Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Изборът в Сливен показа, че съществува активно църковно обществено мнение"

Видимото и невидимото в БПЦ след кончината на патриарх Неофит

Проф. Момчил Методиев: Списъкът с митрополити, които биха могли да бъдат кандидати за патриарх, е доста широк

| Интервю
Проф. Момчил Методиев
Снимка: Ани Петрова

"Списъкът с митрополити, които биха могли да бъдат кандидати за патриарх, е доста широк. Може би 9 души от Светия синод отговарят на изискванията". Това обясни пред БНР  проф. Момчил Методиев, историк, преподавател в НБУ и главен редактор на списание "Християнство и култура".

"Временният наместник-председател на Светия синод ще управлява процеса по подготовка на Патриаршеския избирателен събор, който трябва да се проведе до 4 месеца след кончината на патриарх Неофит.

Решено беше първо да се пристъпи към избор на Сливенски митрополит. Така е по устав. Подобен прецедент има и през 1971 година. След кончината на патриарх Кирил първо се пристъпва към избор на нов Видински митрополит и след това към патриаршеския избор.

Седем дни преди Патриаршеския избирателен събор Светият синод трябва да избере трима кандидати, от които съборът да избере новия патриарх. Те трябва да не са по-млади от 50 години и да имат най-малко 5 години служение като митрополити. Необходимо е да се отличават с правилна вяра и висок авторитет.

Тези трима кандидати ще бъдат избрани с мнозинство от две трети. В този избор ще участва и новият Сливенски митрополит. За да бъдат излъчени, са необходими 9 гласа от 14. 

Уставът е направен така, че да балансира различните интереси и да не допуска налагането на един интерес над останалите.

Изборът на трима кандидати с две трети предполага, че бъдещият патриарх ще се ползва от подкрепа вътре в Светия синод. Тази система на излъчване на предстоятел предполага, че той трябва да балансира и да се разбира с всички в Светия синод.

Уставът на БПЦ дава права на миряните. Това позволява постигането на този тънък баланс и произвежда авторитетна фигура". 

Приемането на Синодална наредба, която да промени целия начин на структуриране на изборния процес, беше нещо много проблематично, обясни проф. Методиев в предаването "Неделя 150". 

"Всякакви предложения за промяна на начина, по който се избират митрополитите, би трябвало да мине през Църковен събор, който е предвидено да се свиква на всеки четири години. А вече не е свикван от доста дълго време. 

Ако се спазва уставът, би трябвало да бъде излъчен патриарх, който да отговаря на всички тези формални и неформални условия. Има подозрения за отношения на митрополити с бизнесмени и с хора, които се намират извън целия изборен процес. Но до този момент уставът предполага излъчването на убедителен кандидат.

Изборът в Сливен показа, че съществува активно църковно обществено мнение. То се активизира в момента, в който видя нарушаване на устава". 

Той коментира думите на посланика на Русия у нас Елеонора Митрофанова, която видя провокация, отправена с присъствието на  украинския духовен лидер Епифаний на изпращането на патриарх Неофит.  

"Това е нещо повече от опит на светското да придърпа вярата към себе си. Аз лично не виждам тук никакъв проблем. Предстоятелят на украинската църква е дошъл да отдаде почит на покойния български патриарх. Той не беше в съслужение по време на отслужване на опелото. А съслужението предполага признаването на друга църква.

Българската църква към момента не е признала православната църква на Украйна. Нямаше и опит за такова нещо".

Последното  изявление на патриарх Неофит за Богоявление е много силно, напомни експертът. 

"Той казва, че Господ Бог и Светата църква не може да благослови армия, която извършва агресия. Това означава и известна еманципация на БПЦ от руското влияние.

Изявлението сякаш дойде малко късно. Имаше известно колебание. Но реакцията и одобрението му са показателни за авторитета на предстоятеля на БПЦ в едни тревожни времена".

Проф. Методиев смята, че е важно заканодателното уреждане на отношенията между църква и държава "по един прозрачен начин, така че църквата да бъде свободна от други сенчести зависимости". 

