Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Участват 15 солисти, хор и оркестър от Австрия, Исландия, Китай, Беларус и България

Световна премиера на операта "Хората на Борг" във Велико Търново

| Репортаж

Тази вечер във Велико Търново е световната премиера на операта „Хората на Борг“ на австрийския композитор Хелмут Нойнам. Това е първата 12-тонова опера, написана в тази хармонична система, което я превръща в научен и музикален експеримент от световно значение. Под диригентската палка на маестра Бистра Дилянов ще се изявят 15 солисти, хор и оркестър от Австрия, Исландия, Китай, Беларус и България. Режисьор на спектакъла е Боян Иванов. 

Операта е написана през 1981 година и е по либретото на Оскар Вилнер, който работи по едноименната тетралогия на най-известния исландски писател Гунар Гунарсон. Премиерата е на голямата сцена на великотърновския театър от 19 часа, входът е свободен и спектакълът е подарък за празника на старопрестолния ни град. След тазвечерната премиера спектакълът ще бъде представен в Австрия и в Исландия. Репортажът е на кореспондента ни Здравка Маслянкова.

Проектът е между три държави – България, Австрия и Исландия. Произведението е изключително тежко като драматургия и сценичен състав, поясни Александър Александров, председател на дружеството „Лилавият лебед“ във Виена, съорганизатор на събитието:

„Дружествата, които участваха в подкрепата на този проект, си поставиха за цел да се изгради културен мост, да навлезем в нова епоха, епохата на модерното, т.е. да видим кои са класиците от утре. Операта „Хората на Борг“ е световна премиера и се явява единственото 12-тоново произведение, което ще бъде и сценирано. По този начин правим история“.

Операта описва живота на един известен с достойнството и честолюбието си исландец от малко селце на остров Борг, който има двама сина и вместо да предаде феодалната си власт на по-големия, избира по-малкия, който е учил за пастор, но далеч не притежава тези морални ценности. Това е история за едно грехопадение, развито в драматичен конфликт. Показана е и ролята на жената в изолираното островно общество на Исландия. Крайъгълен камък в операта е прошката и тази тема привлича Хелмут Нойман да превърне литературният шедьовър на Гунар Гунарсон и либретиста Оскар Вилнер в музикална приказка.

На снимката от ляво надясно – Боян Иванов, Бистра Диляноф, Александър Александров, Васил Вълчев и Теодора Станчева

Гост диригент на спектакъла е маестра Бистра Диляноф, която е била ученичка на австрийския композитор Хелмут Нойман и казва за него, че има много красиво перо за оркестър, а 12-товоната опера „Хората на Борг“, написана преди 43 години, е в новото направление за атонална музика, разказа маестра Дилянов:

„Цялостната музика на Хелмут Нойман и цялото му влияние в съвременната музикална теория е изключително, защото през 20-и век настава разпад на хармониите така, както сме ги чували. Настава времето на така наречената атонална музика“.  

12-тоновата атонална музика е по-различна от това, на което музикантите и публиката са свикнали, допълни маестра Диляноф:

„По-богата е, с повече цветове и по-непривична. Няма го този тотален център – тук сме сега, после малко излизаме и пак се връщаме, така наречената тоника. Тук е много по-богато и красиво“.

В спектакъла участват солистите Дмитрий Каплински, Апостол Миленков, Марта Фридриксдотир, Тереза Бракалова, Дари Бракалова, Светлана Иванова, петима китайски изпълнители, които са докторанти в Музикалната академия заедно с оркестъра и хора на великотърновския театър.

Гост режисьор на спектакъла е Боян Иванов:

„Операта е в три действия. Първо и второ действие са доста последователни в разказно отношение. Третото действие е много по-различно, според моята интерпретация е като съновидение. Третото действие е 17-18 години е след второ действие. Накрая завършва всичко с опрощаване и стигаме до основната тема на операта – опрощаването и разкаянието“.

Предложението световната премиера на операта „Хората на Борг“ на Хемлут Нойман да е във Велико Търново е на Австрийско-българското дружество, заяви директорът на великотърновския музикално-драматичен театър Васил Вълчев:

„Този проект спомага за развитие и задълбочаване на културните връзки между България и Австрия, популяризиране на австрийската музикална култура. Този проект съм сигурен, че ще издигне имиджът на великотърновския театър и на Велико Търново като историческа и духовна столица на България“ .

