Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пет вдъхновяващи български жени в документалния онлайн сериал "Пазителки на истории"

3
Операторката Валентина Николова и режисьорката Маргарита Русева по време на снимачния процес на последната пазителка на истории - Лиляна Маринова
Снимка: Личен архив

"Проектът "Пазителки на истории" събира в документални филми непознатите истории на възрастни жени в България. Беше трудно да ги открием, като края в 2022 г. започнахме работа по проекта, споделиха в "Нощен Хоризонт" Маргарита Русева и Полин Донахю, са част от екипа. 

Филмите са заснети с финансовата подкрепа на Българския фонд за жените, както и благодарение на снимачния екип на „Пазителки на истории“. 

"Филмите са дълги между 20 и 30 минути, това са документални интервюта, в които те разказват своите истории. От "Софийска платформа" ни помогнаха да намерим Цветана Джерманова и Нася Кралевска, като много трудно се уговарят жените да разкажат за целия си живот, но ние ги разбирам тези, които отказаха да участват. 

Цветана Джерманова, която е последната жена, оцеляла от лагера в Белене, всъщност си отиде от този свят няколко месеца след заснемането на интервюто с нея, тя беше на прожекцията на филма, включи се в дискусията, екип имаше възможност отблизо да се докосне до нея, разказа още Маргарита и Полин.  

Валентина Николова (оператор), Кристина Сантана (продуцент), Маргарита Русева (режисьор), Елза Джерманова (дъщеря на Цветана) и Цветана Джерманова (от ляво на дясно)

По време на проекта са заснети историите на 5 вдъхновяващи жени. Ето кои са те:

Цветана Джерманова - последната жена, оцеляла от лагера в Белене, която иска само любов и щастие за всички.

Веска Недева - една "щастливо разведена жена", чиято усмивка не угасва въпреки всичко преживяно.

Мария Гелова - музата на един художник, която се отдава на грижата и съдбата, но не забравя себе си.

Нася Кралевска - жена, която познава своята истина и се отдава на писането за нея и за живота в България.

Лиляна Маринова - мажоретката, която ще остарее, "когато си поиска" и това никога няма да я спре да учи нови неща.

Полин Донахю и Маргарита Русева (от ляво на дясно)

Една от целите на проекта беше да помогнем на младото поколение да се почувства по-свързано, като чуе тези истории, една от героините ни разказва за любовта, ние си мислим, че днес сме различно поколение, но когато чуем техните истории, разбираме, че любовта е една и съща. 

Другата ни цел беше да подтикнем младите хора да разговарят със своите баби, които да им споделят семейните истории. 

А също целта ни беше да дадем възможност на жените да дадат гласност на теми, по които не се е говорело в миналото, да се освободят от тези страхове по тези теми, без да бъдат съдени за това, споделиха още Маргарита и Полин за "Нощен Хоризонт".

Мария Таковa (оператор), Кристина Сантана, Полин Донахю, Диляна Симеонова, Катерина Василева (продуценти), Маргарита Русева (режисьор) и Валентина Николова (оператор) - (от ляво на дясно)

Маргарита Добринова Русева е студентка 3-та година специалност „Кинорежисура” в Нов български университет. Има опит като 1-ви и 2-ри асистент-режисьор в български сериали като „Братя“, „All inclusive“, „Клетката“, риалитита и ТВ предавания Hell‘s kitchen, „Събота вечер с БНТ“, както и интернационални кинопродукции. Режисирала е реклама на бранд за дрехи. Късометражният филм "Ангел" е първият й проект като режисьор. Документалният онлайн сериал "Пазителки на истории" към Български фонд за жените, е първият й сериал като режисьор.

Полин Донахю е психолог. Тя е един от продуцентите на проекта „Пазителки на истории”. В свободното си време е доброволка към Фондация „Подарете книга“, където с други доброволци ходят в центрове за деца лишени от родителска грижа и прекарват време с децата в забавления и учене.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57