Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 79 г. Кънчо Долапчиев продължава да се състезава с младите ски-алпинисти

5
Кънчо Долапчиев награждава победителките в Държавното първенство по ски-алпинизъм
Снимка: Фейсбук страница на Антония Григорова




Тази година се навършват 40 години от първата национална експедиция до Еверест. В състава й тогава е Кънчо Долапчиев, който тази година навършва 80 години, като продължава да участва, наравно с младите, в състезания по ски-алпинизъм. 

Роден е на 23 октовмри 1944 г. в Самоков. Първо става скиор, а след това започва да се занимава и със ски-алпинизъм, като се превръща в един от най-добрите български състезатели в ски-ралито

През 1968 г. участва с Младен Катранджиев и Енчо Петков в първото състезание по ски-алпинизъм с българско участие в чужбина - легендарното рали в Леко, Италия, провеждано под патронажа на Рикардо Касин. Българският отбор е посрещнат с нескрито снизхождение, но въпреки не дотам добрата екипировка и липсата на опит в подобен род надпревари, се превръща в голямата сензация, като се класира на трето място. В продължение на 10 години след това българите участват в състезанието и печелят призови места. През 1977 г. Долапчиев, заедно с Димитър Бърдарев и Радко Марков, заема първото място в Леко. Той е сред първите републикански шампиони в този спорт, през 1973 г. Участва във всички първенства по ски-алпинизъм от началото на този спорт у нас досега.

Кънчо Долапчиев
Източник: Climbingguidebg.com

В алпинизма сред по-значимите му постижения е изкачването на Пти Дрю по историческия маршрут "Пътят на гидовете". Автор е на няколко нови маршрута в България, превърнали се в класики в алпинизма. Участва в първата българска експедиция до най-високия връх в бившия СССР - Комунизъм, през 1972 г. Тогава той, Аврам Аврамов, Енчо Петков и Огнян Балджийски поставят български височинен рекорд, като достигат най-високата точка на Памир - 7495 м. В годините след това Долапчиев изкачва този връх още два пъти. Два пъти изкачва друг седемхилядник - връх Ленин, а през 1976 г. участва в първата самостоятелна национална експедиция в екзотична планина - тя е до седемхилядника Ношак в Афгански Хиндукуш. Тогава върхът е изкачен от 13 именити български алпинисти, сред които и Долапчиев.

През 1981 г. участва в националната експедиция до връх Лхотце, в която Христо Проданов става първият българин, изкачил осемхилядник, а в щурмовата група са също Кънчо Долапчиев, Огнян Балджийски и Методи Савов. Долапчиев стига до 7350 м. През 1984 г. е в състава на първата национална експедиция до Еверест - тогава достига 7520 м и изиграва ключова роля за изкачването на Проданов.

"Имахме тактически план за Еверест (1984 г.)... Моята група трябваше да направи Лагер 4. Един ден след мен да върви групата на Трифон Джамбазов, която да направи Лагер 5, и едва тогава Христо Проданов да тръгне нагоре - като най-подготвен, най-изявен, най-амбициозен алпинист... На трети лагер той ни настигна и на четвърти лагер отидохме и го направихме заедно. Трябваше да има там изнесени две палатки, но ние намерихме само едната. Опънахме я, то стана тъмно. Аз бях със Слави Дерменджиев и трима носачи. Носачите оставиха багажа и тръгнаха надолу. Христо каза: "Къне, братче, не можем в една палатка, от Лагер 4 до Лагер 3 има парапет". И ние в тъмното, по парапета слязохме със Слави... Ако беше следвал тактическия план, трябваше групата на Джамбазов да направи Лагер 5, а Христо изнася багажа за Лагер 5, заедно с шерпа Ринджи, което е страхотно допълнително натоварване... Ето един риск, който спокойно можеше да бъде избегнат", разказва Долапчиев.

"До ден-днешен често сънувам, че пълзя по склоновете не Еверест, че срещам Христо...".

И днес Кънчо Долапчиев продължава да ходи редовно в планината. Казва, че за всяка възраст има съответен връх. През 2018 г. се качва с приятел на европейския първенец Елбрус, като средната възраст на участниците в експедицията е 62 години, а той е на 74 тогава. 

Експедиция до Елбрус - 2018 г.
Източник: Climbingguidebg.com

Близо 40 години преподава в НСА спортно катерене и туризъм, а в момента води часове на студенти в Софийския университет. Автор е на книгите „Българи на връх Комунизъм”, „Българи на Хиндукуш” и „Височинен алпинизъм”. Миналия ноември доц. Кънчо Долапчиев беше официален гост на Банско филм фест.

"Ние сме свикнали държавата да се грижи за всичко. Сега основната клетка е семейството и гражданското общество, а нито семейството е на висота, нито гражданското общество…". 

Долапчиев призовава директорите на училищата да организират повече възножности за децата да бъдат сред природата.
"Когато един човек е непримирим и иска да постигне нещо, може да го направи - и хора да събере, и пари да намери... Трудоемки са нещата пред спорта, да се пробиват стени, да се рушат прегради... Но всичко е по силите на човека".

Кънчо Долапчиев и Николай Петков в Банско
Снимка: Таня Иванова

Още от Кънчо Долапчиев можете да чуете в интервюто с него - в звуковия файл.
---
Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Новини с добавена стойност" с г-н Балев: Шамари с ненонормалитет

Един съдия ме нарече “скандален поет” и “тъмно петно върху светлата българска словесност” , както и други възмутителни твърдения, като например, че съм се носил на крилете на крадени метафори и бадява съм ядял мусаката на България. Заради тия квалификации получих разстройство и семейни проблеми. Жена ми заяви, че съм се опозорил окончателно в..

публикувано на 26.07.25 в 15:06
Петър Атанасов сред публиката на Банско филм фест

В Банско започва "Лятна филмомания под звездите". Спомен за Петър Атанасов

Довечера в Банско започва традиционната “Лятна филмомания под звездите” . В три поредни вечери жителите и гостите на града могат да видят наградените ленти от последното издание на Международния фестивал на планинарското кино, както и други подбрани филми. Това е 15-ото издание на кинопанорамата. Прожекциите ще бъдат на площада в планинското..

публикувано на 24.07.25 в 13:46
Портрет на Мими Балканска от Евгений Вашченко

Мими Балканска: Между нотите на съдбата

На 23 юли преди 123 години в Русе се ражда една от най-ярките звезди на българската сцена – Мими Михайлова Балканска. Името ѝ бързо се превръща в синоним на талант, чар и изключително сценично присъствие, оставяйки трайна следа в сърцата на поколения зрители и утвърждавайки я като водеща фигура в Народната опера и Музикалния театър. Родена като Руска..

публикувано на 22.07.25 в 03:00

20.07.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 20 юли 2025 година.

публикувано на 20.07.25 в 07:39
с. Воден

Година след опостушителния пожар във Воден и Крайново още няма покритие на телефоните

Семействата в селата Воден и Крайново, които останаха без дом след по времена опустошителния  пожар преди година, вече имат нови жилища. До края на септември те ще напуснат фургоните, които обитават вече 12 месеца. В пожара, пламнал в ранния следобед на 16 юли 2024 година, изгоряха десетки къщи, 13 домакинства останаха без подслон и..

публикувано на 17.07.25 в 15:43
Законите на Мърфи

13.07.2025 Законите на Мърфи

Чуйте рубриката "Законите на Мърфи" с водещ Даниела Якова в звуковия файл. 

публикувано на 14.07.25 в 10:10
Законите на Мърфи

06.07.25 г. Законите на Мърфи

Рубриката от 06.07.25 година

публикувано на 06.07.25 в 08:15