Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Седем "Оскар"-а за "Опенхаймер", Ема Стоун с второ отличие за главна женска роля

Ема Стоун с "Оскар" за най-добра женска роля в "Клети създания".
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Филмът „Опенхаймер“ на Кристофър Нолан доминира на тазгодишните награди „Оскар“, спечелвайки 7 статуетки.

Седемте статуетки, които спечели "Опенхаймер" на 96-ата церемония за връчване на наградите "Оскар" са за най-добър филм, най-добър режисьор на Кристофър Нолан, най-добра главна роля на Килиън Мърфи, за поддържаща роля на Робърт Дауни Джуниър, най-добър сценарий, най-добра кинематография и най-добър монтаж.

"Направихме филм за човека, създал атомната бомба, и за добро или за лошо, ние всички живеем в света на Опенхаймер", отбеляза Килиън Мърфи в речта си при приемането на наградата. Другият филм получил най-много номинации за "Оскар" – „Барби“ успя да вземе само една статуетка – тази за най-добра песен – получена от Били Айлиш.

Седем години след като спечели "Оскар" за "Ла Ла Ленд" Ема Стоун взе втората си статуетка - за най-добра актриса в лентата "Клети създания". Наградата на Стоун беше само една от четирите, които получи филма, който беше отличен и в няколко технически категории.

Девин Джой Рандолф получи наградата за най-добра актриса за поддържаща си роля на управителка на кафене, бореща се със скръбта си по загубата на сина си във войната във Виетнам в лентата "Останалите". "American Fiction", сатира, която изследва връзката между раса и изкуство, спечели „Оскар за "най-добър адаптиран сценарий", докато съдебната драма „Анатомия за едно падане" спечели наградата за най-добър оригинален сценарий.

За най-добър документален филм беше избран „20 дни в Мариупол“, мъчителен репортаж от обсадения в началото на руската инвазия украински град. Директорът, Мстислав Чернов, насочи вниманието към човешките загуби от инвазията на Русия – послание, което идва в момент, когато подкрепата на САЩ за Украйна е разколебана. За най-добър чуждестранен филм пък беше отличен "Зона на интерес", съвместна продукция на Великобритания и Полша.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фридрих Мерц след гласуването в Бундестага, 6 май 2025 г.

ХДС: Мерц остава кандидатът за канцлер

Фридрих Мерц остава кандидатът за канцлер, заяви председателят на парламентарната група на Християндемократическия съюз Йенс Шпан. Втори опит за гласуване в Бундестага може да има още днес. Консервативният блок ХДС/ХСС и социалдемократическата партия, които вчера официално подписаха коалиционен договор, отново ще предложат Фридрих Мерц за..

публикувано на 06.05.25 в 14:19
Папа Франциск на прозореца си с изглед към площад „Свети Петър“ във Ватикана, 6 март 2022 г.

Ще сбъдне ли новият папа мечтата на Франциск за общ Великден за християните?

Католическата църква преживява исторически момент. На 7-ми май ще бъде конклавът, на който ще бъде избран новият папа. Сикстинската капела се подготвя да приеме 133-ма кардинали от общо 135-ма на възраст до 80 години. Букмейкърите изчисляват, че бял дим от комина ще има между 5-ия и 8-ия път  Монтираха комина на Сикстинската капела в очакване..

публикувано на 05.05.25 в 14:28

Учител поде инициатива за изграждане на военен паметник в Радомир

Славчо Свиленов e учител по история и инициатор за изграждане на военен паметник в град Радомир, който ще бъде в памет на близо 2000 загинали след Освобождението българи . Когато започнали инициативата, нямали очаквания да открият толкова много жертви, казва учителят.  Паметникът ще бъде лъв на постамент и ще бъде поставен на символно за..

публикувано на 05.05.25 в 10:19

Илиян Христов: Липсва държавна политика за военноинвалидите и военнопострадалите

Съюзът на военноинвалидите и военнопострадалите е патриотична, обществена и социална организация, създадена през 1913 г. от пострадали от Балканската и Междусъюзническата войни. В нея членуват военноинвалиди и пострадали от войните и в мирно време. Основна цел на съществуването на организацията е да защитава правата и интересите, както и да оказва..

публикувано на 05.05.25 в 08:55

Локалите - огромна спяща клетка, заровен проблем, вече трудно контролируем

Проблемът с локалите трябва да бъде решен по някакъв начин, но той няма да бъде решен, яко няма сериозен обществен натиск. Това заяви пред БНР Милен Димов, родител, който заедно със съпругата си повдигнаха темата за бандите, локалите, които нападат и тормозят други деца.  "Явно това е една огромна спяща клетка, заровен проблем, който по..

публикувано на 02.05.25 в 15:33

Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия

Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у нас е висока, а в същото време държавата няма програма за откриването на тези хора и намаляването на риска да се роди дете с тежката форма на болестта. Проблемът и възможните решения бяха обсъдени от..

публикувано на 02.05.25 в 14:50

Частните пенсионни фондове - ключ към разтоварване на системата?

Увеличаването на осигурителната вноска и пенсионната възраст няма да решат проблемите на пенсионната система , смятат експерти и работодатели. Решенията, които предлага държавата, могат само временно да попълнят известен дефицит в бюджета на Националния осигурителен институт за сметка на повишаване на риска от разрастване на сивия сектор и..

публикувано на 01.05.25 в 08:57