Желаещите да се включат са много, чакащите се записват в регистър. Идеята грижата да се разшири със създаване на дневен център в село Твърдица обаче среща съпротивата на местните жители. В подписка те изразяват нежеланието си сградата на бившата детска градина да се използва за тази цел и настояват проектът да се реализира на друго място.
"Нека да го направят извън селото. В центъра не е никак добре."
"Това са хора, на които им трябва спокойствие. Тук ще им е шумно."
"Всеки може да се разболее, гости сме на този свят. Но специално за тези болни, в центъра – не."
"Хората са изключително доволни. Коментирахме с близките колко сме им полезни, колко са били ангажирани изцяло с грижите си за своите близки, не са имали грам време за себе си, с ежедневни притеснения какво се случва с техния близък, като е останал сам и колко са спокойни сега", отбелязва управителят на Социалния патронаж Валентина Станкова.
"Закусваме. Има лека почивка след храната и започва социалното кафене – най-различни теми се обсъждат, рисуват, творят. Следва гимнастиката. Мерим всеки ден кръвно, правим тестове за концентрация, за издръжливост. Идва обядът и време за сън. Отново започва ерготерапевтичната дейност. При някои има доста подобрения", разказва рехабилитаторът Деница Пантова.
Хората не са много добре информирани какво представлява такъв дневен център и какъв тип грижа предлага. Страхът от неизвестното е част от причините местните хора да са против, смята невропсихологът от Александровска болница д-р Иво Попиванов, преподавател в Департамент "Когнитивна наука и психология" в Нов български университет.
Деменцията е състояние, при което мисловните способности трайно и прогресивно започват да намаляват. Причините могат да бъдат различни. Болестта на Алцхаймер е само един от вариантите на деменцията. Има различни видове деменции. Първите признаци са свързани с отслабване на паметта за близки събития и текущи неща, със способността за планиране и превключване от една дейност към друга. При по-нетипични и редки случаи на деменция симптомите са свързани с промяна на поведението – човек може да стане по-импулсивен или обратното – апатичен и депресивен. Има и деменции, при които прогресивно се нарушават езиковите способности и речта обеднява, обясни специалистът.
Поради тази пъстра картина при грижата за човек с деменция е нужен индивидуален подход, изтъкна невропсихологът.
Част от стигмата е, че човек над 60-65 години е нормално да позабравя и да е по-бавен. Има процеси, свързани с нормалното стареене, но деменцията е спад, който се отклонява от него, подчерта д-р Иво Попиванов.
Сред първите признаци, които загатват за деменция може да бъдат търсенето на думи и забравяне на различни неща. Близките могат да забележат, че човекът може вече да няма толкова добра преценка за ситуациите и как да се справи с даден проблем. Когато човек вече много трудно започва да учи нови неща, това също е маркер за възможен конгитивен спад.
"Проблемите отначало са много дискретни, много леки."
Медикаментозната терапия е само една част от въздействието, което може да се предприеме, уточни д-р Иво Попиванов. По думите му, тази терапия поддържа мозъчната функция и отлага прогресията на заболяването, но това не е достатъчно.
"Социалните контакти, стимулирането на мозъка с различни дейности и задачи, ангажирането на един човек е нещо, с което мозъкът се поддържа. Физическа активност – това е изключително важно, тези хора да се движат. В социалното кафене може да се включи реминисцентна терапия – разказване на спомени. Това доказано има много добър успокоителен и валидизиращ ефект. Това е нещо много полезно."
Всяко заболяване в семейството се отразява на цялата семейна система. Има проучвания в целия свят, включително в България, които показват, че грижещите се за човек с деменция също страдат, коментира невропсихологът в предаването "Хоризонт до обед".
"Страда тяхната самооценка, стават по-депресивни, затварят се, губят социални контакти. Понякога започват и телесно да страдат, отключват се заболявания, те са подложени на много силен стрес. Ако човек е сам, това бреме, тази тежест е много по-силна, отколкото може да се разпредели."
В тежките фази на заболяването човек е напълно зависим и грижещият се няма възможност за отделяне и разсейване. По света се предлага услуга за временен престой на човек с деменция в специализиран дом, за да може грижещият се за него да почива, посочи още д-р Иво Попиванов.
Не се отчита ръст на деменциите. В европейски мащаб са засегнати 7% от възрастното население над 65-годишна възраст, каза д-р Попиванов.
Като рискови фактори в българския контекст той открои сърдечно-съдовите заболявания.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Ужасна грешка е цялата война - агресията на Русия срещу Украйна, но тази грешка може да я коригира единствено Владимир Путин , а виждаме, че той няма намерение за прекратяване на огъня . Това каза пред БНР бившият министър на отбраната и експерт по сигурността Велизар Шаламанов в коментар на определението на президента на САЩ Доналд Тръмп, че..
Лятото е сезонът, който повечето от нас чакат с нетърпение. Повече светлина, повече време навън, море, отпуски и усещането, че животът забавя ход и ни дава възможност да си поемем дъх. Но докато се наслаждаваме на тези моменти, често пренебрегваме нещо съществено – кожата. Тя е изложена на много повече стрес, отколкото си даваме сметка. Слънцето,..
С рекорд по най-дълъг зимен сън отварят парка за мечки в Белица днес, съобщи директорът Никола Попкостадинов в интервю пред БНР. "Всички мечки се събудиха преди 10 дни . Голяма част от тях бяха по рано будни, но си имаме рекордьори по зимен сън Дана, Мима и Маринка. Мима е спала цели 165 дни и това подобри миналогодишния рекорд на..
"Твърденията, че Европейската комисия обмисля да въведе "срок на годност" за спестяванията на гражданите, са фалшиви и подвеждащи", заяви говорителят на Комисията Улоф Гил. Той бе помолен да коментира твърденията на евродепутата Рада Лайкова от "Възраждане" и групата "Европа на суверенните нации", че се обсъжда политика, според която от хората..
Зад тежките пътни инциденти, които правителството ще се опитва да ограничи, стоят човешки съдби . Учителката по информатика в математическата гимназия в Русе Снежана Тодорова и ученичката й Лора са оцелели в катастрофи. Пред БНР и предаването "Хоризонт за вас" те разказаха какво е да оцелееш след ПТП, как се преживява тази физическа и..
Председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров свиква извънредно заседание на градския парламент днес от 11:00 часа заради отпадъците на София. Общинските съветници от ГЕРБ-СДС поискаха оставки - на кмета Васил Терзиев, на заместника му по екология Надежда Бобчева и на директора на завода за боклук Николай Савов. Съветниците..
Близо 80 хиляди шофьори в София са заснети от камерите на "Пътна полиция" да карат с превишена скорост. Това съобщи пред БНР комисар Николай Крушарски, началник на отдел "Пътна полиция" - СДВР. Въпреки това, от началото на годината се наблюдава тенденция на намаляване на ПТП-тата , ако се направи сравнение със същия период на миналата..
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно..
В България строежът и поддръжката на пътища се правят по корупционни схеми, след което резултатът е нулев, а само корупцията цъфти . Това заяви пред..