Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Може ли да се постави фотоволтаичен покрив на Екомузея с аквариум в Русе?

Снимка: Pixabay
Фотоволтаичните системи са едно от решенията, с които можем да компенсираме вредата на човешката дейност върху природата. Все повече обществени сгради се захранват с възобновяеми енергийни източници и това е модел, който показва ползата от тази технология. Дали в Екозумея с аквариум в Русе има възможност за такава система и как може да се случи монтирането й?

Едно от бижутата в Русе, с което се хвалим на гостите си е Екомузеят с аквариум. Той е толкова съвременен и вдъхновяващ, че се мери с най-добрите световни музейни пространства. Освен всичко друго, сградата има и плосък покрив, който като че ли приканва техниците да го оборудват със слънчеви панели. А ток там се харчи както за големите помпи, които поддържат живота на рибите в аквариумите, така и за UV-филтри и климатична система, каза биологът в Екомузея Венцеслав Петков.

Негов съмишленик просто се хванал и направил проект за соларна система през 2022 г. Безплатно и без никакви ангажименти за бъдеща реализация.

Документацията с изчисленията, таблиците, сметките и картинките били представени както на главния архитект на общината, така и на кмета. И двамата потвърдили, че не виждат пречка соларната система да бъде направена, но тя не е. И е странно, тъй като кметът на Русе Пенчо Милков неведнъж е изразявал положителното си отношение към екорешенията. Сега го потвърди.

"Община Русе е разположила фотоволтаични системи на социални сгради, на образователна инфраструктура, няма пречка фотоволтаици да бъдат разположени и на покрива на Екомузея. Това трябва да стане при анализ на техническите възможности, необходимостта и да търсим източници за финансиране, каза той за БНР. 

Вероятно заради двете години, които са отминали, проектът е потънал някъде в папките, но пък напомнянето, че покривът на Екомузея е плосък, а разходите за ток биха били наполовина, не е излишно и вдъхва надеждата, че екологичните решения са част от грижата ни за бъдещето.


Още по темата в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Венцислав Йончев

Туристите ветерани от Враца за физическата активност през целия живот

Близо сто са членовете на клуба на туристите ветерани във Враца.  По няколко пъти всеки месец те правят преходи на различни места у нас и в чужбина и се събират със свои съмишленици и връстници от други клубове от цялата страна.  Интересът към дейността на клуба е голям и все повече ентусиасти се присъединяват към нас, отбеляза..

публикувано на 22.12.24 в 06:45
Петко Ковачев

Петко Ковачев: Ще си останем с най-зеления и неизпълнен ПВУ

Доклад на сдружение "За Земята" анализира напредъка по Плана за възстановяване и устойчивост, свързан с екологичните политики и отчита една година без напредък. Ще си останем с най-зеления и неизпълнен план , заяви пред БНР авторът на доклада Петко Ковачев. Напредъкът е минимален . За цяла година България не успя да изпълни няколко..

публикувано на 17.12.24 в 10:59

Благотворително бягане ще опита да помогне на климатична експедиция в Амазония

и да ни го покаже. Голяма част от хората няма как да отидем там. Когато проблемът е толкова далеч от нас и не го виждаме, сме склонни да го подценяваме. Много ни трогна това, че той има желанието да отиде там дори с риск за живота си, за да го покаже на хората тук" , сподели Северина Митева за предстоящата експедиция в северозападната част..

обновено на 13.12.24 в 15:42

ЕК: Земеделците ще могат да събират и продават семена

Европейският съюз няма да обяви за незаконно разнообразието на семената, нито да направи разрешени само семена, използвани в промишленото селско стопанство. Това подчертават от Европейската комисия във връзка с появили се твърдения, че се готви регламент със забрана за събиране, използване, обмяна и продажба на семена.  Онлайн петиция, която..

публикувано на 10.12.24 в 07:02

Професор Беев: Почвите са резервоар на антимикробна резистентност

Устойчивостта на бактериите, вирусите, гъбичките и паразитите спрямо лекарства е огромен проблем за медицината и според Световната здравна организация е една от най-големите заплахи за общественото здраве. Тази антимикробна резистентност обаче засяга не само човека, но и почвите, водите и растенията. Защо това е проблем -  интервюто на Мария..

публикувано на 09.12.24 в 18:54

"Грийнпийс": COP29 не оправда очакванията

Неудовлетворение и незначителен напредък - така може да се обобщи резултатът от конференцията за климата на ООН COP29, която приключи миналата неделя и на която участваха близо 200 държави. Какво беше - и какво не беше - постигнато по време на продължилите две седмици преговори в Баку, Азербайджан? 60 000 участници, от които 1700..

публикувано на 30.11.24 в 11:00

"Аз, морето – Живот в мълчание" - филм за уникалността на живота в Черно море

Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят .  Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..

публикувано на 26.11.24 в 17:59