Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има случаи – журналисти искаха да се самоубият… Военната цензура в Русия

5
Снимка: Reuters

Със започването на войната в Украйна – в Русия беше въведена военна цензура, което направи работата на независимите медии невъзможна.

Стотици издания бяха закрити, а хиляди руски колеги - принудени на напуснат родината си. Мнозина от тях отидоха в съседна Латвия, където се оказаха без дом, без законови основания за пребиваване, а и с блокирани заради санкциите банкови карти.

В латвийската столица Рига има обаче едно място, където журналистите в изгнание могат да потърсят закрила и подкрепа за себе си и за своите семейства. Това е създаденият преди две години Медиен хъб в Рига, който осигурява на колегите-бежанци храна, подслон, психологическа помощ и възможност за работа.


През двете години от началото на войната през хъба са преминали повече от 500 журналисти, предимно от Русия, но също така и от Украйна и Беларус.

Колегата Ангел Григоров посети Медийния хъб в Рига и се срещна с човека, който го създава - Сабине Силе, която след дълги години странстване по света се завръща в родната си Латвия с намерението да помага на хора, изпаднали в беда. Така, както навремето добри хора са помагали на дядо й да преживее съветска окупация, депортация и престой в сталински лагер.

Пред БНР Силе споделя: "Всяка седмица получаваме молби за помощ от журналисти от Централна Азия или други страни. Това са предимно разследващи журналисти, които пишат за политическата корупция и се нуждаят от защита". 

"Вътрешните ни правила са такива, че не делим хората според тяхното гражданство. Важното е да споделяме общи ценности - демократични и професионални. Тук е единственото по рода си място, където всички работим заедно: латвийци с руснаци, руснаци с украинци. Съвместната работа ни обогатява и ни прави по-силни", настоява тя. 

В медийния хъб колегите от различни страни споделят общо работно пространство, за което не се налага да плащат. Вътре има заседателна зала за срещи, обща кухня, както и две малки студиа, където могат да записват подкасти.


"Много е важно да имаме подкрепа, когато преминаваме през трудности. Няма да крия, че има кризисни ситуации, при които общуването и подкрепата са въпрос на физическо оцеляване. Има случаи, при които някои журналисти искаха да се самоубият, защото им беше трудно да приемат реалността. Писали са срещу корупцията, защитавали са хора, не само са получавали заплахи, но и са били принудени да напуснат домовете си", споделя още Сабине Силе.

Първоначално хуманитарните проекти на Сабине се финансират от Стокхолмското училище по икономика. След това тя основава собствена фондация и заедно с партньори от други организации създава Медийния хъб в Рига.

По публикацията работи: Златко Желев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров

700 млн. лева от програма "Околна среда" за подобряване качеството на въздуха в градовете

700 милиона лева от програма "Околна среда" на Европейския съюз са отделени за подобряване на качеството на въздуха в градовете, съобщи министърът на околната среда и водите Петър Димитров. Други 611 милиона лева от програмата са насочени към мерки за управление на отпадъците.  Градовете допринасят за 70% от глобалните въглеродни емисии и затова са..

публикувано на 19.11.24 в 17:10
Президентът Румен Радев

Президентът: Санкционираната по Магнитски олигархия поглъща държавата с големи хапки

Няма да има разлика между България и Румъния по пътя им към Шенген. Това увери президентът Румен Радев и допълни, че чакаме позитивни новини на 12 декември. "Ние подехме, когато трябваше навреме да изкараме от тази летаргия нашите партньори, положението на България и Румъния в Шенген. Мога да кажа, че всички правителства си вършеха работата...

публикувано на 19.11.24 в 17:08
Богдан Богданов говори на брифинга, който представители на ПП-ДБ  дадоха в централата на  ДСБ на ул.

ПП-ДБ сезират прокуратурата за сградата на ул. "Врабча", предоставена на ДПС с решение на МС

ПП-ДБ ще сезира още днес прокуратурата с искане за всеобхватна проверка на мотивите, с които правителството дава на ПП " Движение за права и свободи" да ползва имот-държавна собственост на столичната улица "Врабча" . Това съобщи бившият министър на икономиката и настоящ депутат от ПП-ДБ Богдан Богданов. По думите му това е само един от примерите за..

публикувано на 19.11.24 в 17:01
Сергей Лавров на срещата на върха на Г-20 в Рио де Жанейро, Бразилия, 18 ноември 2024 г.

Лавров за атаките срещу Брянска област с американски ракети: Ясен сигнал, че Западът търси ескалация

Руският министър на външните работи Сергей Лавров предупреди, че украинските атаки срещу Брянска област с американски ракети са  "ясен сигнал", че Западът търси ескалация. "Файненшъл таймс": Първи украински удар с ATACMS по руска територия Русия твърди, че Украйна е обстрелвала района на Брянск с ракети ATACMS "Без американците е..

публикувано на 19.11.24 в 16:58

Няма да бъде свикван кризисен щаб заради проблемите с водата в Ловеч

Няма основание за свикване на областен кризисен щаб  заради проблемите с водоснабдяването. Това каза областният управител на Ловеч Дора Стоянова по повод искането на групата общински съветници от ПП– ДБ, които настояват за  свикване на щаба и за създаване на временна парламентарна комисия, която да анализира проблемите с водоснабдяването и да..

публикувано на 19.11.24 в 16:56
Проф. Румен Кънчев

Проф. Румен Кънчев: Това е най-тежкият момент от началото на войната в Украйна

"Това е най-тежкият момент от началото на войната в Украйна. Може да се сравни единствено с Карибската криза от 1961година".  Такава оценка направи пред БНР проф. Румен Кънчев, експерт по международна сигурност и геополитика, бивш зам.-министър на отбраната. Днес Украйна отбеляза 1000 дни от началото на пълномащабната руска инвазия с изтощени..

публикувано на 19.11.24 в 16:55
доц. Албена Танева

Доц. Албена Танева: Когато корабът потъва, не е най-важният въпрос кой ми открадна портмонето

Когато корабът потъва, не е най-важният въпрос кой ми открадна портмонето. Това каза пред БНР доц. Албена Танева, политолог и преподавател по Публична администрация в Софийския университет "Св. Климент Охридски". "В момента, в който започнат да се появяват, а те вече се появяват, ситуационни популистки формации, които ефектно раздават смели..

публикувано на 19.11.24 в 16:54