Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Свещеници ще се учат да дигитализират църковно наследство

| Интервю
доц. Ивайло Найденов
Снимка: Добромир Видев

Свещеници от български епархии ще се учат да дигитализират църковно наследство. Това ще става по финансирана от ЕС програма. Проектът е в начална фаза, към него има и IT специалисти. 

По проекта работят университетите в Солун и Истанбул, както и Софийският университет, каза пред БНР деканът на Богословския факултет доцент Ивайло Найденов. 

"Идеята е да се изследва църковното наследство в Тракия, да се дигитализира по възможност. Тъй като това е сериозно предизвикателство за повечето от нас, които не са се занимавали с това, в проекта има един етап, в който идеята е да се обучат хората как се прави това, т.е. това трябва да се прави от всеки един от нас", посочи той и добави:

"Всеки от нас, който ще се обучи предварително, който има подходящата платформа, бидейки в някое селце и виждайки интересен потир, може да го заснеме, да го качи на платформата, да даде някакви разяснителни бележки отдолу и така малко по малко да съберем всичко, което има".

В проекта влизат епархиите Софийска, Пловдивска, Старозагорска, Сливенска. "Става дума, най-грубо казано, за поречието на р. Марица и по-малко познатите райони в Странджа, Сакар".

Първият етап е обучителен, подчерта доц. Найденов в предаването "Хоризонт до обед". Според проведена анкета хората искат да правят това, интересно им е и намират смисъл в дигитализацията.  По думите му всеки, който прояви желание, може да се обучи

Не съществува политика по дигитализацията от страна на църквата и би било и трудно да съществува, изказа мнението си доц. Найденов. По думите му обаче църквата трябва да съдейства в това начинание

Веднъж дигитализирани тези предмети, достъпът до тях ще е свободен, предполага той. Според него ценното от гледна точка на културното наследство е, че то ще се запази

"Не е тайна, че на много места се повреждат такива неща. Попадал съм на потрошени храмове в края на социализма в Свиленградския край. Това ще изчезне".

Късната есен може да се направят първите проби, а съществената част от работата вероятно ще започне през следващата година, прогнозира доц. Ивайло Найденов и каза:

"Много държа този проект да се случи. Надявам се, че това ще е за доброто на всички". 

Цялото интервю на Добромир Видев с доц. Ивайло Найденов в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нови опасения за връзка между микропластмасите и някои заболявания

Съществуват нови опасения, че микропластмасата оказва все по-голямо влияние върху здравето на световното население, като създава опасност от епидемия от инсулт, съобщи агенция БГНЕС. Малките фрагменти от пластмаса са станали повсеместно разпространени в околната среда и в телата ни. Според ново изследване, представено на годишната научна сесия на..

публикувано на 31.03.25 в 12:39

Втора поредна нощ Русия атакува град Харков

Русия атакува град Харков, в североизточна Украйна, за втора поредна нощ. Освен Харковска област, на атака тази нощ бяха подложени и Сумска, Черниговска и Киевска област. По-рано американският президент Доналд Тръмп заяви, че е "много ядосан" на руския си колега Владимир Путин заради преговорите за прекратяване на огъня в Украйна. Двама души са..

публикувано на 31.03.25 в 12:22

За 24 години швейцарското правило за пенсиите е прилагано 14 пъти

За 24 години от съществуването на така нареченото "швейцарско правило" за ежегодното осъвременяване на пенсиите, то е прилагано 14 пъти. В останалите 10 години пенсиите или не са увеличавани изобщо, или е избиран друг подход за нарастване.  По данни на Националния осигурителен институт, най-високият процент на осъвременяване по швейцарското..

публикувано на 31.03.25 в 12:00

БАК с протестна декларация до премиера и министъра на енергетиката

Българската аграрна камара, в която членуват 13 браншови организации в земеделието, изпрати протестна декларация до премиера и министрите на енергетиката, земеделието и околната среда с искане за спешна среща заради провала на предстоящия поливен сезон. Земеделците в цялата страна са готови на ефективни протести, защото нямат вода за напояване, обясни..

публикувано на 31.03.25 в 11:45

Гърците чакат великденски намаления в магазините

Гърците се въздържат от покупки за празниците до началото на намаленията. Министерството на развитието се споразумя със собственици на търговски вериги за намаление на цените на традиционните стоки за великденските празници. След седмица влиза в сила списък от стоки, които ще бъдат на по-ниски цени. "Великденската кошница" включва агнешко..

публикувано на 31.03.25 в 11:41

Алина Гъркова: Ролята на ЕС и международната общност е от решаващо значение за Централна Африка

Ролята на ЕС и международната общност продължава да е от решаващо значение за Централна Африка . Това обясни пред БНР Алина Гъркова, Euract. Бойци на групировката М23 и армията на Руанда окупираха конгоанския търговски център Гома след разпалване на продължаващия вече три десетилетия конфликт в региона. Това задълбочи хуманитарната криза.  В..

публикувано на 31.03.25 в 11:15

Къде е ЕС в битката за Африка?

Как и дали ЕС противодейства на нарастващото влияние на Китай, Русия, Турция и арабските държави в Африка? Двама германски експерти, участници в конференция на тази тема, организирана в София от фондация "Конрад Аденауер", правят свой прочит в предаването "Хоризонт до обед" на БНР. Влиянието на Русия в България е доста голямо. Русия..

публикувано на 31.03.25 в 11:15