Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Стефан Дечев: МВР и прокуратурата трябва да запечатат учебния отдел на специалност "Право"

ЮЗУ срещу МОН: Издавал ли е университетът дипломи без полагане на изпити?

Проф. Николай Марин, ректор на ЮЗУ: Няма фалшиви дипломи и нелигитимни изпити. Завършилите студенти няма да се явяват повторно

| Репортаж
Снимка: ФБ/ЮЗУ

Ще бъдат ли доказани нарушенията, открити при проверката на МОН в Югозападния университет в Благоевград, има ли извършени престъпления, които поставят под въпрос дипломите на студентите, завършили Правно-историческия факултет? Докъде стигна разследването на прокуратурата и защо ректорското ръководство бе провокирано да даде пресконференция, на която отрече всички обвинения и обяви, че иска повторна проверка?

Използвана ли е роднинската връзка между подалия сигнала доц. Стефан Дечев и заместник - министъра на правосъдието , който е негов брат, за да се атакува специалността "Право“ в университета, както бе намекнато вчера? 

Скандалната тема с открити 138 нарушения в Правно-историческия факултет на ЮЗУ по време на тридневната проверка на МОН от 11 до 13 декември миналата година, която постави под въпрос дори дипломите на завършили специалността "Право“ студенти, се разгоря с пълна сила след въпрос към министъра от народния представител от Благоевград адв. Цвета Рангелова и призива на водещи адвокати прокуратурата да се заеме сериозно със случая.

Два дни по-късно от Окръжна прокуратура - Благоевград публикуваха официално съобщение на сайта си: "Още на 12.12.2023 Окръжна прокуратура се самосезира незабавно след разпространението в медиите на информация относно наличие на корупционни практики в Правно-историческия факултет на Югозападния университет "Неофит Рилски“. По случая е образувана преписка и e възложена проверка на сектор "Противодействие на икономическата престъпност“ в ОД на МВР гр. Благоевград за установяване наличие на данни за извършено престъпление от общ характер. Резултатите от проверката ще приключат до 20 март и ще бъдат оповестени публично“.

Вчера ръководството на университета реши да се защити и да изнесе пред медиите своя прочит на проверката и резултатите от нея.

Според ректора, проф. Николай Марин, са странни няколко факта- разпоредената от министъра проверка не посочва нейните мащаби и обхват. Той смята ,че тя е извършена тенденциозно и едностранно, без да е дадено правото да университета да се защити:

"В заповедта на министъра не се посочва кой период, кой факултет, коя специалност се проверява. С прессъобщение МОН излезе с информация ,че е открило редица нарушения, без университетът да е уведомен за констатациите от този доклад.

На практика проверка нямаше, защото нито една проверка не може да приключи едностранно". 

Сигналът за фалшифициране на подписи за неположени изпити, фалшифициране на документи и прочие беше подаден от историка доц. Стефан Дечев, който 12 години е бил преподавател в катедра История. Но впоследствие проверяващите влизат и в специалността право. Според ректорското ръководство се атакува точно катедрата, подготвяща бъдещите юристи, защото подалият сигнала имал човек на висша държавна длъжност:

"Проверката започва по сигнал за 8 случая, за които доц. Дечев информира. Досещате се защо МОН разшири проверката за специалност "Право“. В неговия сигнал тя не е посочена“. 

Доц. Дечев потвърди, че неговият брат е заместник -министър на правосъдието, но отрече да има връзка с обхвата на проверката:

"Въпросът, който се отнася до това защо МОН е проверило  и неща, които не се включват в моя сигнал, трябва да бъде отнесен към самото министерство.

Моят брат работи в Министерството на правосъдието, което досега не е имало никаква позиция по така изнесените факти.  Надявам се юристите да уточнят кой трябва да заеме позиция в случай, че имаме толкова дипломи срещу неположени изпити“. 

За това кой и как е нанасял подписи от положени или неположени изпити, ректорът проф. Марин и директорът "Образователни дейности“ Красимир Папучаров признаха, че проблем в катедра история е имало и той се нарича доц. Стефан Дечев:

"Имаше проблем при администрирането на студентското състояние в специалност "История“. Този проблем беше създаден от самия доц. Дечев. Студентите са положили изпита, но той не е нанесъл оценките в главната книга и в протокола“. 

"Изключително недисциплиниран преподавател!“

Отговорът на Стефан Дечев:

"Лъжа, създадена със задна дата. Най-нормалното нещо за преподавател, който не е влизал в системата, е той да бъде наказан. Аз такива наказания никога не съм имал.

Никога не е имало решение на катедра "История“ ръководителят да нанася оценките.

Той дори посочи, че е имало случай на имитация на неговия подпис.

