Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Опенхаймер" триумфира на наградите "Оскар"

"Клети създания" грабна 4 статуетки

Килиън Мърфи прегръща режисьора на "Опенхаймер" Кристофър Нолан.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Филмът "Опенхаймер", разказващ историята на бащата на атомната бомба,  триумфира на наградите "Оскар" със 7 статуетки на 96-ата церемония по раздаването на най-престижните отличия в киното.

Голямата награда за най-добър филм беше връчена на "Опенхаймер" от легендарния Ал Пачино в типичния му леко шеговит стил.

Продукцията имаше 13 номинации и спечели 7 награди, сред които са също статуетките за най-добри актьори в главна и поддържаща роля - Килиън Мърфи и Робърт Дауни-младши, както и най-добър режисьор - Кристофър Нолън.

"Киното е на малко повече от сто години. Представете си да работите сто години в живописта или театъра?! Не знаем къде ще ни отведе това невероятно пътуване, но за мен е изключително важно, че според вас съм значима част от него".

Давайн Джой Рандолф спечели "Оскар" за най-добра поддържаща женска роля за изпълнението си на скърбящата майка Мери Ламб в драмата "Останалите".

"Клети създания" на Йоргос Латимос остана с четири награди, сред които и за главна женска роля на Ема Стоун за нейния рискован женски поглед към мита за Франкенщайн. Това е втори "Оскар" за Стоун и много развълнувано тя заяви:

"Наградата не е за мен, а за екипа, който се събра, за да създаде нещо по-велико от сбора на частите му. И това е най-хубавото на снимането на филми!".

Робърт Дауни-младши, Давайн Джой Рандолф, Ема Стоун и Килиън Мърфи/ЕПА/БГНЕС

Най-големият хит в боксофиса - "Барби", който имаше осем номинации спечели само една статуетка  за най-добра песен на Били Айлиш - What Was I Made For?". Но изпълнението на Райън Гослинг под акомпанимента на китариста Слаш обра овациите.

Филмът "20 дни в Мариупол", режисиран от украинския журналист Мстислав Чернов, спечели "Оскар" за най-добър документален филм. Лентата проследява руската обсада на Мариупол през първите седмици на пълномащабната инвазия.

Обединеното кралство спечели първия си "Оскар" за най-добър международен филм с драмата за Аушвиц "Зона на интерес".

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фестивала за куклено изкуство Шарено петле

В Плевен започва VII издание на Фестивала за куклено изкуство "Шарено петле"

В Плевен започва Седмото издание на Фестивала за куклено изкуство за всички възрасти "Шарено петле". В продължение на пет поредни дни ще бъдат показани представления за за цялото семейство.  В "Шарено петле" ще има и международно участие. На сцените на ДКТ "Иван Радоев" и в парка на Регионалния исторически музей ще излязат творци от цялата..

публикувано на 04.07.24 в 11:15

Премиера на оперетата "Страната на усмивките" във В. Търново

В Европа, Азия и света на сънищата отвежда публиката новото оперетно заглавие от репертоара на Великотърновския театър. Тази вечер на голямата сцена в музикално-драматичния театър "Константин Кисимов" е премиерата на оперетата "Страната на усмивките" от Франц Лехар.   Спектакълът е съвместна продукция на Великотърновския театър и Софийската..

публикувано на 04.07.24 в 08:30
Диригентът Пааво Ярви

Маестро Пааво Ярви: Класическата музика е в положението да трябва да се извинява, че съществува

През месец юни организаторите на престижния конкурс за пианисти „Геза Анда“ привлякоха в Цюрих някои от най-значимите фигури от света на класическата музика. Сред тях беше и големият естонски диригент Пааво Ярви, който ръководи изпълненията на тримата избраници на реномираното жури във финалния тур, заедно с оркестър "Тонхале" – Цюрих, на който..

публикувано на 03.07.24 в 17:09

Арт фестивал "Солинария" - с внимание към младите музиканти

Започна четвъртото издание на Младежкия арт фестивал "Солинария" в Созопол. На откритата сцена с невероятна гледка към морето от 5 до 13 юли отново изява ще имат млади артисти от България и гости от цяла Европа – от проекта EuroChoir.  Започнаха и майсторските класове – по цигулка на именитата наша цигуларка Ангелина Абаджиева, която пристигна от..

публикувано на 03.07.24 в 16:35
Димитър Вълчев по време на запис в Първо студио на БНР (1971 г.)

Спомен за композитора Димитър Вълчев

С голямо уважение припомняме творческото дело на един любим за много българи музикант - Димитър Вълчев - композиторът, който се изявяваше и в класическата, и в поп музиката. Всеки слушател обича песента му “Една българска роза“, но е чувал и оперетата му „Време за любов“, и очарователните му детските песни, филмовата му музика. Разбира се, Димитър..

публикувано на 03.07.24 в 16:03
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Детският радиохор е "Ансамбъл на годината"

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Детският радиохор, ръководен от Венеция Караманова, е едва втората формация в 33-годишната история на анкетата, която е двукратен носител на званието "Ансамбъл на..

публикувано на 03.07.24 в 14:52
Виктор Теодосиев и Константин Илиевски

Радиооркестърът закрива сезона си на 5 юли

В петък Симфоничният оркестър на БНР закрива с концерт своя 75-и сезон. Събитието е в зала "България" от 19.00 ч. Главният диригент на състава Константин Илиевски, който ще бъде на пулта, е избрал три произведения: "Елегия" от Пламен Джуров, Концерт за валдхорна и оркестър №1 от Рихард Щраус и Симфония №7 от Антон Брукнер. Солист ще бъде много..

публикувано на 03.07.24 в 14:31