В Израел много от жените сами си правят украшенията. Други - търсят необичайното в бутиците.
"Така се нарича и бранда ми от бижута, повечето от които са си мой патент. Завършила съм промишлен дизайн в прочутата академия за изящни изкуства "Бецалел". Разбрах, че във фабриката достатъчно пари няма да видя и се насочих към хайтека. Парите бяха много, удоволствието – малко. Още докато учих керамика и бижутерия открих, че класическите бижута са ми скучни и знанията ми по дизайн влязоха в употреба. Бижутата ми са уникати не само като модели, но и като неочаквани и не сложни конструкции, при които има едно условие - пръв да се сетиш да ги изработиш, сподели за "Закуска на тревата" Мерси.
Докато обяснява, дизайнерката влиза в ролята на манекенка на обеци.
"Имам две линии на бижута. Първата е от неочаквани природни материали. Тази огърлица от четвъртити мъниста са зърната на растение, което никога не бихте се сетили, че може да се използва в бижутерията. Те са от индонезийски огромни банани. Получавам ги с чували. Не ги боядисвам или обработвам докато станат бижута. Има една подробност- получавам ги изпечени, за да нямам проблеми с митничарите.
Другата ми линия решава проблеми, които никой не си признава. Има хора, които къде ли не имат дупки за обеци. Правят се на интересни. Това минава пред други бижутери, не и пред мен. Вълнуват ме алергичните клиентки, а напоследък и клиент, които нямат дупки на ушите. Клипсите са банални.
Тогава е нужна добрата фея. Признавам си, че това съм аз! Ушната мида сама ми е прошепнала каква конструкция да избирам за различните видове обеци. Толкова са леки и могат да поставя на ухото си 5-6 с различна форма. Според случая мога да добавям или отнемам от тях в зависимост от събитието или дневния ми режим.
За тези, които имат дупки на ушите си има друго предизвикателство. Една и съща обеца може да се постави по няколко различни начини. Бижуто идва с упътване, както се прави например с домашните потреби. Четеш и цъкаш с език. Ако на някой му е пресъхнало гърлото, защото няма пространствено мислене – да заповяда да пием по едно кафе в магазина ми в Яфо зад руския театър „Гешер“. Там аз като манекен ще му демонстрирам как се ползват моите бижута, разказа още Мерси.
Всеки магьосник носи вълшебни пръстени. При Мерси магията е неочакваността.
"При пръстените има две тенденции. Според едната те трябва да са в стила на татуировките по тялото, а има и пръстени, покриващи ноктите. Тогава няма нужда от лак. Просто, когато трябва да миеш съдове, ги махаш от пръстите си и нито се чупят, нито се олющват. Искам да си призная и нещо неприлично – предлагам и нормални бижута за нормални хора. Но не се гордея с тях! Аз си обичам нестандартните – за нестандартни хора, категорична е Мерседес Гозано.
Още по темата в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..