Богомил Стоев е млад човек, чиито професионален път е свързан с единствената панорама у нас – "Плевенска епопея 1877". Завършил е история и психология, но има още много различни интереси.
Започва като екскурзовод в Регионалния военноисторически музей в Плевен, сега отговаря за връзките с обществеността.
Той съчетават историята, фотографията и колоезденето, но обича и музиката и спорта.
"Голяма част от ежедневието и работата са ми свързани с един от най-посещаваните и интересни обекти у нас и на Балканите - Панорамата - "Плевенска епопея 1877".
"Смятам, че съм личност с много и разнообразни интереси, каза за "Понеделник вечер" Богомил Стоев.
"На Плевенската панорама искаме да покажем на туристите богата история на Плевен и значението на Плевен в хода на Руско-турската освободителна война.
Темата е свързана с война и бойни действия, но Панорамата на "Плевенската епопея" показва и изкуство, картини, в света този тип музеи са голяма рядкост.
Когато дойде един чужденец, за да разгледа Панорама "Плевенска история", който не е подготвен за толкова много история, събрана на едно място, не може веднага да обхване всичко. Затова е важно как екскурзоводът ще им разкаже за нашите борби за свобода, да ги постави в контекста на Балканите, на нашето минало, допълни още Богомил Стоев.
"Има чужденци, които идват и знаят нещо за нашата история, но после искат моите координати с молба да им пратя по-късно повече факти и данни за това, което са видели...
Има много лични истории в нашия музей - например тук беше предложен брак от една млада дама на своя приятел, а има и хора, които се запалват по историята именно в нашия музей, или откриват своето хоби - от картини, до монети, през копчета за униформи...
Всеки един посетител влиза с различна цел в музея, хубаво е, ако той излезе от него с намерена такава цел и идея, сподели още младият екскурзовод.
Още по темата в звуковия файл.
"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.