Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жертва на домашно насилие помага на ромски деца

| обновено на 17.03.24 в 13:05
Мира Сефанова
Снимка: Мая Щърбанова

Житейските трудности някои хора приемат като проклятие, наказание от съдбата и негодуват срещу тях. За други обаче те са предизвикателства, справянето с които ги прави по-силни и по-упорити.

Мира Стефанова е преживяла много за крехката си възраст. Омъжена твърде рано, станала майка на две деца, когато все още самата тя е дете, жертва на постоянен тормоз и насилие от страна на мъжа си

И въпреки че повечето съвети, които е получавала, са били – потърпи още, това ни е съдбата, такива са ни обичаите и нравите, Мира взема коренно различно решение от това да търпи.

Мира е била жертва на домашно насилие във времето на своя брак с бащата на децата ѝ. Споделя, че това е другата ѝ кауза – да вдъхне увереност в други жени, попаднали в нейната ситуация, че изход има.

Затова тя се опълчва, спасява се от насилника си, завършва средното си образование и сбъдва мечтата си да помага на други ромски момичета като нея. Разбира се, плаща висока цена – децата й живеят в друга държава с баща си, а Мира не ги е виждала от години.

Един от хората, подкрепили Мира в нейния път на израстване, е Галина Тошкова, директор на Обединеното училище „Добри Войников“ в село Победа.

От години Мира работи като образователен медиатор в училището в село Победа, община Добричка. Нейната основна задача е да обикаля ромските къщи, да разговаря с деца и родители, да дава своя пример и то толкова убедително, че тези малки ромски момичета да разберат, че не само ранният брак е техният житейски път, съществуват и други.

Мира казва, че дори две ромски деца да я чуят и тя да им даде сили да променят живота си, за нея това е огромен успех. Наясно е, че не може да преодолее наследството от порядки и поглед над живота, не може да преодолее страха от непознатото, но със сигурност може да бъде повод за първата крачка към промяната

Защото, ако си успял да помогнеш само на един човек дори, то ти си успял, а провалът за много други, никога не може да бъде причина да се откажеш. И Мира не се отказва – тя продължава да гради своята стълбичка и търпеливо повлича по нея и други ромски момичета.

Мира има поставена и по-голяма цел – иска да учи и в университет, където да се подготви на професионално ниво за своята социална дейност.


Още по темата слушайте в рубриката "Горещи сърца".


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Държавният архив дигитализира записи на Ванга от 60-те и 70-те

Приема се, че на днешния ден преди 113 години е родена пророчицата Ванга. В Държавния архив се пазят записи от сеансите, които Ванга е правила с хилядите хора, дошли за помощ на прага ѝ. Българското национално радио и Държавна агенция "Архиви" неотдавна подписаха споразумение за сътрудничество. Това ни позволява да надникнем в част от..

публикувано на 03.10.24 в 10:25

Американски геймър поведе кампания срещу "убиването" на видео игри

За американския геймър Рос Скот всичко започнало, когато френската компания Юбисофт прекратила достъпа до играта The Crew. Това накарало Рос Скот да се замисли. Има ли нарушени права на геймърите, ако компанията, създател на играта, реши, че не й е изгодно да я поддържа и "убие". През пролетта, след сериозно любителско проучване Рос Скот..

публикувано на 01.10.24 в 17:24

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09
Венета Велева

Венета Велева - гост в "Горещи сърца": Аз съм един щастлив търсач на красота

В рубриката "Горещи сърца" срещата е с една чаровна, впечатляваща с усмивката си и творческото си излъчване жена.  Венета Велева е родена през 1973 г. в Добрич, където живее и работи и в момента. Трудно й е да нарече себе си творец и след търсене на по-подходящата дума, се определя като артист.  Венета работи в областта на художествената керамика..

публикувано на 29.09.24 в 10:00
Даниел Атанасов

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго , а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития. Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности". Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още..

публикувано на 24.09.24 в 09:27
Разкопки в покрайнините на великотърновското село Самоводене -  монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Археолози разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски , която е била издигната с ктиторството и личното участие на цар Иван Александър . Останките от каменната църква от 14-и век са в покрайнините на великотърновското село Самоводене. Историците предполагат, че това е най-голямото за годината археологическо..

публикувано на 22.09.24 в 10:54

Във Враца бе открита изложба по повод 140 години от рождението на Цвятко Бобошевски

В Деня на независимостта любителите на историята могат да се запознаят с една интересна и съдържателна изложба в музея във Враца, свързана с политическия и обществен живот у нас през първата половина на двайстия век. Изложбата е посветена на един от най-емблематичните и ярки държавници с врачански корен - Цвятко Бобошевски. Кой е..

публикувано на 22.09.24 в 09:40