"В "Пансион" се опитах да приложа личния си опит, за да разкажа история, която надхвърля макрополитическата борба между религията и светския начин на живот. Исках да пресъздам изолацията и натиска, с които се сблъсква Ахмет, докато се опитва да отговори на очакванията на семейството си и да открие своето място".
Това каза турският режисьор Нехир Туна, чийто филм "Пансион" е част от програмата на София филм фест.
1997 г. Напрежението между религиозните и светските турци се засилва. Четиринайсетгодишният Ахмет е изпратен от баща си в ислямско общежитие, за да изучи мюсюлманските ценности. Баща му наскоро е приел исляма и Ахмет полага много усилия, за да бъде идеалният син, но не успява да се впише сред грубите деца в общежитието, а и в светското училище се чувства изолиран и крие от съучениците си своя нов дом. Единствената му утеха е новият му приятел Хакан, отракано момче от улицата, което знае как да оцелее в системата на общежитията. Мечтата им е да могат да взимат самостоятелни решения.
Нехир Туна разказа, че самият той е израснал в консервативно семейство и има опит от първа ръка, познава и опита на много негови приятели за това как конфликтът между поколенията се отразява на живота на един млад човек и "как оформя личността в хода на целия живот":
"Във филма "Пансион" се опитвам да намеря отговор на въпроса възможно ли е разбирателство между бащи и синове. Опитвал съм се да видя къде могат да се срещнат те, защото представата на родителите за това какво е най-добро за децата им може и да не отговаря отговаря на очакванията на децата. Виждаме двама герои, които вървят един към друг и се опитват да се срещнат някъде по средата. Филмът се опитва да отговори на въпроса доколко можеш да оказваш натиск върху един човек и да се опитваш да го оформиш".
Режисьорът сподели, че има идея в нов филм да проследи героя, след като е напуснал вече пансиона и живее живота, който винаги е желал, и да види как тази трансформация се развива в съвременния Истанбул.
Филмът "Пансион" ще бъде показан в София на 20 март, сряда, от 18.00ч. в Културен център "G8" и на 21 март от 13.00ч. в Euro Cinema.
Творбите на Нехир Туна съчетават социален анализ и оригинална визуална естетика, като засягат сложни съвременни проблеми на Турция, доминирана от разбиранията за мъжественост и консерватизъм. Като възпитаник на „Сънданс“, той участва в Семинар за сценаристи през 2019 г. и в Семинарът за режисьори и сценаристи през 2020 г. Сценарист и режисьор е на седем късометражни филма, сред които Обувките – предистория на Общежитие. Дипломирал се е в програмата за режисьори на Колумбийския университет и има магистърска степен по режисура от Техническия университет в Рочестър.
Интервюто на Петър Волгин с Нехир Туна в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Превод: Мартин Петров
Снимки: София филм фест
Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили . Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
На 12 април от 19.00 часа в зала 9 на Национален дворец на културата ще бъде открито четвъртото издание на Международния фестивал за класическа музика и изкуства “Артис” . Концертът “Фолклор и съвремие” е с участието на Ирина Георгиева – пиано, Милена Андреева – сопран и Георги Андреев – гъдулка - блестящи изпълнители, чиято артистична..
В събота - 12 април, от 20 часа българско време ще се състои световната премиера на документалния филм "Кентаврите". Това е 62-рата документална лента на режисьора Стилиян Иванов. Филмът е със субтитри на английски език и ще бъде достъпен за безплатно гледане в You tube канала на "Додо филм". "Той е продължение на поредицата за..
Не е често явление филхармония да получи званието почетен доктор от висше музикално училище? Това ще се случи през месец май в Тел Авив. Новината съобщиха на юбилейния двайсети гала форум на Висшето училище за музика "Бухман-Мета" при Телавивския университет. Нашите кореспондентки в Израел Феня и Искра Декало присъстваха на концерта под..
Изпълнителната агенция "Медицински надзор" може да проверява дали са спазени правата на пациентите, дали е оказана качествена и навременна медицинска..
Зад тежките пътни инциденти, които правителството ще се опитва да ограничи, стоят човешки съдби . Учителката по информатика в математическата..
В Ловеч тази вечер започва тридневният традиционен пролетен празник "Цветница 2025". Жителите и много гости на града ще се докоснат до традициите,..