Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кирил Темелков: Не можахме да вземем позитивите от "Балкански поток"

По думите му за момента няма казус, който да налага бързо вземане на решение в областта на енергетиката

| Интервю
Кирил Темелков
Снимка: Юлияна Корнажева

"Трябва да подкрепяме всички проекти, които за България са ценни. Въпросът е, че трябва да се направи балансирано и да не създаваме проблеми в страната ни и в региона". 

Това каза пред БНР Кирил Темелков - зам.-председател на Българската газова асоциация.

По думите му обаче ние не оценяваме природния газ като съществено гориво в рамките на страната, а се говори само за транзита му:

"Въпросът е ние какво ползваме от него и ние какво успяхме да се договорим по отношение на страната. Ако не говорим, че сме в загуба от тази инфраструктура, то за съжаление не можахме да вземем позитивите от него. Това е големият пропуск, който направихме политически - ние реализирахме, вероятно няма да бъде губещ, но проблемът е, че ние сме пропуснали да постигнем по-големите позитиви за нашата държава. Това не трябва да се пропуска, когато се създават големи инфраструктурни проекти, защото те трябва да се създават в полза на обществото".

Според него сам по себе си "Балкански поток" е инфраструктура, която определено е необходима. Тя първоначално се казваше "Набуко", напомни Темелков и обясни: 

"Въпросът тук - не оставаме в това дали самият тръбопровод е необходим - за да може да се коментира толкова време и в крайна сметка да бъде реализирано, означава, че търсене на този газ в тази линия е имало, въпросът е как е реализирано и кой има правата върху този газопровод. От това възникват големите въпроси. В момента се заявява, че тази необходима линия е направена, само че "Газпром" има правата върху нея основно. Това е факт, което от една страна е крайно неприятно за региона като цяло, защото трудно биха се включили други източници в момента в този газопровод. От друга страна обаче точно тук говорим за политическа подкрепа, намеса или регулация". 

Експертът напомни, че когато започна да се създава в началото тази линия, държавите в ЕС отказаха да подкрепят газопровода "Набуко", който беше с различни източници. По думите му за тази инфраструктура е необходима политическа подкрепа. 

Европа не подкрепи изграждането на "Балкански поток", но не се и възпротиви, подчерта той и добави каква беше тяхната позиция - да не финансират дейности, свързани с "Балкански поток".

"Определено има политическа намеса в това, че трябваше да бъде направен. Всеки такъв голям инфраструктурен проект не може да бъде реализиран без политическа подкрепа", категоричен бе Темелков в интервю за предаването "Преди всички". Той заяви обаче категорично, че политическа подкрепа, намеса и регулация са различни неща и обясни разликите. Според него политическата воля и политиката, която трябва да се води в енергетиката, трябва да бъде по линия на регулациите.

""Балкански поток" свързва турската преносна мрежа плюс "Турски поток". По линията, в която е "Балкански поток", в същата тази инфраструктура, спокойно може да влезе газ и от Азербайджан. /.../ Не е вярно, че "Балкански поток" не е свързан и не може да се прехвърлят количества между националната мрежа и "Балкански поток". Капацитетът основно го държи "Газпром"", коментира Кирил Темелков. 

"Има политически риск да се спрат доставките или да се ескалират отношенията с Русия, поради което да се спре плащането по отношение на резервирания капацитет към "Балкански поток"", подчерта експертът. По думите му в Турция има много други входове и системата им много лесно може да се адаптира. Дори да се спрат доставките от "Газпром", Турция е определящата дали ще може да се напълни този газопровод или няма да може, подчерта той и обясни, че става въпрос за политическо решение и намеса. Според него политическите рискове са много големи и зависят и от Русия, и от Турция. 

Ние вече разполагаме с "Балкански поток" и той има влияние не само по отношение на България, но и на целия регион, отбеляза Темелков. 

Транзитът на природен газ към Украйна продължава през цялото време, докато се водят военни действия, но не в пълен капацитет, уточни той. 

За момента няма казус, който да налага бързо вземане на решение, който да е с дългосрочни последствия, в областта на енергетиката, подчерта Кирил Темелков. Той изрази надежда, че ще успеем да съберем стабилно правителство. По думите му имаме години пропуснато време, а имаме много работа, която трябва да се свърши. 

Цялото интервю на Веселина Миланова и Юлияна Корнажева с Кирил Темелков за предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова изложба на деца и младежи от Плевен по проекта "Музеят е муза"

С изложба "Приемственост" художествената галерия "Илия Бешков" в Плевен подреди картини на деца, които всяка събота рисуват в залите под ръководството на музейния педагог Невелина Янакиева.  В най-голямата градска галерия продължава заниманията по проекта "Музеят е муза". Кметът на Плевен поздрави младите художници. Изложбат събра деца,..

публикувано на 22.02.25 в 05:30

Кипър очаква силен студ през следващите дни

Трите дни от днес до понеделник ще са най-студените за сезона в Кипър, тъй като циклонът "Корал" ще достигне своя връх. Жълт код за изключително ниски температури е в сила през следващата нощ. Общини отварят отопляеми помещения за уязвимите граждани. Резкият спад на температурите в Кипър в петък с близо 10 градуса ще продължи с още..

публикувано на 22.02.25 в 03:11

Бизнесът смята, че сушата е най-голямата заплаха за кипърската икономика

Продължителната суша е най-голямата непосредствена заплаха, пред която е изправена икономиката на Кипър в следващите две години, показва представеното от Съвета по икономика и конкурентоспособност проучване. Целта му е да се оценят потенциалните рискове, които могат да възникнат в краткосрочен и дългосрочен план, за да се предприемат навреме..

публикувано на 22.02.25 в 03:06
Киър Стармър

Великобритания готвои нов пакет в подкрепа на Украйна

Британският премиер Киър Стармър ще обяви нов пакет в подкрепа за Украйна, въпреки че Доналд Тръмп оказва натиск върху Киев да отстъпи и да приеме мирно споразумение с Русия, съобщи "Дейли телеграф".  Доналд Тръмп заяви, че Киър Стармър е "симпатяга, но не е направил нищо да сложи край на войната в Украйна" на фона на увеличаващото се..

публикувано на 22.02.25 в 02:57
Папа Франциск

Лекари: Животът на папа Франциск не е в опасност

Животът на папа Франциск не е в опасност, обяви медицинският екип, който се грижи за светия отец в болница "Джемели" в Рим. Папата беше хоспитализиран на 14-и февруари.  Професор Серджо Алфиери, ръководител на лекуващия екип, каза: "Не, папата не е извън опасност. Съществуват и двете възможности. Но дали в този момент има опасност за живота..

публикувано на 22.02.25 в 00:22

Диагностично консултативният център - Смолян привлече онколог след години без специалист

Диагностично консултативният център - Смолян привлече онколог след години без специалист в цялата Смолянска област. Областта е на второ място в страната по смъртност, причинена от онкологични заболявания. Основна причина за това е липсата на специалисти в региона. Едва преди месец Диагностичният център към областната болница успя да..

публикувано на 21.02.25 в 22:44
Папа Франциск

Животът на папа Франциск все още не е извън опасност

Животът на папа Франциск "все още не е извън опасност", обяви медицинският екип, който се грижи за Светия отец в болницата "Джемели" в Рим. Папа Франциск беше хоспитализиран на 14 февруари. Професор Серджо Алфиери, ръководител на лекуващия папа Франциск екип каза: "Не, папата не е извън опасност. Съществуват и двете възможности. Но дали в..

публикувано на 21.02.25 в 22:34