Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кандидат-осиновителите да тръгват с нагласата, че имат какво да дадат на детето, съветва психотерапевтът Теодора Тодорова

Родител за ден - предизвикателствата на осиновяването у нас

Време, търпение и любов са ключът за адаптацията на осиновеното дете, казва детският психолог Невена Иванова

| Репортаж

Над 1600 семейства у нас искат да осиновят дете и са вписани в регистъра на социалните служби. А малко над 920 са децата, за които се търсят подходящи осиновители. Данните са на Агенцията за социално подпомагане и дават представа за ситуацията към края на февруари тази година. През 2023-та година в страната са осиновени 377 българчета, преобладаващата част на възраст до 5 години. С какви предизвикателства и страхове се сблъскват кандидат-осиновителите и от каква подкрепа се нуждаят тези семейства и децата след случило се вече осиновяване?

"Като родител, осиновил дете, мога да кажа, че този процес не е лесен. Но реално си заслужава".

Това е Теодора Тодорова, която заедно със съпруга си и големият им син решават да увеличат семейството си с още едно дете. Така в живота им се появява 8-месечният Тихомир, днес първокласник. Теодора е и психотерапевт под супервизия, работи със семейства. И казва, че е важно хората да си дават сметка как влизат в процеса на осиновяване – с амбицията да бъдат родители, да изпълнят изискванията на обществото или заради напредването на времето и липсата на други възможности.


"Ключово е когато влезем в този процес поне малко да се опитаме да разберем себе си. Отварям душата, сърцето и дома си за едно дете". 

Съществено е и какви са очакванията на кандидат-осиновителите – колко време ще отнеме чакането на дете и съмнението дали изобщо това ще се случи.

"Най-хубаво е човек да не тръгва с големи очаквания, да се гледа по-реалистично на този процес".

Сред предизвикателствата при случило се вече осиновяване е това, че човек става родител за един ден, разказва още Теодора Тодорова.

"Когато родителите се озоват в ръце с бебе или малко по-голямо детенце в ръце, това може да стане буквално то днес за утре. Ако човек е останал в личните си болки и травми, в съмненията в себе си, нормално  е да имаме притеснения дали ще се справим. Най-важно е тази връзка, която досега я е нямало, да си я позволят в сърцата си. Да си дадат време за приемане". 

През първите няколко месеца едно бебе се чувства психически слято с майката. След това се отделя, но я търси. Децата, разделени от биологичните им майки, не са подготвени за това и тук се появява друго предизвикателство, казва детският психолог Невена Иванова. Самата тя е осиновено дете.  

"Когато това се случи преждевременно, тази раздяла, задето не е подготвено и се затваря известно време , а след това спира да плаче. Колкото по-рано осиновим едно дете, толкова по-добре. Аз съм осиновена на две години  и половина. Появява се семейство, което ми заявява, че вече съм с тях. Има едно съмнение. Огромният страх е от повторно отхвърляне. Най-вероятно детето ще тръгне с недоверие. Затова трябва време, търпение и любов". 


Родителите, осиновили дете, също се страхуват, но те са осъзнатата страна, допълва Теодора Тодорова.

"Ако детето е малко, единственият начин, по който може да покаже своята реакция, това е през тялото си, през поведението, родителите са тези, които са зрели ида го приемат така, че то да се почувства спокойно. И за двете страни трябват време и пространство". 

У нас все още са разпространени нагласите, че осиновяването е крачка, когато човек е изпуснал всички други влакове. В тази връзка Теодора Тодорова откроява като ключово отношението на самия кандидат-осиновител:

"Аз съм човекът, който може да прецени как да използвам годините в живота си. Ако преценя, че това е едно смислено решение, тогава няма да се оставя да ми окаже влияние самото общество. Ние сме провели разговор преди да вземаме това решение с големия ми син, който беше на десет години. Не съм видяла признак той да се срамува от стъпката, която сме предприели. Това, което виждам от близките, приятелите и роднините, е положително отношение. Аз заставам с името си зад това решение и никой не може да ме накара да се чувствам засрамена или обезценена". 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

КТ "Подкрепа" с остра реакция срещу облекчаване на режима за наемане на чужденци на работа

От Конфедерация на труда "Подкрепа" реагираха остро по повод подготвяни от правителството мерки за по-благоприятен режим за наемане на персонал от трети страни. Една от тях е определяне на по-голяма квота за чужденци, които могат да работят в една фирма. Мерките бяха представени вчера от вицепремиера Гроздан Караджов на организирана от..

публикувано на 21.05.25 в 10:03

Депутатите отхвърлиха две искания за изслушване на вътрешния министър

Депутатите отхвърлиха включването в дневния ред на две искания за изслушване на министъра на вътрешните работи Даниел Митов.  От "Възраждане" настояваха той да обясни полицейските действия по разследването на убийството на 18-годишната Магдалена от Хасково, а от ПП-ДБ - за организираните групи, нарушаващи обществения ред по хулигански подбуди..

публикувано на 21.05.25 в 09:57

Борисов посъветва Терзиев да подаде оставка, след като не може да си осигури мнозинство в СОС

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов посъветва кмета на София Васил Терзиев да си подаде оставката, след като не може да осигури мнозинство в Общинския съвет, с което да реши проблема с транспорта в София, за да не се провалят матурите. "Един месец не си преговориха със синдикатите каквото и да било. И е абсолютна лъжа, че имаме участие в този процес...

публикувано на 21.05.25 в 09:49

Кампания ще връща у дома талантливи кипърски работници и учени от чужбина

Правителството на Кипър започва глобална кампания за насърчаване на талантливи кипърски професионалисти и учени, работещи в чужбина, да се завърнат в страната. Стартът на инициативата "Умове в Кипър" /Minds in Cyprus/ ще бъде даден от президента Никос Христодулидис тази вечер в Лондон на първото голямо събитие с кипърската диаспора...

публикувано на 21.05.25 в 09:36
Палестинците посещават гробовете на своите роднини в първия ден от мюсюлманския празник Ид ал-Фитр в град Газа, 30 март 2025 г.

Най-малко 19 жертви на израелски удари в Газа през изминалата нощ

Гражданската отбрана на Ивицата Газа съобщи днес, че израелските удари в населения с палестинци анклав през изминалата нощ са причинили смъртта на най-малко 19 души, предаде АФП. "Нашите служби транспортираха 19 тела, повечето от които на деца, а десетки са ранените след нападенията, извършени от израелските бойни самолети в различни части на..

публикувано на 21.05.25 в 09:20
Емил Дечев

Емил Дечев: Има риск да получим вечен, мумифициран, хербаризиран ВСС

Ако няма бърза реакция от страна на нашия парламент, е съвсем реална възможността да се блокира съдебната система . За това предупреди в интервю за БНР съдия Емил Дечев, бивш заместник-министър на правосъдието, след произнасянето на Съда на ЕС в Люксембург, по което няма реакция от българските власти. Решението на Съда в Люксембург,..

публикувано на 21.05.25 в 09:06
Иван Таков

Иван Таков: Терзиев трябва веднага да започне преговори със синдикатите за следващата година

"Кметът Терзиев трябва веднага да започне преговори със синдикатите за следващата година. София не може да си позволи отново да изпадне в същата ситуация" .  Това заяви пред БНР Иван Таков, председател на постоянната Комисия по транспорт и пътна безопасност в Столичния общински съвет, председател на местната коалиция "БСП за България", след като..

публикувано на 21.05.25 в 08:45