"Временният наместник-председател на Светия синод ще управлява процеса по подготовка на Патриаршеския избирателен събор, който трябва да се проведе до 4 месеца след кончината на патриарх Неофит.
Решено беше първо да се пристъпи към избор на Сливенски митрополит. Така е по устав. Подобен прецедент има и през 1971 година. След кончината на патриарх Кирил първо се пристъпва към избор на нов Видински митрополит и след това към патриаршеския избор.
Седем дни преди Патриаршеския избирателен събор Светият синод трябва да избере трима кандидати, от които съборът да избере новия патриарх. Те трябва да не са по-млади от 50 години и да имат най-малко 5 години служение като митрополити. Необходимо е да се отличават с правилна вяра и висок авторитет.
Тези трима кандидати ще бъдат избрани с мнозинство от две трети. В този избор ще участва и новият Сливенски митрополит. За да бъдат излъчени, са необходими 9 гласа от 14.
Уставът е направен така, че да балансира различните интереси и да не допуска налагането на един интерес над останалите.
Изборът на трима кандидати с две трети предполага, че бъдещият патриарх ще се ползва от подкрепа вътре в Светия синод. Тази система на излъчване на предстоятел предполага, че той трябва да балансира и да се разбира с всички в Светия синод.
Уставът на БПЦ дава права на миряните. Това позволява постигането на този тънък баланс и произвежда авторитетна фигура".
Приемането на Синодална наредба, която да промени целия начин на структуриране на изборния процес, беше нещо много проблематично, обясни проф. Методиев в предаването "Неделя 150".
"Всякакви предложения за промяна на начина, по който се избират митрополитите, би трябвало да мине през Църковен събор, който е предвидено да се свиква на всеки четири години. А вече не е свикван от доста дълго време.
Ако се спазва уставът, би трябвало да бъде излъчен патриарх, който да отговаря на всички тези формални и неформални условия. Има подозрения за отношения на митрополити с бизнесмени и с хора, които се намират извън целия изборен процес. Но до този момент уставът предполага излъчването на убедителен кандидат.
Изборът в Сливен показа, че съществува активно църковно обществено мнение. То се активизира в момента, в който видя нарушаване на устава".
Той коментира думите на посланика на Русия у нас Елеонора Митрофанова, която видя провокация, отправена с присъствието на украинския духовен лидер Епифаний на изпращането на патриарх Неофит.
"Това е нещо повече от опит на светското да придърпа вярата към себе си. Аз лично не виждам тук никакъв проблем. Предстоятелят на украинската църква е дошъл да отдаде почит на покойния български патриарх. Той не беше в съслужение по време на отслужване на опелото. А съслужението предполага признаването на друга църква.
Българската църква към момента не е признала православната църква на Украйна. Нямаше и опит за такова нещо".
Последното изявление на патриарх Неофит за Богоявление е много силно, напомни експертът.
"Той казва, че Господ Бог и Светата църква не може да благослови армия, която извършва агресия. Това означава и известна еманципация на БПЦ от руското влияние.
Изявлението сякаш дойде малко късно. Имаше известно колебание. Но реакцията и одобрението му са показателни за авторитета на предстоятеля на БПЦ в едни тревожни времена".
Проф. Методиев смята, че е важно заканодателното уреждане на отношенията между църква и държава "по един прозрачен начин, така че църквата да бъде свободна от други сенчести зависимости".
Той не коментира факта, че Вселенският патриарх Вартоломей се срещна с премиера и вицепремира в оставка, но не му стигна времето, за да се срещне с президента Румен Радев.
Експертът обясни още, че през последните години са избрани митрополити, които не са учили в Духовната академия в Москва.
"Тази образователна връзка вече не съществува".
Той припомни за разкола в църквата през 90-те години.
"Той е една травма и рана.
Когато досиетата бяха отворени, тогава се оказа, че една голяма част от хората, които искаха алтерантивен синод, бяха най-близките митрополити до държавата по времето на комунизма".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Правителството на Кипър започна глобална кампания за насърчаване на талантливи кипърски професионалисти и учени, работещи в чужбина, да се завърнат в страната. Стартът на инициативата „Умове в Кипър“ /„Minds in Cyprus“/ бе даден от президента Никос Христодулидис в сряда вечерта в Лондон на първото голямо събитие с кипърската диаспора. Над..
Намаляването на възрастта за право на гласуване в Кипър на 17 години е едно от ключовите предложения за реформа на изборното законодателство, които влизат за одобрение от депутатите на пленарната сесия днес. Следващите избори в страната са за парламент и те ще се проведат на 24 май догодина, обяви вътрешното министерство. Парламентът на Кипър трябва..
Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет прие от Катар луксозен самолет „Боинг 747“, който ще бъде ползван като служебен самолет на президента Доналд Тръмп. Това съобщи Пентагонът, цитиран от Асошиейтед Прес. Темата породи въпроси за етичността и законността на приемането на скъпия подарък от чужда държава, отбелязва агенцията. Министерството на..
Британското разузнаване твърди, че Русия се е опитала да хакне камери за гранична сигурност, за да шпионира и прекъсне потока от западна помощ, влизаща в Украйна. Няколко британски издания разпространиха твърдение на разузнаването, че руските военни разузнавателни служби (ГРУ) са имали достъп до камери близо до контролно-пропускателни пунктове, военни..
До края на годината Домът за възрастни в боляровското село Воден ще бъде основно ремонтиран, като за дейностите са осигурени над 2 милиона и 300 хиляди лева по Плана за възстановяване и устойчивост. 28 мъже и жени от цялата страна са настанени в бившето училище, което преди 15 години е преустроено в Дом за възрастни и..
Голяма демонстрация се провежда в Атина срещу войната в Газа. Гърци и палестинци протестират заедно. Демонстрацията е пред гръцкия парламент. Стотици са палестинците, които живеят в Гърция. Към тях се включиха неправителствени организации за защита на човешките права, много студенти, пенсионери и работнически и синдикални организации. Силно е..
Израелският премиер Бенямин Нетаняху обяви, че е готов за "временно прекратяване на огъня“ в Газа, за да се осигури връщането на заложниците, държани от "Хамас" в анклава, предава АФП. 20 от заложниците със сигурност са живи, каза Нетаняху в изявление по телевизията. Нетаняху заяви още, че цялата Ивица Газа ще бъде под контрола на Израел до края..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой..