Водещи спортни ръководители, олимпийски шампиони, треньори, специалисти, представители на академичната общност участваха в продължение на над три часа в дускисиите на форума „Жените и спортът – предизвикателства и постижения преди Олимпийските игри в Париж 2024“.
Домакин на събитието беше Националната спортна академия „Васил Левски“ и Весела Лечева, член на Комисията по „Обществени въпроси и корпоративни комуникации“. към МОК и председател на Българския стрелкови съюз. Форумът имаше и чуждестранни гости - Дека Нимкей, директор развитие на Международната федерация по борба и Матиас Фавро от Посолството на Република Франция в България.
Участниците обсъдиха ролята на жените като спортни ръководители, състезатели, треньори, специалисти, спортни журналисти като споделиха както личен опит, така и водещи световни практики.
Форумът бе открит от ректора на НСА проф. Красимир Петков. Той отличи ролята на жените преподаватели и изследователи, треньори и специалисти.
„Щастлив съм, че Националната спортна академия успя да събере около една маса наистина елитът на женския български спорт. Надявам се това да е само първата от серия такива срещи, които ще организираме“, каза проф. Петков.
„В ЕС през 2023 г. едва 22% от всички висши ръководни длъжности в националните федерации на 10-те най-популярни спорта са заемани от жени, като делът им варира от 3% в Полша до 51% в Швеция“, отбеляза Весела Лечева. Тя припомни и трудният път на жените към равенство. В началото на нейната кариера жени и мъже се състезават наравно в спортната стрелба, като Лечева успява да победи и мъжете преди дисциплините да бъдат разделени.
В качеството си бивш спортен министър и на председател на федерацията Весела Лечева предложи и мерки за сериозна подкрепа за увеличаване на броя на жените на доброволни и високопоставени ръководни позиции. Те минават през обучение, повишаване на осведомеността, популяризиране на жените като спортни ръководители и мениджъри, както и създаване на модели за подражание.
Президентите на федерации Илияна Раева (художествена гимнастика) и Величка Христева (фехтовка) споделиха своя опит като управленци. Според Раева успехите на нейния спорт в последните години са свързани именно с женските качества като дисциплина, концентрация и амбиция в преследването на целите. Христева отбеляза, че в началото на своята международна кариера е била една от малкото жени президенти, но това, макар и с бавни темпове, се променя.
Предизвикателствата в участието на жените като спортисти и треньори дискутираха проф. Свилен Нейков, Антонина Зетова, олимпийските шампионки Румяна Нейкова, Ивет Горанова и Тереза Маринова.
„Олимпийската титла ми отвори много врати. Сега се опитвам да предам своя опит, провеждам срещи, курсове, семинари, с които да мотивирам младите хора. Но в същото време, си давам сметка, че понякога при мен нещата се получават една идея по-трудно от това, което правят мои колеги мъже“, сподели олимпийската шампионка Ивет Горанова.
„За да стана национален треньор ми бяха необходими 10 години доказване, а мои колеги-мъже успяха от терена, да седнат направо на треньорската скамейка“, добави бившата волейболистка Антонина Зетова.
Според бившия спортен министър и успешен треньор проф. Свилен Нейков жените-състезатели са трудолюбиви и дисциплинирани, и когато желаят силно победата, няма пречка да я постигнат. Олимпийската шампионка в гребането Румяна Нейкова добави, че жените трябва да жонглират с много роли – на съпруги, майки, а едновременно с това да се доказват всеки ден и в професионален план.
За важността на жените в спорта говори и председатилят на БОК, олимпийска шампионка и световна рекордьорка Стефка Костадинова.
"През 2008 година аз съм наградена с приза "Жените в спорта". Това признание го получих нао една много красива церемония в Йордания лично от тогавашния президент на МОК Жак Рог", сподали президентът на БОК.
Старши треньорът на Лудогорец (Разград) - Игор Йовичевич, говори след мача с АЗ Алкмаар от турнира Лига Европа днес, който завърши 2:2, като в крайна сметка приема резултата като справедлив. Според него двата тима са си поделили по едно полувреме, като след почивката доминацията е била на страната на разградчани. "Видяхме два различни двубоя..
Старши треньорът на АЗ Алкмаар - Маартен Мартенс, все още намира нюанси, за които да се хване като положителен развой на мача в Разград, въпреки мнението на нидерландските журналисти как тази вечер нито един от отборите от страна не е постигнал победа. Аякс падна у дома от Лацио, АЗ Алкмаар направи 2:2 с Лудогорец, докато Твенте направи 0:0 при..
Състезатели от Македония, Сърбия и Гърция са подали заявки за участие в единствения турнир по спортна гимнастика у нас по двойки в памет на първия българин носител на олимпийски медал в този спорт - Велик Капсъзов. Капсъзов е трикратен участник на олимпийските игри (1956, 1960 и 1964 г), като печели бронз на халки от Игрите в Рим 1960. Освен..
Амбицията на Карлос Насар, който снощи спечели световната титла в категория 89 кг на първенството на планетата по вдигане на тежести в Бахрейн, е да стигне до минимум три олимпийски титли, това сподели специално за БНР Антон Големанов, приятел на Каролс Насар, който снощи на живо в залата изживя радостта от спечелената титла. Българският талант..
Лудогорец посреща АЗ Алкмаар в мач от основната фаза на Лига Европа. Мачът тази вечер можете да проследите пряко по програма "Хоризонт" от 19:45 часа. В Разград шампионите на България ще търсят първа победа в основната фаза, след като до този момент записаха две равенства и три загуби. Все пак "орлите" влизат с приповдигнато самочувствие срещу..
Карлос Насар отвя конкуренцията и се превърна в абсолютен световен шампион. В категория 89 килограма българинът записа рекорд в изхвърлянето - 183 килограма в третия си опит. Вдъхновен за още подвизи Насар подобри и собственото си върхово постижение в двубоя, което записа на Олимпийските игри в Париж. Българинът постигна 222 килограма от втория си..
Швейцарският плувец Ное Понти постави нов световен рекорд на 50 метра бътерфлай на Световното първенство по плуване в малък басейн в Будапеща. Той спечели златото с време 21.32 секунди и актуализира собственото си постижение от 21.47, поставено във вторник, 10 декември, на полуфиналите. Второто място във финала зае представителят на Канада Иля Харун..
Продължението на BETL е PowerPal , заяви пред БНР журналистът от в. "Сега" Юлиана Бончева. 28 000 българи са измамени от BETL? Първите 5..
Тригодишният Кубрат Биволарски от Пазарджик е с диагноза детска церебрална парализа и отскоро може да ходи . Още от раждането детето е подложено на..
Димитър е нормално 15 - годишно дете, което мечтае да стане графичен дизайнер . За да сбъдне мечтата си, обаче, той преминава през сериозни..