Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зам.-министърът на регионалното развитие: Дойде краят на безплатното саниране

До 28 март е удължено кандидатстването по втория етап на програмата за саниране

Инж. Огнян Атанасов: Съфинансирането не трябва да е еднакво за цялата страна

Снимка: Община Шумен

Срокът за кандидатстване по втория етап за енергийно обновяване на многофамилните жилищни сгради със съфинансиране от 20% се удължава до 28 март включително. Той се удължава за втори път. 

Кметовете, които тази седмица се събраха на първото си общо събрание след местните избори, поискаха предприемането на действия, които да улеснят включването на гражданите във втория етап на програмата.

Кметът на Кюстендил инж. Огнян Атанасов посочи аргументите:

"Ще остане финансов ресурс по етап 2. Това е моя прогноза отдавна. От нашата община са кандидатствали 6 блока, което надхвърли моите очаквания по принцип заради съфинансирането".

Според него съфинансирането не трябва да е еднакво навсякъде. В София например доходите са много по-високи, подчерта той и апелира към МРРБ да има различен процент на съфинансиране според финансовите показатели в дадена област.


За Кюстендил, по думите му, над 5% съфинансиране е неработещо. Инж. Атанасов смята, че процентът трябва да е нулев за най-затруднените области в страната

"Когато влизат финансовите инструменти, на хората трябва да им се обясни, че те вече имат финансов ангажимент. Тук може да се изпадне в хипотезата - ако след години спрат да плащат - реално може да се стигне до санкции, загуба на собственост. Досега този проблем не стоеше, защото нямаше финансов инструмент. Но когато има финансов инструмент, когато се намеси и банка или компания, нещата стават по-различни. Собствениците трябва да са добре информирани и да вземат своя информиран избор", предупреди кметът на Кюстендил. 

По думите му критериите са напълно безпристрастни и всеки може да пресметне своите точки

Гражданите трябва да имат предвид, че сертификатът за енергийните характеристики на сградите в експлоатация е със срок на валидност до 10 години. Кметът на Велико Търново Даниел Панов напомни поисканата от Сдружението национална програма, която да подпомогне санирането на всички сгради, чиито собственици са кандидатствали, но са останали извън класирането

Вече са проведени разговори в тази посока с регионалния министър Андрей Цеков, обясни Панов. 

"Всички многофамилни сгради, които са останали в списъка за резерва, да бъдат в рамките за срок от 3 години финансирани с определена сума всяка година, за да може всички те да се включат в тази програма. Всички живущи в тези сгради са си платили енергийното обследване, паспортизацията и е редно, след като са участвали и са с по-малко точки от класираните, също да се осигури национален фонд, с който да бъдат подпомогнати". 

Зам.-министърът на регионалното развитие Ангелина Бонева обясни, че е дошъл краят на безплатното саниране. Проверяват се проектите и енергийните обследвания отново ръчно, за да се пристъпи към сключването на договорите. 

Класирането е валидно, ние го проверяваме още веднъж, категорична бе Бонева. 

"МРРБ не отговаря за енергийните сертификати. 2-3 случая са от 2000, които се връщат в класирането", обясни тя. 
Ангелина Бонева
По думите ѝ няма масово нито нарушения, нито измами, а има индивидуални случаи както на измами, така и на грешки и опити за фалшифициране на данни. При нас заради многото жалби и интерес правим ръчна проверка на всяка оценка, за да няма съмнения, посочи зам.-министърът. 

Имаме надеждата и уверението на министър Цеков, че ще наддоговорим малко от средствата, за да може да обхванем, ако някой е бил пропуснат в първоначалния списък, каза още Бонева.
Тя обясни и за удължаването на срока за кандидатстването по етап 2 на програмата за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради. Целта е да се включат повече сгради:

"Това, което можем да направим – да насърчим общините, също и да се удължи една-две седмици срокът, за да подадат общините. Още не е изчерпан ресурсът, защото са малки сградите. Има още 470 млн. лв. и има все още възможност, тъй като бройката проекти е голяма. По схемата 80/20, ако има интерес, има готовност за преговори с Комисията да се допълни този ресурс".

Темата на Таня Милушева в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 милиона деца под 5-годишна възраст страдат от недохранване, сочи доклад

Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица.  Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...

публикувано на 27.07.25 в 05:27
Полина Паунова

Полина Паунова: Нe Бойко Борисов, а Делян Пеевски вече е централната фигура в българския политически живот

„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..

публикувано на 26.07.25 в 16:03
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41