Румяна Георгиева, главен директор на Главна дирекция „Социално подпомагане“ в Агенцията за социално подпомагане, е носителят на наградата за цялостен принос, която беше връчена на тържествена церемония по повод на Световния ден на социалната работа, отбелязван ежегодно всеки трети вторник на месец март. Отличията „Социален работник на годината – 2023“ в системата на Агенцията и сред организации-партньори в социалната работа бяха раздадени под мотото „Buen vivir: Споделено бъдеще за трансформираща промяна“. Румяна Георгиева е посветила 40 години от трудовия си път на социалната работа, започва като социален работник, за да достигне до сегашната си позиция:
„Има много колеги, които наистина са отдадени на тази работа, не чакат някой да им постави задачи и да го приемат само като работа, а като начин на живот. Които посвещават много свободно време, съботи, недели, нощем, когато трябва да се отзоват някъде – със сърце и душа са на терен“.
Недостигът на кадри в Агенцията за социално подпомагане, условията на труд и ниските заплати са сред основните проблеми в системата, заявиха участници в церемонията по връчване на наградите „Социален работник на годината“. Тя се проведе по повод на Световния ден на социалната работа, който се отбелязва ежегодно всеки трети вторник на месец март. Социалният министър в оставка Иванка Шалапатова коментира:
„Много хора не ни достигат в социалната сфера, особено сега в навечерието на утвърждаването на новата карта от социални услуги в цялата страна. Ние ще инвестираме допълнително ресурси, ще се разкриват нови социални услуги, центрове за обществена подкрепа, дневни центрове, затова позволете ми да поканя всички млади хора, които търсят своята бъдеща професионална реализация, нека да я намерят и в социалната сфера, защото да бъдеш социален работник, да бъдеш служител в социална услуга, е наистина призвание“.
До края на март трябва да бъде представен от Министерския съвет механизъм за ръст на заплатите на социалните работници. През миналата година имаше поредица от протести на служители в Агенцията. В нея работят близо 4600 души, като недостигът е поне 300 души сред хората, които работят на терен, обяви изпълнителният директор на АСП д-р Надя Танева:
„Към момента са 4600 социалните работници, звучи много голямо като брой, но мога да кажа, че на територията на страната има 147 дирекции, 28 регионални, и 200 изнесени работни места, което означава, че недостигът по места е доста значителен. Първо от факта, че има доста напускащи колеги, тъй като работата е доста динамична, отговорна, и ниско заплатена. Освен това, че има напускащи колеги, няма желаещи да започнат работа, особено в отделите „Закрила на детето“. Така че, ние се надяваме, с тези поводи, като днешния, с тези положителни емоции, наистина да мотивираме социалните работници да останат да работят в системата. И да им покажем, че всички институции, присъстващи тук, ни подкрепят, и със сигурност ще има увеличение на заплатите и ще има по-добро бъдеще за работата ни.“
Награди за партньорство получиха УНИЦЕФ, Националното сдружение на общините, МВР, БЧК, професионалната гимназия по туризъм „Алеко Константинов“ и нейният възпитаник и председател на Обществения съвет на училището шеф Иван Манчев. На церемонията присъстваха депутати от парламентарната социална комисия, ръководството на социалното министерство, социални партньори.
Снимки: БТА
Българската литература все повече се утвърждава на нивото на високата европейска литература, но съществува рискът да остане на нивото на псевдолитературата. Това бяха част от основните послания на някои от най-превежданите съвременни български писатели, които днес участваха в дискусия на тема "Европейската литература - мост между културите" в "Деня на..
Двамата финалисти в конкурса за главен архитект на София - Богдана Панайотова и Георги Славов, отговаряха днес на въпроси на изборната комисия. Двамата изложиха концепциите си за развитието на града и обясниха защо се кандидатират за поста. Георги Славов планира по-голям публичност на работата си и разрастване на София на север: "Искам да бъда главен..
Трима от четиримата войници от американската армия, които изчезнаха в Литва миналата седмица, когато автомобилът им потъна в торфено блато, бяха открити мъртви, като издирването на последния продължава, заявиха американски и литовски служители в понеделник, цитирани от Ройтерс. По-рано през деня Литва съобщи, че спасителите са открили бронираната машина..
Над 76 200 граждани са потърсили помощ, съвет, защита или подкрепа от институцията на омбудсмана през 2024 г. Това става ясно от Годишния доклад на институцията, който бе внесен днес в Народното събрание. И през 2024 г. традиционно най-много остават сигналите и жалбите на гражданите по въпроси, свързани с нарушени потребителски права, като те са над 33%..
Надали ще има успокояване на мигрантския поток, защото все още има икономически, социални и политически проблеми в Сирия . Повечето - 95% от тях, са икономически мигранти. От Газа никой не може да напуска. Има организирана група, която действа с властите в Египет и взимат по 5000 долара, който иска да напуска Газа, каза журналистът Мохамед..
23-годишният мъж от Трявна, обвиняем за убийството на бившата си партньорка и майка на децата му, е задържан под стража с определение на Габровския окръжен съд. Мярката за неотклонение бе взета, след като лекарите го изписаха от болницата в подобрено общо състояние. Жители на Трявна се организират, за да помогнат на децата на убитата..
Генезисът на избирането на българския европрокурор е порочен и води към Делян Пеевски. Това каза пред БНР адв. Иван Петров, бивш апелативен прокурор на София и подчерта, че не ВСС, не прокуратурата, а правителството решава кого да предложи за европейски прокурор, "така че пипалата не са само в съдебната власт, а са и в изпълнителната ". "През..
Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската..
"Външната политика на българското правителство е заплаха за националната сигурност" . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...