Владимир Путин спечели с над 87 на сто от гласовете президентските избори в Руската федерация.
От РИА Новости и ТАСС уточняват, че по данни на Централната избирателна комисия при обработени 95 процента от протоколите - за него са гласували 87,32 на сто от гласовете.
По предварителни данни - за настоящия държавен са дали своя глас между 88 и 95 на сто от хората в определяните от властите като "нови региони".
От информацията, публикувана на сайта на руската Централна избирателна комисия, става ясно, че на второ място е кандидатът на Комунистическата партия Николай Харитонов с 4,23 процента подкрепа, следван от кандидата на партията "Новите хора" Владислав Даванков с 3,79 процента. На последното четвърто място е кандидатът на Либерално-демократическата партия на Русия Леонид Слуцки с 3,19 на сто от гласовете.
Резултатите гарантират, че руският президент ще остане на власт поне до 2030- година.
В реч снощи Владимир Путин каза, че приоритет за страната му трябва да бъдат задачите, свързани с наричаната от Москва "специална военна операция" в Украйна.
По думите му, в бъдеще не е изключено да се стигне до пълномащабен конфликт между Русия и НАТО, но "в такъв случай светът ще бъде на крачка от Трета световна война, от която никой не е заинтересован".
Путин отправи и благодарност към на руснаците, които отидоха да гласуват, като каза, че резултатът от президентските избори ще позволи на руското общество да се консолидира и да стане по-силно.
В изказването си от предизборния щаб Путин за първи път нарече руския опозиционер Алексей Навални по име. Президентът каза, че малко преди "печалното събитие", както определи смъртта на Навални, "едни колеги, не сътрудници от администрацията", му казали, че има идея за размяна на Алексей Навални за затворници от западни държави и той се съгласил.
Вчера многолюдни опашки - по призива на последователите на опозиционера Алексей Навални - се извиха пред посолствата и консулствата на Руската федерация - в Берлин, Париж, Хага, Вилнюс, Истанбул и други градове по света - с плакати и възгласи срещу Владимир Путин.
По думите на руския президент обаче организираният срещу протест от опозицията не е имал никакъв ефект.
Стотици руски граждани се наредиха по обед пред посолството на Руската федерация, където беше единствената избирателна секция у нас.
Украински организации и Гражданско движение БОЕЦ организираха протест до посолството.
"Няма и не може да има легитимност в тази имитация на избори. Това лице трябва да бъде изправено пред съда в Хага. Това трябва да постигнем," заяви украинският президент Володимир Зеленски по адрес на Путин.
Тези избори не бяха "нито свободни, нито честни", след като Путин затвори едни от опонентите си, а на други попречи да кандидатстват, заявиха от администрацията на американския президент Джо Байдън.
Германското външно министерство определи вота в Русия като "псевдоизбори", а резултата - като очакван, предвид цензурата и репресиите.
В Лондон външното министерство отбелязва, че с "незаконното провеждане на изборите" в окупираните части на Украйна руското ръководство е демонстрирало, че не е заинтересовано от търсенето на мир.
Днес се навършват 10 години от анексирането на Крим от Руската федерация.
На днешния ден през 2014 г. Путин подписа договора за присъединяването на Крим към Русия.
Тогава руският лидер заяви, че не планира да завзема други части от Украйна.
Два дни по-рано - на 16 март 2014-а - в Крим и Севастопол беше проведен референдум за статута на полуострова.
Москва отрича да е анексирала Крим - според официалната власт става дума за "възстановяване на историческата справедливост".
Заседанието на съдийската колегия на ВСС беше отложено заради липса на кворум. Днес трябваше да бъде изслушан съдия Мирослав Петров, който поиска да бъде защитен интегритетът му заради оказан му натиск от прокуратурата. В началото на заседанието обаче стана ясно, че 4-ма от членовете са в отпуск. Пред ВСС се събраха представители от "Ангели на..
"Има тенденция да се придава романтичен оттенък на нацизма и комунизма . Да се минимизира почти дяволската им природа. Основният ми страх е, че много хора считат това за много стара история ." Това каза пред БНР Дейвид Харис, доскорошен изпълнителен директор на Американския еврейски комитет (1990-2022). Не трябва да забравяме, че..
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов подписа разрешение за строеж за нови близо 14 километра от автомагистрала "Хемус". Отсечката е част от Участък 4 на магистралата от края на пътен възел "Плевен". С издаденото разрешение за строеж се допуска предварително изпълнение на строителството на отсечката...
Около 5 см е новият сняг по високите части в Смолянска област, няма въведени ограничения по пътищата Пътищата на места са заснежени, но почистени, опесъчени и проходими при зимни условия. До 31 март т.г. остават затворени за тежкотоварни автомобили с ремаркета и полуремаркета участъците Момчиловци – местност "Момина вода", Лъки - Рожен,..
Има филми, които от първия си кадър ти показват, че са създадени с идеята да печелят награди. Те са мащабни, прецизно изваяни и носещи усещане за вечност. "Бруталистът" е продукция, която покрива всички критерии да се превърне в "Най-добър филм" на престижните награди "Оскар" . Вече го доказа и на "Златните глобуси", където стана..
Американският държавен секретар Марко Рубио обяви по време на посещението си в Салвадор, че салвадорският президент Наиб Букеле се е съгласил да приеме от САЩ в своите затвори "опасни престъпници" от "всякакви националности", предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Букеле "се съгласи да приеме за депортиране от САЩ всякакви..
Прокуратурата повдигна обвинение за хулиганство на пътя на 32-годишен шофьор, управлявал автомобила си с 200 километра в час. В началото на декември миналата година мъжът от стражишкото село Камен е публикувал в социалните мрежи видеоклип, на който се вижда, че по главния път София – Варна при ограничение на скоростта от 90 километра в час..
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..