На 10 март в България отбелязахме годишната от спасението на българските евреи, а на следващия ден - 11 март, в Северна Македония почетоха Деня в памет на жертвите на Холокоста.
В Израел има нова инициатива на потомците на българските евреи, които не пропускат да отбележат годишнините от спасението. Обикновено се организират научни конференции, на които се презентират най-новите проучвания по темата за България и Холокоста. Тази година обаче конференция няма да има - не само заради войната, в която Израел е въвлечен, но и заради смяна на поколенията учени. Сдружението за съхранение на българските традиции на живеещите в Израел обаче продължава да поддържа интереса към проучване на спасението на българските евреи, разказа пред БНР неговият председател Джеки Видал.
"Започнахме дейността си само преди три години. 80 доброволци сме от най-различни области - историци, архитекти, музиколози и др. Надбягваме се с времето. Поколението, живяло в България, си отива по естествен път. Документирахме разкази на евреи. Създадохме виртуален музей. Може да се преглеждат материалите в него, преведени на иврит и български. Казва се BG moreshet (морешет). Много е посещаван от интересуващите се по темата от цял свят. Около 70% от тях са на възраст до 18 години. Слушат интервютата с преживелите Холокоста в България и невероятната история за тяхното Спасение. Разделени са по теми. Дължината им е между три и 10 минути, в зависимост каква дигитална платформа ползваме. Имаме и цялото интервю, което понякога е час и половина -два часа, но то е за специалисти- научни работници.
Сдружението ни бе създадено от всички организации на българските евреи и е насочено към потомците им, родени и израснали в Израел. Миналата година, участвахме в отбелязването годишнината от спасяването на българските евреи: в Йерусалимския музей и институт за изучаване на Холокоста "Яд ва Шем", университета Бар Илан , в прожекциите на филми в Синематеката, събора в Българската гора. Търсим подходяща сграда за музей, който да не е само виртуален. Дотогава поощряваме младото поколение да документира и изследва духовното и културно наследството на българското еврейство, с акцент върху периода на Холокоста".
- Още на двете миналогодишни конференции пролича смяната на поколенията сред учените, които се занимават с темата за Спасението на българските евреи.
- Неотдавна учредихме награда за академично изследване от студенти и аспиранти от Израел. Тя е за оригинална разработка по темата и е на името на едни от най-авторитетните изследователи на българското еврейство в Израел - Офра и Шломо Шалтиел. Офра вече не е между живите, а Шломо още управлява един от най-големите архиви на българското еврейство, който се пази в кибуц в Северен Израел. В процедурата за кандидатстване за наградата са включени и научните ръководители на студенти и аспиранти, които не просто трябва да препоръчат своя възпитаник, но и да потвърдят, че неговият труд разглежда нов аспект по темата, непознат на изследователите. По такъв начин искаме да въвлечем в каузата и утвърдени научни работници. Вече започнахме да приемаме предложения. Комисия ще се произнесе през ноември. Не само наградените, но всички предложени изследвания, ще станат част от виртуалната ни експозиция.
Работим активно с Министерството на просветата в Израел, а се надяваме и с България в бъдеще. Имаме договор с веригата от техникуми "Орт" за събирателска дейност. Мечтаем във всички български и израелски училища да се разказва за уникалният факт за съхранението на живота на евреите в старите територии на България. Засега не срещаме интерес и източник за финансиране на такъв проект. Но не губим надежда. Български учители по история се подготвят в „Яд Вашем“ , но не и израелски. Под ръководството на специалисти от Музея на диаспората към Телавивския университет ученици събират спомени на дълголетници от България. Събрали са спомените на 30 пенсионери от Квар Саба и Ришон Ле Цион. Ако намерим допълнително финансиране ще разширим тази си дейност и с други населени места.
