"Силно казано енергийната ни система е пред срив. Системата ни е в добро състояние". Това заяви пред БНР Ангелин Цачев – изпълнителен директор на Електроенергийния системен оператор.
"С инвестициите, които направихме в развитието на мрежата, ние създадохме възможност за една доста по-голяма междусистемна свързаност, отстранихме голямо количество от тесните места в мрежата, с което дадохме възможност от страната ни да се изнасят преди година и половина по 55 хил. мегаватчаса в денонощие и в момента да се внасят между 10-15 хил. мегаватчаса на денонощие", обясни той.
Именно Цачев каза пред парламентарната енергийна комисия, че енергийната ни система е пред срив. По думите му системата ни изпитва сериозни трудности, а причините за това са две:
"В системата навлязоха изключително много възобновяеми мощности и отпадат конвенционални централи. Другата причина е, че ние с бавни темпове правим пазарните реформи. Ако пазарните реформи се случват с бързи темпове, тези недостатъци в пазара досега щяха да бъдат изчистени, т.е. нямаше да има регулирани цени за небаланса, което щеше да създаде достатъчно позитивни сигнали в инвеститорите и те да създадат маневрени мощности, които да помагат на системата в часове на големи излишъци или недостици в системата. Тези законови и регулаторни недостатъци, които все още не са отстранени, са предпоставка за една нелоялна практика от множество търговски участници".
В интервю за предаването "Преди всички" Ангелин Цачев даде пример от сега проверявана ситуация: "Както системата беше с малък излишък – около 200 мегавата, изведнъж в този час ние получихме през пазар в рамките на деня, даже се изсипаха в страната ни, едни 400 мегавата електрическа енергия, която не се потребява в страната, тя е внесена, закупена от някой търговец, но не се потребява, тя не се продава на някой клиент – тази енергия се изсипва и нашият непланиран обмен с останалите държави става вече 600 мегавата. Ние сме вече в критична точка за задействане на аварийна процедура от останалите и задействането на такава процедура вече води до редеспечиране в някои от другите участници, което е огромна санкция за нас".
900 хил. евро е санкцията, която заплатихме през миналата година за причинен небаланс в рамките на 1 час, подчерта той и обясни: "900 мегаватчаса електрическа енергия излязоха от страната непланирано, а в същия момент 1100 мегавата излязоха от Франция и 2000 мегавата се разхождаха през Европа и те започнаха да влияят върху европейската честота на мрежата, което предизвика задействане на аварийна ситуация от стана на останалите оператори. 3 държави редеспечираха техни мощности, за да могат тези 2000 мегавата да бъдат преодолени и съответно ние и Франция си заплатихме този гяволък".
Цачев отбеляза, че тези пари ги плаща българският данъкоплатец. По думите му КЕВР е компетентният орган, който може да извърши разследване, за да бъдат установени и санкционирани нелоялните търговски участници.
Според него това може да срине системата ни:
"Ако енергията е в такива количества, които не могат да излязат извън страната, честотата в страната ще започне да се качва до нива, в които автоматиката ще изключи цялата държава с цел да не се компрометират останалите съоръжения, които са присъединени в мрежата".
Решението на това е да се изчистят всички законодателни и регулаторни пропуски, които дават възможност за такива нелоялни търговски практики, категоричен е Цачев.
"На този етап с приемането на тези поправки в закона и приемането на методиката така, както обещаха и депутатите, и колегите от КЕВР, вероятно до 10 април да бъдат факт и законодателните, и регулаторните промени, аз смятам, че това ще ни даде достатъчно инструменти, с които да можем да балансираме системата и да неутрализираме нелоялните търговски практики, които се случват в страната. Иначе ще имаме сериозни проблеми, които вероятно ще бъдат насочени в плащане на сериозни санкции от страна на преносния оператор към други страни-членки на ЕС, които ще трябва да ни балансират, но това балансиране, направено отвън, струва много пари на всеки един от нас".
По думите му ни трябват и гъвкави мощности, които да преодолеят небалансите, но ние в момента ги нямаме.
Цялото интервю на Юлияна Корнажева с Ангелин Цачев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
От 1 януари 2025 г. в 9 столични района се забранява употребата на твърди горива за битово отопление в сгради с изградена и работеща топло- и газопреносна мрежа. Това е първият етап от така наречената нискоемисионна зона. Целта е след 2029 г. забраната да обхване цяла София. От миналата година в София функционира нискоемисионна зона за..
Стотици хиляди тийнейджъри се страхуват да излязат навън заради насилието, което виждат в социалните медии, установи мащабно проучване сред деца в Англия и Уелс. Един на всеки четирима тийнейджъри, които виждат насилие от реалния живот, включително юмручни битки, намушквания и бандитски сблъсъци, получават клиповете онлайн автоматично чрез..
България ще продължи да подкрепя сътрудничеството между Европейския съюз и Виетнам, подчерта президентът Румен Радев след среща с виетнамския си колега в Ханой. Двамата обсъдиха възможностите за задълбочаване на икономическите отношения между България и Виетнам. През февруари догодина се навършват 75 години от установяването на..
България сама ще реши къде и как ще извършва контрола по границата с Румъния след влизането си в Шенген по суша, съобщиха за БНР дипломатически източници в Брюксел. Преди дни Унгария, Австрия, България и Румъния подписаха споразумение, което трябва да проправи пътя за пълноправното ни членство в Шенген. Една от клаузите му предвижда, че сухопътният..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е, че през август тази година започнахме да получаваме сигнали от местни хора в квартала – българи и румънци, които алармираха за получени писма от местните общински власти с уведомление, че те трябва..
Преди 30 години никой не говореше за насилие над жени, нито за трафик на хора, нито за сексуално насилие. Това отчете Надя Кожухарова от "Анимус" – фондацията, която е създадена преди точно 30 години, за да помага на жертвите на насилие. "Сега имаме Закон за защита от домашно насилие, има услуги в подкрепа на жертвите, включително..
Таксата смет за Дупница скача с 30%, за селата - с 50% от 1 януари догодина. Такова е предложението на администрацията, което вече мина на обществено обсъждане, а в сряда трябва да се гласува от общинските съветници. С един промил - на 3,5 пункта, се увеличава и данъкът сгради. Увеличението е заради нарастващите разходи по сметосъбирането и..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..