Световната оперна премиера на „Хората на Борг“ е под почетния патронаж на Нейно Превъзходителство Андреа Икич-Бьом, посланик на Република Австрия у нас. Събитието е организирано от Австрийско-българското дружество, Община Велико Търново, Сдружението за култура „Лилавият лебед“ във Виена, Международно дружество „Елиас Канети“ в Русе и Музикално-драматичният театър в старопрестолния град. Въпреки преклонната си възраст, за премиерата във Велико Търново е и самият композитор Хелмут Нойман.

Снимки: Здравка Маслянкова

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фестивала за куклено изкуство Шарено петле

В Плевен започва VII издание на Фестивала за куклено изкуство "Шарено петле"

В Плевен започва Седмото издание на Фестивала за куклено изкуство за всички възрасти "Шарено петле". В продължение на пет поредни дни ще бъдат показани представления за за цялото семейство.  В "Шарено петле" ще има и международно участие. На сцените на ДКТ "Иван Радоев" и в парка на Регионалния исторически музей ще излязат творци от цялата..

публикувано на 04.07.24 в 11:15

Премиера на оперетата "Страната на усмивките" във В. Търново

В Европа, Азия и света на сънищата отвежда публиката новото оперетно заглавие от репертоара на Великотърновския театър. Тази вечер на голямата сцена в музикално-драматичния театър "Константин Кисимов" е премиерата на оперетата "Страната на усмивките" от Франц Лехар.   Спектакълът е съвместна продукция на Великотърновския театър и Софийската..

публикувано на 04.07.24 в 08:30
Диригентът Пааво Ярви

Маестро Пааво Ярви: Класическата музика е в положението да трябва да се извинява, че съществува

През месец юни организаторите на престижния конкурс за пианисти „Геза Анда“ привлякоха в Цюрих някои от най-значимите фигури от света на класическата музика. Сред тях беше и големият естонски диригент Пааво Ярви, който ръководи изпълненията на тримата избраници на реномираното жури във финалния тур, заедно с оркестър "Тонхале" – Цюрих, на който..

публикувано на 03.07.24 в 17:09

Арт фестивал "Солинария" - с внимание към младите музиканти

Започна четвъртото издание на Младежкия арт фестивал "Солинария" в Созопол. На откритата сцена с невероятна гледка към морето от 5 до 13 юли отново изява ще имат млади артисти от България и гости от цяла Европа – от проекта EuroChoir.  Започнаха и майсторските класове – по цигулка на именитата наша цигуларка Ангелина Абаджиева, която пристигна от..

публикувано на 03.07.24 в 16:35
Димитър Вълчев по време на запис в Първо студио на БНР (1971 г.)

Спомен за композитора Димитър Вълчев

С голямо уважение припомняме творческото дело на един любим за много българи музикант - Димитър Вълчев - композиторът, който се изявяваше и в класическата, и в поп музиката. Всеки слушател обича песента му “Една българска роза“, но е чувал и оперетата му „Време за любов“, и очарователните му детските песни, филмовата му музика. Разбира се, Димитър..

публикувано на 03.07.24 в 16:03
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Детският радиохор е "Ансамбъл на годината"

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Детският радиохор, ръководен от Венеция Караманова, е едва втората формация в 33-годишната история на анкетата, която е двукратен носител на званието "Ансамбъл на..

публикувано на 03.07.24 в 14:52
Виктор Теодосиев и Константин Илиевски

Радиооркестърът закрива сезона си на 5 юли

В петък Симфоничният оркестър на БНР закрива с концерт своя 75-и сезон. Събитието е в зала "България" от 19.00 ч. Главният диригент на състава Константин Илиевски, който ще бъде на пулта, е избрал три произведения: "Елегия" от Пламен Джуров, Концерт за валдхорна и оркестър №1 от Рихард Щраус и Симфония №7 от Антон Брукнер. Солист ще бъде много..

публикувано на 03.07.24 в 14:31