С помощта на федералното правителство на Германия заснехме 120 интервюта от по час и половина на оцелелите от Холокоста български евреи. Качили сме ги на страницата на виртуалния музей. Те засега са само на иврит, защото нямаме финансиране за превеждане. За нас е важно да бъдат преведени и на български, за да се види колко нашите родители, баби и дядовци са благодарни за това, което направи за тях българският народ по време на Холокоста. През последните години има хора в България, които подлагат под съмнение признателността и обичта ни към Родината. А за нас, дори родените в Израел, България е Родина, а Израел- Отечество. Мисля, че тези интервюта ще стоплят сърцата на всички българи.
- Какво правите за съхраняване на българщината в Израел?
- Много преселници от България ни завещават снимки, предмети и документи на най-обичаната общност в Израел - тази на българските евреи. Затова е толкова важно бързо да намерим сграда, в която да съхраняваме имащото историческа и етнографска стойност. Наша гордост е и футболният отбор „Макаби“ Яфо, създаден от български евреи и дълго време техен символ. Сегашните играчи не знаят нищо за светлото му минало. Решихме да ги приобщим. Привлякохме трима историци и двама бивши футболисти да им разкажат за него. Започнал е в София през 1904 година под името "Самсон Макаби", а през 1949 година буквално се преселил в Яфо. Тук той е бил шампион на Израел, но навлизането на професионалния спорт води до разпадането му. В началото на века българските евреи го възстановиха. От 2008 година се нарича "Макаби Кабилио Яфо".
Испанското правителството подготвя пакет от директна финансова помощ за най-застрашените от американските мита сектори. Това са производството на автомобили, селското стопанство и винопроизводството. Очаква се парите да бъдат насочени и към производството на алуминий, стомана и петрол. Правителството ще спаси засегнатите сектори и..
Инвестиции в размер на над два и половина милиарда евро са влезли в българската икономика през миналата година, съобщи изпълнителният директор на Агенцията за инвестиции Мила Ненова. Сертифицирани са повече от 20 инвестиционни проекта за 645 милиона лева с 1845 разкрити работни места. От началото на тази година от агенцията отбелязват засилен..
Изходът от войната в Украйна, европейската сигурност, ситуациите в Сирия и Газа и двустранните отношения са централните теми в разговорите на дипломат номер 1 на Турция Хакан Фидан и френския му колега Жан-Ноел Баро в Париж. Те разговарят ден преди срещата на външните министри от страните на НАТО в Брюксел и в сложния международен контекст при..
Премиерът на Италия Джорджа Мелони се изказа относно митата на САЩ за хранително-вкусовата промишленост, така както и президентът на Италия Серджо Матарела. Джорджа Мелони използва случая по награждаването с наградата Maestro dell'arte della cucina italiana (Майстор в изкуството на италианската кухня). Церемонията се състоя в палата "Киджи"..
Част от подпорна стена в източната част на Небет тепе се е срутила най-вероятно вследствие на дъждовете през последните дни - съобщи в профила си във "Фейсбук" кметът на Пловдив Костадин Димитров. "Тя не попада в обхвата на проекта за реконструкция на археологическия комплекс. Направихме оглед с кмета на район “Централен” Георги Стаменов...
Петнадесет дни след възобновяването на войната в Газа броят на жертвите там надвиши хиляда, съобщиха местните здравни служби, цитирани от "Ройтерс".. Само днес при въздушни атаки, включително срещу клиника на ООН, са загинали най-малко 60 души. Израелските войски навлязоха в коридора между градовете Рафах и Хан Юнис с намерението да установят трайна..
Руски стратегически бомбардировач Ту-22М3 се разби днес в Иркутска област в Сибир, предаде "Ройтерс", като се позова на руски агенции. По предварителна информация причината за катастрофата е техническа неизправност, посочва ТАСС. Един от летците е загинал, съобщи руското министерство на отбраната. "На 2 април 2025 г., при изпълнение на..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..
Най-големият проблем на ДПС не е Пеевски, а Доган! Това заяви пред БНР Мехмед Дикме, бивш член на ръководството на ДПС и бивш министър на земеделието...