Със започването на войната в Украйна – в Русия беше въведена военна цензура, което направи работата на независимите медии невъзможна.
Стотици издания бяха закрити, а хиляди руски колеги - принудени на напуснат родината си. Мнозина от тях отидоха в съседна Латвия, където се оказаха без дом, без законови основания за пребиваване, а и с блокирани заради санкциите банкови карти.
В латвийската столица Рига има обаче едно място, където журналистите в изгнание могат да потърсят закрила и подкрепа за себе си и за своите семейства. Това е създаденият преди две години Медиен хъб в Рига, който осигурява на колегите-бежанци храна, подслон, психологическа помощ и възможност за работа.
През двете години от началото на войната през хъба са преминали повече от 500 журналисти, предимно от Русия, но също така и от Украйна и Беларус.
Колегата Ангел Григоров посети Медийния хъб в Рига и се срещна с човека, който го създава - Сабине Силе, която след дълги години странстване по света се завръща в родната си Латвия с намерението да помага на хора, изпаднали в беда. Така, както навремето добри хора са помагали на дядо й да преживее съветска окупация, депортация и престой в сталински лагер.
Пред БНР Силе споделя: "Всяка седмица получаваме молби за помощ от журналисти от Централна Азия или други страни. Това са предимно разследващи журналисти, които пишат за политическата корупция и се нуждаят от защита".
"Вътрешните ни правила са такива, че не делим хората според тяхното гражданство. Важното е да споделяме общи ценности - демократични и професионални. Тук е единственото по рода си място, където всички работим заедно: латвийци с руснаци, руснаци с украинци. Съвместната работа ни обогатява и ни прави по-силни", настоява тя.
В медийния хъб колегите от различни страни споделят общо работно пространство, за което не се налага да плащат. Вътре има заседателна зала за срещи, обща кухня, както и две малки студиа, където могат да записват подкасти.
"Много е важно да имаме подкрепа, когато преминаваме през трудности. Няма да крия, че има кризисни ситуации, при които общуването и подкрепата са въпрос на физическо оцеляване. Има случаи, при които някои журналисти искаха да се самоубият, защото им беше трудно да приемат реалността. Писали са срещу корупцията, защитавали са хора, не само са получавали заплахи, но и са били принудени да напуснат домовете си", споделя още Сабине Силе.
Първоначално хуманитарните проекти на Сабине се финансират от Стокхолмското училище по икономика. След това тя основава собствена фондация и заедно с партньори от други организации създава Медийния хъб в Рига.
В Азербайджан днес е ден на национален траур, след като вчера 38 души загинаха при разбиването на пътнически самолет на националния авиопревозвач в Казахстан. Според експерти обаче има видими щети от шрапнели по останките на самолета и това говори за възможна експлозия на ракета. Русия разследва катастрофа на самолет на Азербайджанските авиолинии..
От планинската спасителна служба в Троян предупреждават туристите да не тръгват към Централен Балкан заради усложнената зимна обстановка в района. Хората, които в момента са в хижите в Стара планина, е добре да останат там до подобряване на условията. Няма данни за бедстващи туристи, каза за БНР началникът на Планинската спасителна служба в Троян Марин..
В голяма част от населените места в област Враца е възстановено електрозахранването. Без ток остават части от квартали във Враца, Мездра и Роман, както и в четири населени места в тези общини. Това са селата Косталево, Боденец, Очиндол и Средни рът. Очаква се електрозахранването да бъде възстановено между 16 и 18 часа. Причина за авариите са мокрия и..
"Ние сме застаряващо общество и като такова обикновено сме много скептично, понякога твърде консервативно, понякога твърде снишено, твърде недоверчиво към властта общество . Отминалата 2024 г. ни даде доста доказателства в тази посока". Това каза пред БНР политологът Първан Симеонов, основател на социологическа агенция "Мяра" и бивш изпълнителен..
Зимната обстановка в Ловешка област продължава да е усложнена, десетки населени места са без ток, а в този час отново заседава кризисният щаб в Троян, където ситуацията е най-тежка. Едно от най-засегнатите села е Черни Осъм. Кметът Марин Сираков каза за БНР, че заради липсата на ток, има опасност да спре и водоподаването. Кметът на..
24% от българите определят отминаващата си 2024-та година като "по-лоша“, докато 22 на сто я оценяват като "по-добра“ за тях и семействата им, показва национално представително проучване на заявяват, че 2024 г. е била по-добра за тях и семействата им, а 24% - по-лоша. "Алфа рисърч". Оценките на българите за изминалата година в личен план вече..
Централната банка на Турция понижи основната си лихва за първи път от почти две години, след като потребителската инфлация в страната показа признаци на отслабване, като в същото време тя каза, че бъдещите стъпки за по-нататъшно облекчаване на паричната политика ще зависят от постъпващите данни за цените, съобщава Блумбърг и Ройтерс...
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
Кауза "Божик"- така са нарекли благотворителната инициатива хората от санданското село Спатово и техните приятели от фондация "Леб и вино" , чиято..
2024-та беше много силна и успешна година за нас! Така оцени изминалата година за Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов, директор на..