Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Трябва има твърди убеждения относно свободата, демокрацията и основания на правила ред"

Посланик Джонгин Бе: България и Балканският регион се очертават като стратегически партньор на Южна Корея

"Производството на ядрена енергия изглежда неизбежен и реалистичен избор"

| Интервю
Н.Пр. Джонгин Бе
Снимка: Ани Петрова

Очаква се България и Балканският регион да се очертаят като стратегически партньор на Южна Корея. Това заяви пред БНР посланикът на Южна Корея Н.ПР. Джонгин Бе.

България и Южна Корея вече 34 години имат дипломатически отношения. Те са установени след падането на Берлинската стена.

- Как се отразява глобалната несигурност на Южна Корея?

- Тъй като икономиката на Южна Корея е ориентирана към износа и има много голяма зависимост от чужди държави, ние винаги оставаме будни, за да се адаптираме към промените. 

- Каква е ситуацията на Корейския полуостров в навечерието на парламентарните избори, които ще се проведат през април?

- В Корея има оживен публичен дебат за изборите, което е важен процес за една жизнена демокрация.

- Колко сериозна е вероятността за гореща война между Северна Корея и Южна Корея?

- Въз основа на дългогодишния ни опит в отношенията с КНДР ние вярваме, че ключът към поддържането на мир е силен национален отбранителен капацитет, както и че няма нужда да отговаряме на всяка дума и действие на КНДР. 

- Каква е вероятността Северна Корея да се опита да повлияе върху предстоящите избори в Южна Корея? 

- Както каза президентът господин Радев на срещата на върха - трябва да останем бдителни срещу невярна информация преди изборите. Подобни опити на Северна Корея за дезинформация са се случвали в миналото. Южнокорейският народ няма да бъде заблуден от тях. 

- Как ще се отразят американските избори върху Южна Корея?

- Тъй като Южна Корея и САЩ са военни съюзници и имат близки икономически отношения, посоката на американската дипломация ще засегне Корея и се очаква Европа да бъде в подобна ситуация. 

- Какво дава предпоставки за корейското чудо?

- Вярваме, че силата се крие в ориентираната към износ политика на правителството, усилията на страната за трансформиране в технологично напреднала държава заедно със страстта към образованието и силната устойчивост при реагиране на кризи. 

Джонгин Бе и Ирина Недева

- Очаква ли се задълбочаване на икономическите връзки с България?

- Посещението на председателя на Националното събрание на Република Корея в България беше предварително планирано, но предостави възможност да се обсъди участието на корейска компания в изграждането на атомна електроцентрала в България. Въпреки, че "Хюндай груп" е добре известна със своите автомобили, тя е класирана и на второ място в сектора за изграждане на атомни електроцентрали. Ако корейска компания има възможност да участва в проект в АЕЦ "Козлодуй",  очаква се повече сътрудничество с български компании, както и повече азиатски компании да проявяват интерес към България. 

- Къде другаде в света "Хюндай" строи атомни централи?

- "Хюндай" е изградила 20 атомни електроцентрали и в момента строи още четири. Има опит в успешно  изграждане на четири атомни централи в Обединените арабски емирства. Тя е една от малкото компании, които имат капацитет да изпълняват зададени времеви и бюджетни условия. Има подписано споразумение за стратегическо партньорство за сътрудничество с "Уестинг хаус". 

Преди време Корея също беше в процес на преразглеждане на производството на ядрена енергия, но в настоящата ситуация - с изменението на климата и зеления преход, производството на ядрена енергия изглежда неизбежен и реалистичен избор. 

- Южна Корея има голям бюджетен излишък. За какво го използвате?

- Корея инвестира най-много в научно изследователска и развойна дейности след Израел. Разходите за отбрана са около 2.5% от БВП. Фокусира се и върху подобряване на нивото на образование. 

- Имате споразумение за свободна търговия с ЕС? Какви са отношенията ви със Съюза? В кои държави членки имате най-видимо присъствие като експорт и инвестиции?

- ЕС има близки отношения с Корея не само в политиката, но и в икономиката, а ООН показва почти сходни модели на гласуване по международни въпроси.

Южна Корея изгражда активни търговки отношения с Германия и Полша. Очаква се България и Балканският регион също да се очертаят като стратегически партньор на Южна Корея. 

- Какво е присъствието на българския бизнес в Южна Корея?