Той не коментира факта, че Вселенският патриарх Вартоломей се срещна с премиера и вицепремира в оставка, но не му стигна времето, за да се срещне с президента Румен Радев.

Експертът обясни още, че през последните години са избрани митрополити, които не са учили в Духовната академия в Москва. 

"Тази образователна връзка вече не съществува".

Той припомни за разкола в църквата през 90-те години. 

"Той е една травма и рана.

Когато досиетата бяха отворени, тогава се оказа, че една голяма част от хората, които искаха алтерантивен синод, бяха най-близките митрополити до държавата по времето на комунизма".  

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Американската зенитно-ракетна система MIM-104 Patriot, архив.

Системите "Пейтриът" скоро ще пристигнат в Украйна, увериха от НАТО

Американските системи за противовъздушна отбрана скоро ще бъдат в Украйна, увери ръководителят на Европейското командване на Въоръжените сили на САЩ и върховен главнокомандващ силите на НАТО в Европа генерал Алексъс Гринкевич. "Действаме в много тясно сътрудничество с германците по прехвърлянето на ракетно-зенитните комплекси "Пейтриът",..

публикувано на 17.07.25 в 15:51

Заради трайно безводие: Села от община Добрич отново на протест

Все повече домакинства в България изпитват неудобството да живеят почти ежедневно без вода.  Проблемът от години се задълбочава, но ясна и последователна политика по отношение на водните запаси, тяхното правилно експлоатиране и подновяването на остарялата водопреносна мрежа липсва.  Сухите чешми изкараха на пореден протест жителите на..

публикувано на 17.07.25 в 15:45
с. Воден

Година след опостушителния пожар във Воден и Крайново още няма покритие на телефоните

Семействата в селата Воден и Крайново, които останаха без дом след по времена опустошителния  пожар преди година, вече имат нови жилища. До края на септември те ще напуснат фургоните, които обитават вече 12 месеца. В пожара, пламнал в ранния следобед на 16 юли 2024 година, изгоряха десетки къщи, 13 домакинства останаха без подслон и..

публикувано на 17.07.25 в 15:43
Ерол Мюмюн

Кметът на Кърджали призова за търпение жителите заради строителство по пътната инфраструктура

Кметът на Кърджали Ерол Мюмюн призова за търпение местните жители докато се извършва мащабно строителство по пътната инфраструктура. Заради ремонтите, трафикът е изключително натоварен, а движението се извършва по обходни маршрути. Очаква се рехабилитацията на уличната мрежа да приключи до началото на септември. Според Ерол Мюмюн..

публикувано на 17.07.25 в 15:37
Наталия Тодорова

Наталия Тодорова: Образователната система трябва да се включи в развитието на финансова грамотност

Образователната система трябва да се включи в развитието на финансова грамотност. Това заяви пред БНР Наталия Тодорова, инвестиционен директор в компания за дялови инвестиции и създател на платформа за финансова грамотност за деца и възрастни. "В училище темата е неглижирана. Но има все повече натиск от работодателски организации това да се..

публикувано на 17.07.25 в 15:20

НС: Болниците отново ще имат лимити за дейностите, плащани от НЗОК

Болниците отново ще имат лимити за дейностите, плащани от Здравната каса , реши окончателно Народното събрание. Тази поправка в  Закона за здравното осигуряване беше прокарана от ГЕРБ в последния момент и приета от управляващото мнозинство заедно с промяната, която предвижда Здравната каса вече да има двама подуправители. Според приетите..

публикувано на 17.07.25 в 15:19
Стефан Арсов, областен управител на София град

Продължава процедурата по предаване на парк "Врана" на областния управител на София

Започна обследването на растителността в парк "Врана" от екипи на Областната администрация София-град, на Министерството на земеделието и горите и на Министерството на туризма.  За днес в 11.00 часа беше насрочена срещата между областния управител Стефан Арсов и екипите на Столичната община, за да се предаде официално обекта на Областната..

публикувано на 17.07.25 в 14:51