Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Дюн: Част 2"- за филмите, които променят киното

"Дюн: Част 2"
Снимка: Александра филмс

Трябваше ми време, за да напиша тези редове, посветени на втората част от епичния филм "Дюн" на Дени Вилньов. Филмът, излезе през 2021-ва, когато киноразпространението бе още във властта на пандемията от коронавирус. Въпреки трудните времена продукцията успя не само да натрупа прилични приходи, но и да спечели цели 6 награди Оскар.

Ето защо имаше толкова много очаквания около продължението на филма, създаден по основополагащите за жанра на фантастиката книги на американския писател Франк Хърбърт. Та, защо ми беше трудно. Защото "Дюн: Част 2" отново с режисьор Дени Вилньов е от онези филми, за които след 10 или 15 години ще се говори, както днес говорим за "Властелинът на пръстените" на Питър Джаксън. Или за първата трилогия "Междузвездни войни". "Дюн: Част 2" е филм, който променя. Не само зрителите си, но и цялата индустрия.

Отново се пренасяме насред коварните пясъци на планетата Аракис. В един още по-брутален свят, където Пол Атрейдски и майка му Лейди Джесика се опитват не просто да оцелеят, а да измислят как да отмъстят за погубената династия на Атреидите. Съюзили се със свободните хора, фремените, двамата започват да градят план за оцеляване, издигнат върху лъжа, от която обаче зависи както тяхната съдба, така и тази на свободните хора, копнеещи за свят, лишен от политическите машинации и коварни капани на Императора и неговите приближени. Отново подправката бягаща из пясъците на Дюн ще играе ключова роля за сюжета на филма. Защото тя е една от причините алчността да вирее насред планетата, въпреки липсата на вода и убийствени горещини. А някъде там, из редовете на сценария и кадрите от филма, из мислите на героите, умело пренаписани от романа на Хърбърт, се крие и поуката за нашето собствено бъдеще.


Дени Вилньов е един от най-значимите съвременни режисьори. Това едва ли е новина за киноманите днес. От всеки кадър усещаме бруталната сила на една планета, обградена от алчност, но успяваща да отвърне подобаващо с помощта както на свободния си народ, така и на собствената си коварна природа. Защото никога не знаеш какво се крие под пясъците на планетата Аракис. 

В главна роля отново виждаме Тимъти Шаламе като Пол. Гледахме талантливия актьор като Уонка, в края на миналата година, тук е в съвсем различна роля. Едва ли би се намерил по-добър артист, който да пресъздаде изпепеляващата трагичност на образа на един син, готов да прекоси пясъците, за да отмъсти за погубеното си семейство. Ребека Фъргюсън виждаме в ролята на Лейди Джесика, а пък в Чани от фремените се превъплъщава актуалната звезда Зендая – с още по-важна роля от тази в първия филм.

"Дюн: Част 2" ще остане в историята. Заради майсторската режисура, заради силните послания, заради това, че си личи колко много старание е вложено от всеки човек в екипа на филма.

Задължителен е за гледане на колкото се може по-голям екран. За да усетите и вие фаталната красота на Аракис.


Слушайте "Дюн: Част 2" в рубриката ''КиноРадио'' на предаването ''Понеделник вечер''.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Крум Балджийски

Кром Багелски - "Палеолитно ехо" - стенописи върху фасадите в Дряново

Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито.  Този път с интерпретациите си творците искат да..

публикувано на 13.04.25 в 10:59

С изложба "Една подадена ръка. Твоята" Столичната община призовава да се осиновяват бездомни кучета

Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..

публикувано на 13.04.25 в 08:38

Мария Иванова от Враца създава десерти с вкусни цветя

Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи.  Празникът е с най-много именици у нас.  Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца.  Със своите десерти с..

публикувано на 13.04.25 в 07:45
Авиационна изложба за историята на Военновъздушните сили в болничната сграда в Лесидрен

Авиационна изложба за историята на Военновъздушните сили в болничната сграда в Лесидрен

Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили .  Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...

публикувано на 12.04.25 в 08:15

Шопенова гала във виенския Концертхаус с българско участие

На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..

публикувано на 11.04.25 в 16:25

Между светлото и тъмното - Марина Александрова показва свои творби в Полша

Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша.  Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..

публикувано на 11.04.25 в 10:03

Детският хор на БНР отпразнува 65-годишнината от създаването си с великолепен пролетен концерт

Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..

публикувано на 10.04.25 в 19:26