Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Иван Желев: До средата на юли трябва да имаме избран патриарх

В понеделник се събират 12-те митрополита в България, за да изберат наместник председател за следващите 4 месеца до избора на глава на БПЦ

| Интервю
Проф. Иван Желев
Снимка: Станислава Пирчева

Сливенски митрополит трябва да се избере преди новият патриарх. Следващата седмица се събират 12-те митрополита в България, за да изберат наместник председател, който ще организира избора на новия патриарх. Това обясни в интервю пред БНР богословът проф. Иван Желев.

В предаването „РадиоТочка“ коментира сроковете и процедурите за избор на Сливенски митрополит и на глава на Българската православна църква.

Проф. Желев обясни, че Варненският митрополит Йоан не е избран, а по право заема този пост, глава на БПЦ, за 7 дни и по устав, „тъй като е старши член по дата на ставане на митрополит след четиримата.

„Той автоматично поема този пост след смъртта на Неофит. До седмица Светият синод и сигурно ще стане в понеделник или вторник ще се съберат да изберат наместник председател, който през следващите 4 месеца трябва да ръководи заседанията на Светия синод и да изпълнява функциите на патриарх докато се проведе този избор“, каза проф. Желев.

Той се надява, че в рамките на 4 месеца, срокът изтичат на 13 юли, е възможно да се избере патриарх.

Може и Йоан да бъде избран, „но това ще решат 12-те митрополита, които са в България, защото две катедри са празни – Сливенската и Софийската. „Американският митрополит си е в Ню Йорк и тези 12 ще решат кой да води църквата от идния вторник“, уточни богословът.

Той се въздържа да прави прогнози, кой ще бъде избран, но „трябва да е някой от по-опитните митрополити със стаж повече от 10 години“.

„Няма да е американският, който е с най-много стаж, защото е далече и не иска да се занимава с такива дела в България. И идват другите – Ловешкият, Гавраил, Пловдивският, Николай, Търновският, Григорий, Варненският Йоан, Русенският Наум, горе-долу там ще се съсредоточи избора на митрополитите. И избраният ще ръководи избора на патриарх“, каза проф. Желев.

Той е категоричен, че първо трябва да се избере Сливенски митрополит, защото вече 2 месеца текат от смъртта на Йоаникий и „според устава и каноните, не трябва повече от 3 месеца да остава една катедра без епископ“. Този срок изтичат в началото на април, след като на 18 февруари изборът бе касиран.

„Трябва да бъде избран Сливенски митрополит в рамките на 3 месеца“, категоричен е проф. Желев. Той се надява „глупостта със злоупотребата на устава, да не се допускат миряни да гласуват“ да не се повтори.

Вселенският патриарх Вертоломей ще води утре опелото на българския патриарх Неофит, защото е първият по чест и е нормално да оглави опелото, коментира богословът.

„Руският патриарх естествено, че няма да дойде, защото няма да му предоставят виза и няма да го пуснат властите, защото го свързват с руската държава. Редно е да има техен представител, защото всички църкви скърбят за патриарх Неофит“, допълни проф. Желев.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В режим на оцеляване ли са социалните предприятия и кооперациите?

ООН обяви настоящата 2025-а за година на кооперативите. Като част от солидарната икономика социалните предприятия осигуряват заетост на хора от уязвимите групи . "Държавата и кооперативните съюзи трябва да работят заедно. Ние сме длъжници на кооперативното дело ", смята министърът на социалната политика Борислав Гуцанов...

публикувано на 10.04.25 в 10:33

Туроператорите със свежи и вкусни идеи къде да празнуваме Великден

Фестивалите са начин да съхраним традициите , да се докоснем до местната култура и да усетим духа на общността. Те събират хора от различни краища, като създават атмосфера на споделеност и празничност. Освен че предлагат уникални преживявания, фестивалите подпомагат местната икономика и популяризират автентични кулинарни, фолклорни и занаятчийски..

публикувано на 09.04.25 в 11:35
Локомотив 2626

Назад във времето с ретро подвижния състав на БДЖ

Има още една г рупа любители на железниците, които показват страстта си към този вид транспорт като изработват модели на влакове , жп инфраструктура и гари. Това са членовете на Клуб железопътен моделизъм . Неговото клубно помещение и изработени модели се намират на Централна жп гара София. Владимир Колев е председател на клуба. По темата..

публикувано на 08.04.25 в 13:25

Тайнствена пирамида на 2200 години открита близо до Мъртво море

Тайнствена пирамида на 2200 години, пълна със съкровища: монети и оръжия, беше открита близо до Мъртво море. Артефактите са запазени в почти перфектно състояние, благодарение на сухия пустинен климат. Мистериозната пирамидална структура е близо до ручея Зохар. Джипът пъпли през пустинята. Няма път. Тръгнахме, въпреки предупрежденията, че след..

публикувано на 08.04.25 в 11:05
Йордан Жечев и Яна Липованска

На мач с маргаритка – кампания срещу агресията

Мачът да не е терен на война, а място, където можеш да заведеш детето си – този мотив обединява организаторите на кампанията "На мач с маргаритка". Акцията ще се състои в рамките на четири дни – от 11 до 14 април и   ще покрие 8 мача с участието на 16 отбора. Това е  29-и кръг, предпоследен за професионалната ни футболна лига...

публикувано на 08.04.25 в 10:14
Снимката е илюстративна

"Активни потребители": Нови правила облагодетелстват авиокомпаниите за сметка на пътниците

В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците.  Сега налице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт .  Авиокомпаниите редовно..

публикувано на 08.04.25 в 06:20
Норвегия

Въпрос на време ли е Норвегия и Исландия да влязат в ЕС?

Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..

публикувано на 05.04.25 в 11:20