Всичко, което се прави в нашата страна, се прави без обществено обсъждане. Прави се от хора, които разговарят с други хора в затворени помещения и без да допускат медиите.
Така коментира настоящата политическа обстановка у нас проф. Румяна Дечева, бивш заместник-председател на Обществения съвет към ЦИК, в интервю пред БНР.
И се аргументира:
"Знаете за преместването на НС в Партийния дом и там достъпът е затруднен за медии. И това облекчи решаването на въпроси и промените в Конституцията. Сега ще видим как промените ще изиграят ролята си и ще бъдат ли фактор за забавяне, или за ускоряване на процедурата за служебен кабинет. Всичко се случва заради едно нежелание на нашите политици да работят прозрачно, да имат отчетност пред нас, а не помежду им".
В предаването "Нещо повече" проф. Дечева обясни, че България не е единствената страна в ЕС, в която ще има избори 2 в 1.
"Изборите за ЕП са между 6 и 9 юни, но в Италия и Малта имат местни избори. В Белгия ще има парламентарни и регионални и в трите региона, там са 3 в 1. Белгия е единствената страна, в която гласуването е само с машини в два от регионите, а в третия - с машини и с бюлетини. В Унгария са 3 или 4 в 1 – кметове, общински съвети, кметства и местни съвети, но шампион е Румъния - те имат 6 нива на местни избори плюс европейските", обясни проф. Дечева.
Тя коментира, че "основният проблем е в липсата на политическа воля":
"Тази липса на култура за диалог, изслушване и взимане предвид другата страна на масата ще бъде един от препъникамъните. Няма никакво притеснение и извънредна ситуация. За последните четири години в България сме шампиони по избори".
"Големият проблем е, че отиваме на избори, все едно за европейски или 2 в 1. Ние ще отидем с дребнотемие, с разговори и реплики между определени хора - политици, които сигурно всички ще бъдат избрани и ще продължат с тези реплики. А с промените в Конституцията тези хора ще продължат да ни облъчват с личните си емоции. И очаквам от тях много малко да говорят за мандатите и за истинските перспективи пред страната. И много ми се щеше през последните години така, както са големите политики на ЕС, да виждаме какво се очаква да се случва при нас следващите десетилетия. И понеже нямаме толкова голям опит да имаме консенсусно разбиране, тоест, всички партии, които са в парламента и онези, които ще се кандидатират, да имат еднакво виждане по основни теми", препоръча проф. Дечева.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..
Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..
12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства. Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..
Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници. Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..
"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..
Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..