Операта е написана през 1981 година и е по либретото на Оскар Вилнер, който работи по едноименната тетралогия на най-известния исландски писател Гунар Гунарсон. Премиерата е на голямата сцена на великотърновския театър от 19 часа, входът е свободен и спектакълът е подарък за празника на старопрестолния ни град. След тазвечерната премиера спектакълът ще бъде представен в Австрия и в Исландия. Репортажът е на кореспондента ни Здравка Маслянкова.
Проектът е между три държави – България, Австрия и Исландия. Произведението е изключително тежко като драматургия и сценичен състав, поясни Александър Александров, председател на дружеството „Лилавият лебед“ във Виена, съорганизатор на събитието:
„Дружествата, които участваха в подкрепата на този проект, си поставиха за цел да се изгради културен мост, да навлезем в нова епоха, епохата на модерното, т.е. да видим кои са класиците от утре. Операта „Хората на Борг“ е световна премиера и се явява единственото 12-тоново произведение, което ще бъде и сценирано. По този начин правим история“.
Операта описва живота на един известен с достойнството и честолюбието си исландец от малко селце на остров Борг, който има двама сина и вместо да предаде феодалната си власт на по-големия, избира по-малкия, който е учил за пастор, но далеч не притежава тези морални ценности. Това е история за едно грехопадение, развито в драматичен конфликт. Показана е и ролята на жената в изолираното островно общество на Исландия. Крайъгълен камък в операта е прошката и тази тема привлича Хелмут Нойман да превърне литературният шедьовър на Гунар Гунарсон и либретиста Оскар Вилнер в музикална приказка.
Гост диригент на спектакъла е маестра Бистра Диляноф, която е била ученичка на австрийския композитор Хелмут Нойман и казва за него, че има много красиво перо за оркестър, а 12-товоната опера „Хората на Борг“, написана преди 43 години, е в новото направление за атонална музика, разказа маестра Дилянов:
„Цялостната музика на Хелмут Нойман и цялото му влияние в съвременната музикална теория е изключително, защото през 20-и век настава разпад на хармониите така, както сме ги чували. Настава времето на така наречената атонална музика“.
12-тоновата атонална музика е по-различна от това, на което музикантите и публиката са свикнали, допълни маестра Диляноф:
„По-богата е, с повече цветове и по-непривична. Няма го този тотален център – тук сме сега, после малко излизаме и пак се връщаме, така наречената тоника. Тук е много по-богато и красиво“.
В спектакъла участват солистите Дмитрий Каплински, Апостол Миленков, Марта Фридриксдотир, Тереза Бракалова, Дари Бракалова, Светлана Иванова, петима китайски изпълнители, които са докторанти в Музикалната академия заедно с оркестъра и хора на великотърновския театър.
Гост режисьор на спектакъла е Боян Иванов:
„Операта е в три действия. Първо и второ действие са доста последователни в разказно отношение. Третото действие е много по-различно, според моята интерпретация е като съновидение. Третото действие е 17-18 години е след второ действие. Накрая завършва всичко с опрощаване и стигаме до основната тема на операта – опрощаването и разкаянието“.
Предложението световната премиера на операта „Хората на Борг“ на Хемлут Нойман да е във Велико Търново е на Австрийско-българското дружество, заяви директорът на великотърновския музикално-драматичен театър Васил Вълчев:
„Този проект спомага за развитие и задълбочаване на културните връзки между България и Австрия, популяризиране на австрийската музикална култура. Този проект съм сигурен, че ще издигне имиджът на великотърновския театър и на Велико Търново като историческа и духовна столица на България“ .
Световната оперна премиера на „Хората на Борг“ е под почетния патронаж на Нейно Превъзходителство Андреа Икич-Бьом, посланик на Република Австрия у нас. Събитието е организирано от Австрийско-българското дружество, Община Велико Търново, Сдружението за култура „Лилавият лебед“ във Виена, Международно дружество „Елиас Канети“ в Русе и Музикално-драматичният театър в старопрестолния град. Въпреки преклонната си възраст, за премиерата във Велико Търново е и самият композитор Хелмут Нойман.
Снимки: Здравка Маслянкова
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..
На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..
В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната..
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство..
ГЕРБ и Пеевски се опитват да запазят максимално контрол върху тази правосъдна система. Това заяви пред БНР а кад. Николай Денков, съпредседател на..