- България  е позната на корейците с розата и киселото мляко, но напоследък се популяризира с вино и храна. Компании, свързани с IT сектора, също навлизат в Корея. Областите на високите технологии и IT сектора се считат за такива с голям потенциал за развитие между двете страни. 

В областта на енергетиката, автомобилостроенето и медицинските инструменти също имат висок потенциал за развитие. Очаква се сътрудничеството в отбранителната индустрия за бъде засилено. 

- Ако се стигне до фаза на остро противопоставяне между демократичните държави и диктаторските режими, как виждате ролята на Република Южна Корея?

- Корея е една от няколкото страни, които преминаха от получатели на помощ за развитие към страна-донор. Въз основа на този опит Корея изигра ролята на мост между развитите и развиващите се страни.

Въпреки че ролята на дипломацията е да предотвратява конфликти, вярваме, че трябва има твърди убеждения относно свободата, демокрацията и основания на правила ред.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стачка на пристанищни работници застрашава икономиката на САЩ

Масирана стачка на пристанищни работници на Източното крайбрежие в Съединените щати и крайбрежието на Мексиканския залив спря потока на около половината кораби, използвани за океански транспорт в страната, предадоха световните агенции. Стачката, която е с искане за по-високи възнаграждения, заплашва състоянието на американската икономика...

публикувано на 01.10.24 в 12:09
Дим се издига след израелския обстрел на селата в района на Набатия, Ливан, 23 септември 2024 г.

Лондон осигури чартър за британците, желаещи да напуснат Ливан

Правителството на Обединеното кралство осигури чартърен полет от Ливан за британци, които искат да напуснат страната на фона на ескалиращото насилие. Самолетът трябва да излети от международното летище на Бейрут "Рафик Харири" утре, като приоритет ще бъдат по-уязвимите британски граждани и децата под 18 години, заявиха от Министерството на..

публикувано на 01.10.24 в 11:59
Президентът на България Румен Радев

Президентът: Държавата полага всички усилия да изведе българите от Ливан

Президентът Румен Радев посочи като най-важна задача да бъде осигурено безопасното завръщне от Ливан на всички български граждани, които искат да бъдат евакуирани. По думите му държавата полага всички необходими усилия за това:   "Искам да поздравя екипажа на правителствения самолет, службите за сигурност, естествено, отбраната, и, естествено,..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

3 години затвор за врачанин, ограбил 45 лв. от възрастна жена

Осъдиха на три години лишаване от свобода врачанин, който е нападнал и ограбил 82-годишна жена във Враца в средата на август. Нападателят е причакал възрастната жена във входа на блока, в който живее, и е дръпнал чантата ѝ.  В нея е имало 45 лева, лекарства и хранителни продукти. В хода на разследването мъжът се е признал за виновен и е постигнато..

публикувано на 01.10.24 в 11:44

Втората група българи готови за евакуация от Ливан: Имаше отново бомбардировки до нас

Очаква се преди обед правителственият самолет отново да излети за Бейрут, за да евакуира втора група българи, които искат да напуснат Ливан. Снощи правителственият "Еърбъс" върна у нас 89 души - майки с деца и възрастни хора. На летище София пристигна първата група българи, евакуирани от Ливан Анита Беро ще бъде във втората група,..

публикувано на 01.10.24 в 11:28

Терминалът за втечнен газ в Александруполис вече е в експлоатация

От днес терминалът за втечнен природен газ в гръцкия град Александруполис вече е в експлоатация. Чрез него доставки могат да получават Гърция, България, Румъния, Молдова и Украйна, както и Северна Македония, Сърбия, Унгария и Словакия. Терминалът, в който дялово участие има и страната ни, е с максимален капацитет за регазификация от 5..

публикувано на 01.10.24 в 10:58
Марк Рюте и Йенс Столтенберг, 1 октомври 2024 г.

Украйна е топ приоритет за новия шеф на НАТО

Новият генерален секретар на НАТО Марк Рюте определи като свой топ приоритет Украйна при предаването на поста заедно с вече бившия ръководител на Северноатлантическия пакт Йенс Столтенберг. Двамата направиха кратки изявления пред медиите в щабквартирата на Алианса в Брюксел. "Полагащото се място на Украйна е в НАТО и ние трябва да работим за..

публикувано на 01.10.24 в 10:58