, мед и злато. Каменните гравюри пък ни показват, че духовният живот също е бил развит – с много светилища и молитвени места. Християнството също е повлияно от пустинната религия. На възвишенията на Негев изграждат монументалните църкви, обявени от ЮНЕСКО за паметници на световната култура. От осми век и ислямът навлиза в пустинята Негев, а за това свидетелстват откритите от нас зидани джамии и гравюри върху камъните. В пустинята са се водили не малко войни. Обобщено казано има какво да научим, дори от праисторическия човек, за живот в хармония с природата и рационалното й използване- без да я унищожаваме. Пустинните хора са ценили светлината, а свидетелство за това е "горящия храст“,  видян от Мойсей в най най-краткия ден на годината, в който християните празнуват Игнажден.

Професор Лиор Шваймер - изследовател на скални гравюри в пустинята Негев, е следващият ни гид по гравюрите върху камъни (не са рисунки, защото са издълбани).

пустинята Негев

"Пустинята Негев се счита за царство на номади. Но от времето на неолита до днес е имало и постоянни селища. Пустинята е била търсено място за живеене. Открихме места с гравирани стъпала на крака, което може да е част от светилище. Около стъпалата има гравюри на свещници и кръстове. В Негев има надписи и от всички деноминации на християнството и юдаизма. На друг хълм са рисунки на камили, на конници, на антилопи.

Пътуването из най-приличащата на лунен пейзаж пустиня на Израел ни среща с хора, за която тя е съдба и любов. Те предпочитат да живеят в нея. Там е тихо, липсват онези причини, които карат хората в големите градове да са вечно забързани и нервни", казва проф. Лиор Шваймер. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Испанското правителството подготвя пакет от директна финансова помощ за най-застрашените от американските мита

Испанското правителството подготвя пакет от директна финансова помощ за най-застрашените от американските мита сектори. Това са производството на автомобили, селското стопанство и винопроизводството. Очаква се парите да бъдат насочени и към производството на алуминий, стомана и петрол. Правителството ще спаси засегнатите сектори и..

публикувано на 02.04.25 в 22:19

БАИ: Инвестиции за над 2,5 млрд. евро са влезли в българската икономика през 2024 г.

Инвестиции в размер на над два и половина милиарда евро са влезли в българската икономика през миналата година, съобщи изпълнителният директор на Агенцията за инвестиции Мила Ненова. Сертифицирани са повече от 20 инвестиционни проекта за 645 милиона лева с 1845 разкрити работни места.  От началото на тази година от агенцията отбелязват засилен..

публикувано на 02.04.25 в 22:11
Турският външен министър Хакан Фидан.

Турският външен министър е на посещение във Франция

Изходът от войната в Украйна, европейската сигурност, ситуациите в Сирия и Газа и двустранните отношения са централните теми в разговорите на дипломат номер 1 на Турция Хакан Фидан и френския му колега Жан-Ноел Баро в Париж. Те разговарят ден преди срещата на външните министри от страните на НАТО в Брюксел и в сложния международен контекст при..

публикувано на 02.04.25 в 21:59
Министър-председателката на Италия Джорджа Мелони

Италия иска да се избегне търговска война заради митата на хранителните продукти в САЩ

Премиерът на Италия Джорджа Мелони се изказа относно митата на  САЩ за хранително-вкусовата промишленост, така както и президентът на Италия Серджо Матарела. Джорджа Мелони използва случая по награждаването с наградата Maestro dell'arte della cucina italiana (Майстор в изкуството на италианската кухня). Церемонията се състоя в палата "Киджи"..

публикувано на 02.04.25 в 21:48

Рухна част от стената на Небет тебе в Пловдив

Част от подпорна стена в източната част на Небет тепе се е срутила най-вероятно вследствие на дъждовете през последните дни - съобщи в профила си във "Фейсбук" кметът на Пловдив Костадин Димитров.  "Тя не попада в обхвата на проекта за реконструкция на археологическия комплекс. Направихме оглед с кмета на район “Централен” Георги Стаменов...

публикувано на 02.04.25 в 21:39

Здравните власти в Газа съобщават за нарастващ брой на жертвите

Петнадесет дни след възобновяването на войната в Газа броят на жертвите там надвиши хиляда, съобщиха местните здравни служби, цитирани от "Ройтерс".. Само днес при въздушни атаки, включително срещу клиника на ООН, са загинали най-малко 60 души. Израелските войски навлязоха в коридора между градовете Рафах и Хан Юнис с намерението да установят трайна..

публикувано на 02.04.25 в 20:56

Руски стратегически бомбардировач Ту-22М3 се е разбил в Сибир

Руски стратегически бомбардировач Ту-22М3 се разби днес в Иркутска област в Сибир, предаде "Ройтерс", като се позова на руски агенции. По предварителна информация причината за катастрофата е техническа неизправност, посочва ТАСС. Един от летците е загинал, съобщи руското министерство на отбраната. "На 2 април 2025 г., при изпълнение на..

публикувано на 02.04.25 в 20:43