ЕК одобри проектирането и строителството на магистрала "Струма" извън Кресненското дефиле в частта между Крупник и Кресна, но само в посока София. За движението към Кулата ще се търси трасе, дублиращо сегашния път. Какво ще бъде то и откъде ще минава - все още не е ясно.
"При всички положения трябва има нова оценка за въздействие върху околната среда - това категорично е казано от ЕК и се е съгласило българското правителство". Това заяви пред БНР Борислав Сандов от "Зелено движение", който е и бивш министър на околната среда и водите.
"В началото ще бъде за първата част - от Кулата към София. То ще бъде изцяло в източен обход. Ще се извърши оценка. Трябва да е достатъчно широко, за да може да бъде едната посока на магистралата. Много е важно, че то не трябва по никакъв начин да предотвратява и да препятства възможността в последствие оттам да мине трасето, което е в другата посока. Трябва да се предполага, че е възможно и вероятно в обратната посока да се направи дублиращ път до него, който да е магистралата в посока София - Кулата. Това е вторият етап и трябва да се случи пак след екологична оценка и остойностяване на всички алтернативи", обясни той.
Според него е невъзможно в дефилето по съществуващия път да има магистрала.
От 2019 г. ЕК казва на България в редица писма, че процедурата, която е изменена от 2017 г. за различно трасе на магистрала "Струма", е порочна като процедура по оценка за въздействие върху околната среда, напомни Сандов и уточни, че тази констатация съществува и в момента. По думите му категорично е казано, че трябва нова екологична оценка, която да изследва всички алтернативи.
Писмото на ЕК е в 3 аспекта, посочи Борислав Сандов и уточни, че единият аспект е за съществуващото трасе, което ще се ползва до изграждането на магистрала "Струма" и което трябва да продължи своята роля на безопасно придвижване. Вторият аспект е по т.нар. източен обход - пътят от Кулата към София, добави той и обясни за него:
"За него ЕК се съгласява, че ще мине по източния обход, както е заложен в проекта от 2017 г., но след нова екологична оценка".
"Можеше и трябваше да има магистрала в този участък още преди повече от 10 години, защото цялостният проект за автомагистрала "Струма" - от 2008 г. има екологична оценка - в района на Кресненското дефиле предвижда или тунел, или източен обход. Българското правителство трябваше да е взело това решение. ЕК тогава каза на България да започне с този обект", коментира бившият екоминистър в предаването "Преди всички".
И все пак той смята, че прогнозата на сегашния министър за готова магистрала през 2028-2029 г. е реалистична.
"Би могло да се случи. Въпросът е свързан с друго - кой изгражда магистралата".
Според него изграждането на магистралата в тази част може да се случи с подкрепа от държавата, но от частен инвеститор. По думите му България е можела да помисли и за такъв тип възможност - тунел. Той смята, че това е най-екологичната възможност.
Борислав Сандов изказа мнение, че ротацията не би трябвало да попречи работата по проекта. Това е институционална отговорност, а не персонална, подчерта той. Според него забавянето на проекта не е добре нито за хората, нито за биоразнообразието в района.
"Сега имаме възможност да започнем процедурите. Този път се надявам това да се случи", каза още Сандов.
Цялото интервю на Лора Търколева с Борислав Сандов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
Поредна висша фигура от британската Консервативна партия обяви, че преминава в редиците на "Реформирай Обединеното кралство" на Найджъл Фарадж. Бившият депутат и бивш председател на партията сър Джейк Бери обяви, че преминава към "реформаторите" със статия във вестник "Сън", в която написа: "Старата политика на Уестминстър се..
Милиони декари гори в България изгарят поради липса на превенция и добра организация . Това заяви в интервю за БНР Никола Рахнев, създател на доброволческата инициатива Гората.бг. От пожарната призовават да не се палят сухи треви, клони и храсти, предупреждават за опасностите Най-често пожарите започват заради човешки дейности ...
До 50 мигранти, които с малки лодки пристигат във Великобритания, ще бъдат изпращани обратно във Франция всяка седмица, считано от следващия месец, съгласно споразумение за връщане на мигранти, което се очаква да бъде обявено днес от британския премиер Киър Стармър и намиращия се на държавно посещение в Лондон френски президент Еманюел Макрон...
Израел и "Хамас" може да стигнат до споразумение за прекратяване на огъня в Газа и освобождаване на заложници в рамките на една или две седмици, но не се очаква договореност за един ден, заяви висш израелски служител. Без резултат от първата сесия на преговорите между Израел и "Хамас" в Катар По време на посещението на израелския премиер..
Бюджетната комисия в парламента ще разгледа промените в инвестиционната програма за общините, която е част от Бюджет 2025 година. Практиката да се прави осъвременяване на проектите на няколко месеца има технически характер и не засяга основните финансови параметри за годината.
Две комисии в парламента - по отбрана и външна политика - ще обсъдят резултатите и решенията от срещата на върха на НАТО в Хага от края на юни. На срещата беше решено, че до 2035 година средствата за отбрана трябва да са 5 процента от БВП на страните членки. 1,5% от тях трябва да е заделен за изграждането на инфраструктура. След..
Столичният общински съвет днес ще решава дали да приеме нова наредба за жилищната политика в София. Според текстове в нея договорите за наем на общинско жилище вече ще бъдат срочни. С предимство за настаняване ще бъдат възрастни хора, хора с увреждания, както и млади семейства. Спира се продажбата на общински жилища, а с парите..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..