Марина Великова се озовава на това вълнуващо пътешествие в края на миналата година, а преди две седмици се завърна в България.
Живя и работи в българската база на остров Ливингстън и сподели, че е впечатлена от тайните на това магическо място, както и от сериозната дейност на българските учени там.
Тя представи своите три проекта, по които работи там и продължава дейността по тях вече тук.
"Исках да събера звуци от Антарктида, да ги запиша и да ги направя достояние на хората, защото те са специални звуците. Звуците на природата са може би най-хубавите, най-успокояващите, най-близките до хората и всъщност, музиката първоначално е създадена като звукоподражание на естествените звуци. Слушайки тези естествени звуци, ние сме най-близко до природата, разказа още музикалният редактор в програма "Хоризонт" на БНР.
"Българският антарктически институт има изградена ясна структура и за мен беше много вълнуващо представянето ми на проекта за участие, а и самата подготовка по заминаването.
Мога да кажа, че харесах веднага екипа, защото те всички са много интересни и те са необикновени хора според мен. Те са учени, а едновременно с това говорят по такъв поетичен начин за своите проекти, говорят и работят с любов и с вдъхновение, допълни още Марина Великова.
Марина Великова разказа още, че Антарктика като цветове е бяло - черна. Тя рисува там и открива красотата там - цветове са предимно графични, като по ледниците се виждат пластовете на времето, вижда се вулканичната пепел, която е черна, камъните са сиви, а океанът е в различни цветове - сив, син, тъмен, а когато има залез, глетчерите ставаха златисто- медени.
Няма такава красота, сурова красота, но за мен това е дивна красота, допълни Великова.
Тя работи проект за звуците на Антарктида. Успява да запише този мечтан грохот на падащия леден блок в кристалната тишина на океана, което отнема много време, което ми беше не лесно, но имах подкрепа от всички хора от базата. Направиха ми дори импровизирано студио.
Великова записва и пингвини, тюлени, един от най-красивите звукове е този на върха на ледника Перуника. Записващо устройство се пуска в процеп на ледника с помощта на спелеолог Цветан Паров.
"Там записахме най-прекрасния звук - капките, които се стичат по стените на ледника и капят долу в подводната река. И като капят те отекват като в храм, с вълнение сподели Марина Великова.
Марина Великова е концертиращ и студиен музикант, мултиинструменталист, чийто стил е силно повлиян и вдъхновен от изучаването на различни практики и техники на музициране на източните култури. Завършила е Националната музикална академия “Панчо Владигеров”-София. В периода 2004/2007 изучава индийска класическа музика в “Gandharva Mahavidyalaya” - най-старата школа по музика в Делхи. Паралелно с концертната си дейност, Марина работи като музикален редактор в Програма “Хоризонт” на БНР.
Още по темата в звуковия файл.
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..
Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..
Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..
Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..