Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Великотърновски програмисти обучаваха деца и учители в Южна Африка

| Репортаж
Невен Боянов
Снимка: Здравка Маслянкова

Великотърновски програмисти обучаваха в Йоханесбург деца от Република Южна Африка на роботика и електроника. Инициативата е на фондация "Тинузавър". 

Пет дни през февруари програмистите от фондация  "Тинузавър" проведоха STEM работилници и обучения по роботика и електроника в Йоханесбург с деца и учителите им от 11 училища в Южна Африка. Великотърновските програмисти са били поканени от свои партньори да проведат обученията, които са и първите им в чужбина.

Всяко от децата получи комплект електронни платки за сглобяване, научихме ги как да работят с поялник и как успешно да си сглобят и програмират миникомпютър, разказа за БНР основателят на великотърновската фондация Невен Боянов:

"Идеята беше те да се запознаят със съвременни технологии в областта на образованието – да си сглобят миниатюрен компютър, да се научат да го програмират, да разберат защо учат математиката, информатиката, физиката. Тяхната образователна система е сходна с нашата. Проблемът в Южна Африка е, че нямат достъп до тази техника, технологии и методиките, но те вървят в същата посока. Всичко, което си сглобиха, си остана за тях. Имаше обучение за преподавателите, на тях също им оставихме инструменти, платки, микроконтролери, за да могат те да продължат, след като ние си тръгнем. Нашата цел беше да им предадем знания и да обучим техните преподаватели“

Проектът на великотърновските програмисти продължава с предстоящи обучения чрез различните електронни платформи за дистанционен достъп с децата и учителите в Южна Африка. 


От 10 години фондация "Тинузавър" провежда обучение по роботика и електроника с българските деца и студенти. Няма как да има развитие без информационните технологии и те са в основата на професиите на бъдещето, но при променена обстановка и тенденции, коментира Невен Боянов:

"Това е положението без значение дали ни харесва, или не. Не всички ще бъдат програмисти, дори програмистите ще намалеят с навлизането на изкуствения интелект, ще останат само големите специалисти, а не, както им казваме в строителството – общите работници. Изкуственият интелект ще измести тези, които  работят на компютър, но не са добри в това, което правят".

Все повече български университети, включително и военните училища, разкриват специалности, свързани с киберсигурността и изкуствения интелект. Закъснели са и трябва да се реформират, включително и преподавателите, анализира Невен Боянов:

"Киберсигурност е едно от най-важните неща, години наред беше пренебрегвано. Като цяло университетите малко изостават, трябва са се реформират – специалностите и преподавателите да влязат в час, за да не излизат децата да учат в университетите навън. Никой няма да си провали личната професионална кариера само и само, за да остане в България". 


Невен Боянов възприема българското приложение на изкуствения интелект като личен помощник на политиците, учениците, студентите, творците, но предупреждава, че винаги може да се разпознае кога даден текст е дело само на изкуствения интелект. Информацията, подавана от изкуствения интелект, не е 100 % истина и трябва да се проверява, коментира IT експертът:

"В изкуствения интелект идеята за истина не е заложена, т.е. той няма понятие нещо дали е истина или лъжа, но информация, която е събрала тези машина години наред, много по-лесно се извлича от Гугъл търсачката. Тези, които ползват изкуствен интелект и обръщат внимание на детайлите,  разпознават текст, написан от него, той вече има стил на писане. Няма как едно към едно да се ползва текст, написан от изкуствения интелект, в практиката. От година и половина-две експерти работят как изкуственият интелект да се използва в образованието. Много интересна идея имат колеги от САЩ изкуственият интелект да се използва да води ученика в процеса на учене, т.е. да задава въпроси и да проверява. Но не стария метод – деца, напишете домашно, дайте да го проверя. Тогава всички ще използват изкуствения интелект, тогава е вреден. Но, ако се вкара в процеса, ще даде възможност на десетки милиони деца да учат така, както ще учат тези в топ училищата, защото те ще имат достъп до информацията, ще има кой да ги ръководи, да им задава въпроси и да ги проверява.  Това са тенденциите, но дали тук ще навлязат, вече е друг въпрос". 

Целият репортаж чуйте в звуковия файл. 


снимки в текста: личен архив на Невен Боянов

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изтича срокът за подаване на възражения срещу въвеждане на "чaт ĸoнтpoл"

Днес изтича срокът, в който българските граждани могат да подават възражение по намерението за въвеждане на "чaт ĸoнтpoл" в криптираната комуникация с интернет приложения. Мярката е по инициатива на съвета на Европейския съюз, за да има по-сериозна защита на децата от порнография. Само преди дни пред "Хоризонт" Богомил Шопов от "Електронна..

публикувано на 18.09.24 в 08:03

"Варошлийски вечери" в Ловеч за 12-и път

Регионалният исторически музей в Ловеч организира за 12-и път двудневния празник "Варошлийски вечери“, посветен на традициите на стария квартал "Вароша“. "Варошлийски вечери“ се откриват от 17.30 ч. с   изложбата "Сокйни шевици“, експонирана в Художествената галерия, поясни Елена Георгиева, главен уредник в Регионалния музей и автор на изложбата и..

публикувано на 18.09.24 в 07:47
Болницата на Американския университет в Бейрут, 17 септември 2024 г.

"Хизбула" обвини Израел за смъртоносния инцидент с експлодирали пейджъри в Ливан

Тайванската компания Gold Apollo отрече да е произвела пейджърите, които се взривиха вчера в Ливан. Според някои информации в устройствата е имало експлозиви, детонирани дистанционно в координирана операция. Най-малко девет души загинаха, а ранените са близо 3000. От Пентагона заявиха, че Съединените щати не са свързани по никакъв начин с..

публикувано на 18.09.24 в 07:44

Концерт на Симфоничния оркестър на БНР за Деня на независимостта

С празничен концерт на Симфоничния оркестър на Българското национално радио започват честванията за Деня на независимостта. Довечера от 19 часа в Голямата зала на Софийската опера и балет радиосимфониците с главен диригент Константин Илиевски ще представят сюита от балета „Нестинарка“ на Марин Големинов и Третия цигулков концерт на Николо Паганини. Солист..

публикувано на 18.09.24 в 07:40

Депутатите обсъждат Закона за насърчаване на инвестициите

Народното събрание ще обсъди на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на инвестициите. Вносител на измененията е Министерският съвет. В мотивите към законопроекта се изтъква, че с промените се въвеждат мерки по прилагането на европейски регламент за обявяване на някои категории помощи за съвместими с..

публикувано на 18.09.24 в 07:34

Загинали цивилни при руски атаки срещу Украйна

И тази нощ Русия изстреля ракети и дронове по Украйна, има загинали цивилни. За атака на Русия с дронове срещу украинската столица Киев съобщава Ройтерс. Град Запорожие и цяла Запорожка област също са били подложени на масиран обстрел тази нощ, загинали са двама души, съобщиха украинските въоръжени сили. През нощта Украйна изстреля..

публикувано на 18.09.24 в 07:25
Говорителката на ЦИК Росица Матева

Тегли се жребият за новите и частични избори на кметове

Днес в 10.30 часа в сградата на Народното събрание ще се проведе жребият за определяне на поредните номера в бюлетините на партиите и коалициите, които са допуснати от Централната избирателна комисия за участие в насрочените за 20-и октомври нови и частични избори за кметове.  Заместник-председателят и говорител на ЦИК Росица Матева увери, че..

публикувано на 18.09.24 в 07:22