Доц. Дечев твърди също, че му е бил изпратен фалшифициран протокол, който е бил изготвен, за да бъде показан на проверяващата комисия от МОН.

Няма фалшиви дипломи на студенти, завършили спеициалността "Право“ в съкратени срокове и с признаване на положени изпити в други специалности, категоричен е ректорът и бивш декан на факултета, проф. Марин.

"До 2022 г. предсрочното завършване на студенти в специалност "Право“ не беше забранено. Обхватът на проверката е 2015-2018 година. Предсрочното завършване не е било нарушение.

Ако е имало нарушение, защо МОН изададе холограмни стикери на 57 от тези 80 студенти? Десет от тях са отсранени, а 13 предстои да се дипломират.

В ЮЗУ "Неофит Рилски“ няма фалшиви дипломи. Няма нелигитимни изпити и завършилите студенти няма да се явяват повторно на изпити“. 

Ректорът на ЮЗУ заяви категорично, че не приема резултатите от проверката, респективно няма какви препоръки от писмото на министъра на образованието проф. Галин Цоков да изпълни. Той е поискал и повторна проверка.

"Вероятно става въпрос за подвеждане на ръководството на МОН“. 

Според доц. Стефан Дечев, има опасност в удължения до 15 април срок на проверката да се прикрият и други нарушения. Той призова:

"Те са се подготвили с протоколи, които да оправдаят вписаните оценки за невзетите изпити.

МВР и прокуратурата трябва да запечатат учебния отдел на специалност "Право"


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Балотаж ще определи следващия президент на Румъния

Министър-председателят на Румъния Марчел Чолаку е сигурен участник на втория тур на президентските избори в страната на 8 декември. Данните от екзитпол, публикувани непосредствено след края на днешния първи тур, показват незначителна разлика между следващите трима кандидати за поста държавен глава в северната ни съседка. Това съобщи АФП. За..

публикувано на 24.11.24 в 22:00
Ракети ATACMS - илюстративна снимка

Уолстрийт джърнъл: Ростовска област може да стане следващата цел на украинските удари с ATACMS

Руската Ростовска област може да стане следващата цел на украинските удари с американските ракети ATACMS, съобщава Уолстрийт джърнъл, като се позовава на Института за изучаване на войната.  Институтът е изготвил карта на около 200 военни обекта като летища, учебни полигони и складове за боеприпаси, които попадат в обсега на ракетите ATACMS и Storm..

публикувано на 24.11.24 в 21:49

Полицията в София издирва трима души, набили продавач в търговски център

Полицията в София издирва трима души, които са нападнали и набили продавач в търговски център. Инцидентът е станал в късния следобед. По първоначална информация нападателите са тийнейджъри. Причината за нападението е забележка, отправена от пострадалия към младежите. На мястото има екипи на полицията.

публикувано на 24.11.24 в 21:06

Българската база на Антарктида е открита за новия сезон

Антарктическата ни база е открита за новия полярен сезон. Това съобщиха във фейсбук от Българския антарктически институт като цитираха ръководителя на Българските антарктически експедиции проф. Христо Пимпирев по информация на Елка Василева - единствената жена, която е на базата в момента. На 23 ноември 2024 г. българската антарктическа база "Св...

публикувано на 24.11.24 в 20:53

Главчев: Натискът върху границата с Турция, свързан с нелегалните опити за преминаване, е намалял със 70%

Основно България и Румъния изпълниха своите задължения. Това каза служебният министър-председател Димитър Главчев в предаването на bTV "Защо, господин министър" по повод пълноправното членство на страните в Шенген от 1 януари 2025 година. По думите на Главчев натискът върху българската граница с Турция, свързан с нелегалните опити за..

публикувано на 24.11.24 в 20:34

11 400 жители на област Кюстендил са поискали помощ за отопление

11 400 жители на област Кюстендил са подали заявление за помощ за отопление, по данни на Регионалната дирекция  "Социално подпомагане“. Издадените заповеди за отпускане са 9 732, а издадените заповеди за отказ – 1361. В процес на обработка са 272 заявления.  Целевата помощ е в размер на 110.75 лв. на месец или общо 553.75 лв. Тя се отпуска за..

публикувано на 24.11.24 в 20:26

Украйна показа останките от руската ракета "Орешник"

Службата за сигурност на Украйна показа пред журналисти останките на руската балистична хиперзвукова ракета "Орешник", която беше изстреляна в четвъртък по украинския град Днипро, съобщиха Франс прес и Асошиейтед прес.  От службата са потвърдили, че пускът на ракетата се е състоял от полигона "Капустин Яр" в Астраханска област и тя е преодоляла..

публикувано на 24.11.24 в 20:16