Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преди 9 месеца обясняваха, че ротацията е техническа процедура – сменят се премиерите

Анализатори: Преговори между ПП-ДБ и ГЕРБ има

Единственото сигурно е, че Мария Габриел не може да бъде сменена като премиер, смятат проф. Милена Стефанова, проф. Росен Стоянов и социологът Юли Павлов

| Интервю
Политологът проф. Милена Стефанова (в средата), социологът Юлий Павлов (вдясно) и проф. Росен Стоянов, политолог(вляво)
Снимка: Савина Спасова

По-вероятно е да има правителство, ротацията да се осъществи, въпреки всички препятствия и раздори, защото нови избори няма да доведат до нищо по-различно в парламента. Това мнение споделиха двамата политолози проф. Милена Стефанова, преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“, проф. Росен Стоянов, преподавател в НБУ и социологът Юлий Павлов, Център за анализи и маркетинг, в предаването „Неделя 150“ по БНР.

„Никой не знае какво ще има след 2 часа днес – брифинг? Имам чувството, че разговори се водят, може би и в момента, но ние не знам, дали в някой манастир или на друго място, както преди 9 месеца. Не знаем и кои са участниците. Има показателни реакции – никакви сигнали от политическите централи. Може би има желание да се споразумеят. Но то минава през преглъщането през двете най-важни неща – Мария Габриел да е премиер, второ – Асен Василев да е министър на финансите“, прогнозира проф. Стефанова.

Според нея една от причините за разлъката бе начина на интерпретиране на случващото се. „И как се случва това, кой пръв дава сигнал, че е съгласен с тази ситуация? Единственият шанс е едно, две, три и едновременно да говорят. Тайни преговори направиха, да, така се прави, но изглежда, че тези цивилизовани подходи на разработване на коалиционни споразумения, не стават по тези географски ширини“, допълни проф. Стефанова.

Тя прогнозира, че „те са обречени да бъдат заедно, няма друга ситуация, която да ги замени и вариантът за предсрочни избори няма да доведе до нищо съществено, освен ако не се появи нов субект, но засега няма такъв“.

Проф. Стефанова се чувства удовлетворена от сбъдната ѝ прогноза, дадена преди 9 месеца: „Сбъдна се моя прогноза, ако не се скарат по персоналните назначения, те няма да се скарат, защото нямат принципни различия.“

Проф. Росен Стоянов сподели, че „почти 90% съм съгласен с проф. Стефанова, а различните 10% са, че „политическите партии са принудени и ще управляват в коалиция, но дали ще е този баланс, тази формулировка, дали това ще са същите коалиционните играчи, аз поставям под съмнение“.

„В българския език, освен доверие, имаме и онази дума, от френски за банките, креди – кредит, когато става въпрос за джентълменско споразумение или дадена честна дума. От самото начало преговарящите страни - двете коалиции, заявиха гласно и по-точно втората по големина, че няма доверие на доскорошни опоненти и предполагаеми партньори. Житейската логика и политическата ни задължава, да сме скептични когато се пристъпи към договаряне на властта. В случая трябва да бъде разпределена или преразпределена. И когато едната казва, че няма доверие, и заявяваше в кампанията, и тези думи не ги отвя вятърът, архивирани са, че не само ще ги чeгъртат, а онези са корумпирани, и трябва да се смени целият модел ГЕРБ, това са фрази и послания, и претенции за бъдеща политика“, коментира проф. Стоянов.

Владислав Горанов: Асен Василев няма място в изпълнителната власт
Председателят на СДС: Рано или късно ще има пълно обединение на десните партии

Той допълни, че „за разлика от политиците вярвам на социолозите, но няма как драстично да е спадът в доверието към политическите лидери, държавните  институции и същите тези хора да заявяват, че този крах на доверието, да бъде поправен като се ходи на избори“.

„Това е нещо като Стокхолмски синдром – бий ме, обичам те“, оприличи политическата ситуация проф. Росен Стоянов.

Той коментира, че в момента „не искат избори, но рано или късно ще дойдем до момент, в който малко камъче, за което сега не можем да се сетим, ще обърне каруцата“.

За него е „правно недоносче“ - отпадането на следствена тайна, няма кой да го коментира без присмех. „Говорим за неумение на комуникация и абсолютна некомпетентност  и  както казва един наш колега, „пълно творческо безсилие“.

С него бе съгласен и социологът Юлий Павлов: „Съгласих се с проф. Стоянов за безумието отпадане на следствената тайна – ти позволяваш на законодателната власт да се намесва в съдебната. Това са някакви фантасмагории и те се дължат на юридическа некомпетентност.“ Социологът е и убеден, че качеството на образованието стой в основата на всички наши проблеми.

