В мозайката от микроистории филмът хваща и макроплана на френското здравеопазване.
Това каза Савина Петкова, кинокритик и селекционер на документалния конкурс на София филм фест, която представи пред БНР документалния филм "Нашето тяло" на Клер Симон, който е част от програмата на София филм фест. Във филма, разказващ над 40 истории, френската режисьорка отваря вратата на лекарските кабинети и операционните зали в женското отделение на парижка болница. Така прави зрителите свидетели на отношенията лекар - пациент в реално време.
"Нашето тяло" насочва вниманието си не върху болничното заведение, а върху срещите с пациентите и разнообразието от емоции, които тези взаимоотношения предизвикват. Представен премиерно на "Берлинале" през 2023 г. и заснет в гинекологичното отделение на болница "Тенон" в Париж, филмът документира и скорошни протести срещу лекар, лекуващ ендометриоза, обвинен в брутално отношение към пациентите. Въпреки интригата, Симон избира да се съсредоточи върху ежедневието на болницата и човешкото тяло, което преминава през различни етапи от живота си.
Филмът представя трудностите, през които преминават и лекарите, и пациентите, уточни Петкова и добави:
"Лекарският кабинет е едно много интимно пространство и всеки, които е бил там, знае какво е това, независимо от коя страна е бил. В един такъв документален филм винаги си задаваме въпросът доколко това е истина, доколко е репетирано.... В един момент и самата режисьорка се превръща в пациент и тогава вече нещата стават още по-лични. ... Документалната рамка дава яснота колко сложни са взаимоотношенията между лекар и пациент".
Целта е да се говори за тази тема, каза Мира Сталева, изпълнителен директор на СФФ.
"В България много малко се говори за такива проблематични теми. Искаме да я сложим на масата. ... Всички знаем, че е наболяла темата за здравеопазването в България и че все още не намираме система, която да работи. Когато гледаме всички тези истории във филма на Клер Симон, която е много проникновен документалист, няма как да не обърнем знака и към себе си. Това може да направи процеса много по-осъзнат, много по-внимателен и с много повече емпатия и отношение".
Първата прожекция на "Нашето тяло" е на 18 март от 20 часа във Френския културен институт в София. А преди нея ще има интердисциплинарна дискусия, в която ще се включат специалисти от областта на медицината, на психологията, журналисти.
Интервюто на Даниела Големинова със Савина Петкова и Мира Сталева в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг. Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..
Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца. " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..
Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство. Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители - вокалисти,..
Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..
Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..
С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..
В Плевен продължават срещите, организирани от Регионална библиотека "Христо Смирненски" с български творци . Творческата вечер под мотото: "Думи и съдби: среща на творчески вселени" събра приятелите на поезията в залата на библиотеката. В Регионалната библиотека гостуваха Боян Ангелов, председател на СБП, Юлия Пискулийска, журналист и..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
Не левовете са по-добрите пари, а еврото - по-лошите пари, които тласкат към инфлация, а това, че всяка фирма и предприятие се стреми към по-високи..
Никога няма да затворя очи за лъжата , сподели пред БНР актьорът Павел Поппандов. Лицемерието е навсякъде , каза той и не скри, че такова има и в..