Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кметът на Свищов: Държавата да направи обследване на блоковете от 80- те години

"Травматичната памет на Свищов" - книга
Снимка: "Травматичната памет на Свищов"

На 4 март се навършват 47 години от земетресението в Свищов, за което историците казват, че е най-убийственото в най-новата история на България, защото взема над 100 жертви. Загиват много деца, млади хора и голяма част от елита на Свищов. До основи са срутени два жилищни блока – на Градския народен съвет и общежитието на химическия комбинат „Свилоза“, разрушени са много сгради.
Паметта на свищовлии още е жива за труса с магнитут  от 7,6-а степен по скалата на Рихтер с епицентър  в румънския окръг Вранча. Има времена, в които личната и колективната болка се преплитат, сливат и остават в паметта на нацията. Такова е и свищовското земетресение, разказва кметът на Свищов Генчо Генчев, който в продължение на пет години издирва малко известни факти и данни за земетресението, среща се с десетки хора и издаде книгата "Травматичната памет на Свищов". Тя е част от докторската му дисертация.

Книгата е научно етноложко изследване, представящо исторически сведения, факти, експертни становища и личните истории на хора, изгубили своя дом и най-близките си роднини. Тази книга отваря старите рани на свищовлии, но и пази паметта, търси отговори на въпросите защо бяха толкова големи щетите и защо крайдунавският град даде толкова много жертви, разказва авторът на книгата Генчо Генчев, кмет на Свищов.
Генчо Генчев
"Книгата най-вече е насочваща за причините защо Свищов загубва 107 човека.

Цялата архивна информация от страна на държавата е била умишлено унищожена, умишлено информацията не е подавана. На третия ден, чак тогава се съобщава в медиите, че в Свищов положението е трагично и че има толкова много загинали. Никой не си е давал сметка, че Свищов попада в земетръсен район

След събитията от 1977 година се променя политиката на жилищно строителство на общински жилища. Рухналият блок на Градския народен съвет е бил надстроен незаконно с два етажа, общежитието на „Свилоза“ е било построено много бързо и с конструктивен недобър проект. След това се правят геоложки изследвания и те установяват редица "пропуски“, коментира свищовският кмет.

Най-трагична е историята на голямата гръцка фамилия Стефополус, които губят 9 човека. При тях много интересна е кармата. Има жертви, които не са успели да преживеят последствията, такава е историята на двама братя войници, които се обесват. Има удавени хора при спасителните операции.

Съвременен Свищов

"Ако сега отново Вранча се разлюлее, има опасност да се случат страшни неща, защото безконтролното строителство, разбиването на носещи стени, усвояването на терасите на панелните блокове, те не са предвидени за това.  

Държавата да направи обследване на всички блокове, сторени 70-а, 80-а, 90,-а година, защото уврежданията по конструкциите са много. Да има не само енергийно обследване на панелните блокове, но и конструктивно, за да се даде ясна оценка в какво състояние се намират сградите. Но никой не осъзнава в утрешния ден какво би се случило", разказва още пред БНР кметът на Свищов Генчо Генчев.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емануил Паташев

Емануил Паташев, "Каритас България": Водещият ни принцип е съхраняването на човешкото достойнство

Празниците са един особен момент, когато всеки се пробужда и иска да направи нещо добро , и някак от само себе си идва моментът на благотворителността. Това каза пред БНР Емануил Паташев, генерален секретар на "Каритас България". "Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" " Българинът има голямо сърце и дарява . .....

публикувано на 24.12.24 в 15:44
Храм

В най-стария католически храм в България часове преди Рождество Христово

В плевенското село Малчика се намира най-старият в България католически храм "Св. Анна". Догодина ще се навършат 170 години от освещаването му. Църквата е уникална с външната си каменна фасада . Строежът ѝ, воден от унгарски архитекти , започва през 1851 г. и продължава четири години. Две години по-късно поръчана и пристигнала от..

публикувано на 24.12.24 в 15:11

Дванадесет деца посрещат Бъдни вечер в Дома за лишени от родителски грижи в Пазарджик

Дванадесет деца ще посрещнат Бъдни вечер в Дома за деца, лишени от родителски грижи в Пазарджик. Сред тях има и сирийски деца, разделени от родителите им бежанци. Някои от тях ще се запознаят с християнските традиции за първи път. Социалното заведение от семеен тип в момента е истинският дом за децата. Повечето от тях  са изоставени от близките..

публикувано на 24.12.24 в 14:28

Очакване на Рождество с вяра в доброто и уважение към традициите

Светът е в очакване на раждането на Божия син, един от най-светлите и дълбоко смислени празници в християнството.  Празник, носещ послания за надежда, любов, смирение и спасение.  Празник, който ни напомня за важността на семейните ценности, споделеността и помощта към нуждаещите се.  "Празник, който не е само за получаване на подаръци, а за..

публикувано на 24.12.24 в 14:17

Очаква се космическата сонда "Паркър" да се доближи максимално до Слънцето днес

Космическата сонда "Паркър" се очаква да направи днес историческо постижение, като се доближи се максимално до Слънцето, предава Би Би Си. След като премина критичния праг и навлезе в слънчевата корона, сега сондата трябва да достигне на 6 002 000 километра от звездата, където никога досега не е приближавал космически апарат. В..

публикувано на 24.12.24 в 14:13
Теодор Николов

Теодор Николов - учителят, който създава интерес към технологиите и печели медали за България

Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година  получи  Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското  ОУ "Васил Левски".  Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..

публикувано на 24.12.24 в 14:10
Принцовете Филип, Павлос и Николаос на погребението на баща си Константин II в Атина, 16 януари 2023 г.

Опозицията в Гърция критикува гръцкото гражданство на синовете на бившия крал Константин

Гръцката опозиция реагира срещу получаване на гръцко гражданство от синовете на бившия гръцки крал Константин. Десет членове на семейството, включително децата и внуци на бившия крал Константин и семействата им получиха гръцко гражданство. Те декларираха, че зачитат конституцията на страната и републиканската система на управление...

публикувано на 24.12.24 в 14:03