Твърдите избирателни ядра той оприличава на хард групите на футболни фенове – ултраси. Според него от ПП-ДБ са изгубили са около1/4 от избирателите си, „това са тези ултраси, недоволни и лидерите на ПП-ДБ, които не успяха да ги убедят, че това си заслужава“.

„По-малък спад има откъм ГЕРБ – около 10%, там голяма част от ултрасите се примириха с това управление, очевидно поведението на Бойко Борисов е било по-адекватно отколкото на лидерите на ПП-ДБ към техните избиратели“, предупреди Юлий Павлов.

"С нашите анализи и послания е хубаво да им дадем шанса, да се опитат да забравят какво са казали, да се загворят в една стая д а се бият по главата, да трошат бутилки, да излеят емоциията, но започнат преговорите", препоръча проф. Стефанова.

Цялият разговор с проф. Милена Стефанова, проф. Росен Стоянов и Юлий Павлов чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борис Джонсън

Борис Джонсън: Великобритания трябва да проведе референдум за членството си в Европейската конвенция по правата на човека

В ексклузивно интервю за "Дейли телеграф" бившият британски премиер Борис Джонсън заяви, че Великобритания трябва да проведе референдум за членството си в Европейската конвенция по правата на човека. Освен това, според него, нямаше да има война в Украйна, ако Тръмп беше президент на САЩ. Борис Джонсън е изключително активен с медийните си изяви..

публикувано на 04.10.24 в 03:20

Световният ден на животните се стреми към повишаване на стандартите на хуманно отношение

"Светът е и техен дом" е темата на днешния Международен ден на животните. Събитието се отбелязва за 99-а година и цели да привлече внимание към желаните стандарти за хуманно отношение към животните. Инициативата за празника е на писателя и кинолог Хайнрих Цимерман. Той организира първия Световен ден на животните на 24 март 1925 г. в Берлин, когато..

публикувано на 04.10.24 в 00:12
Зоната пред НС в София, известна като Триъгълника на властта.

Съпругата на Джейхан Ибрямов: Обявявам гладна стачка в "Триъгълника на единовластието"

Съпругата на Джейхан Ибрямов - Биршен обяви гладна стачка до освобождаването му.  Кандидат-депутатът е задържан за 72 часа под стража, след като снеха имунитета му от наказателно преследване. Биршен Ибрямова посочи, че ще стои в "Триъгълника на властта", който определи като "Триъгълника на единовластието". Тя каза още, че изчаква конвоя, който ще..

публикувано на 03.10.24 в 21:35
Европейска сметна палата

Европейската сметна палата: Предвидените разходи не отговарят на целите на отбранителната готовност на ЕС

Има риск предложените 1,5 млрд. евро разходи за 2-годишен период за програмата за европейска отбрана да не отговарят на амбициозните цели за засилване на отбранителната готовност на ЕС и принос към промишлената база за отбраната на Украйна. Това се казва в оповестено днес становище на Европейската сметна палата. Одиторите посочват,..

публикувано на 03.10.24 в 19:56

81-годишна жена иска да стане народен представител от област Монтана

81-годишна жена иска да стане народен представител от област Монтана. Най-младият кандидат за депутат е жена на 23 години. 126 са кандидатите за народни представители от 12-и многомандатен избирателен район Монтана за извънредните избори на 27 октомври. 20 партии и 8 коалиции са предложили своите кандидати. Сред тях най-младият е жена на 23..

публикувано на 03.10.24 в 19:43

МЗ: ТЕЛК трябва да могат да разглеждат всички насочени към тях случаи

Териториалните експертни лекарски комисии трябва да могат да разглеждат всички насочени към тях случаи, защото са с общ профил, а не са специализирани. Така от Министерството на здравеопазването аргументираха отпадналата от вчера възможност за пренасочване на пациентско досие от една комисия към друга. Пациентски организации предупреждават за..

публикувано на 03.10.24 в 19:21

ЦИК свали имунитета на кандидата за народен представител Джейхан Ибрямов

С 13 гласа "за" Централната избирателна комисия и разрешила свалянето на имунитета на кандидата за народен представител Джейхан Ибрямов. Това стана час след като в ЦИК е постъпило искане от заместник главния прокурор Елена Каракашева, в което  се иска разрешение срещу Ибрямов да започне наказателно производство и той да бъде задържан за три..

публикувано на 03.10.24 в 19:10