"Темата за либерализацията на тока за бита отдавна е на дневен ред. Основната причина за това е, че цените на електроенергията са много чувствителна политическа тема. Включително това, че очевидно предстоят нови избори, не е в подкрепа на това реформата да бъде приключена".
Това коментира пред БНР деканът на Стопанския факултет на Софийския университет Атанас Георгиев. Според него темата за енергетиката и крайните цени на енергията ще става все по-чувствителна. По думите му партиите искат да държат това под контрол, защото това е един от факторите за общественото мнение и настроенията към тях.
"По-резки движения със сигурност не са желани от нито една от политическите партии", подчерта той.
Основната цел на това да бъдат обвързани цените при краен потребител с цените на пазара на едро е да може да се предадат по-ясно сигналите на това в кои часове енергията е по-скъпа и в кои часове има повече излишъци от нея, обясни Георгиев. По думите му именно това е основната цел на реформата на електроенергийния пазар:
"Така, както по-големите потребители на пазара на едро директно могат да получат ценови сигнали и да настроят потреблението си, по същия начин и домакинствата да могат да реагират на повишаващите се цени в определени часове и намаляващите цени в други".
По думите му обикновено тази реформа се комбинира с някакви компенсаторни мерки и прехвърляне на големи средства между различни участници по веригата.
"Включително и вчерашните новини за това, че се прилага интересен финансов инженеринг, който можем да наречем "бързи кредити" в енергетиката, също е в тази посока. Виждаме нестандартни инструменти, като например министерство купува дълг, търговско дружество прави дарения на държавен фонд – всичко това е заради изчерпване на предишните модели на компенсация между отделни части от веригата в добавената стойност. Трябва да се запитаме – ако не бяха държавни всички тези участници по веригата или общински, дали такъв тип финансов инженеринг би бил възможен или тогава може би щяха да се търсят реалните решения на тези проблеми", посочи Атанас Георгиев в интервю за предаването "Преди всички".
Според него може да се очаква допълнително доизкусуряване на финансовия инженеринг, който да позволи от 1 юли да се случи нещо, което няма да е пълна либерализация, но ще отрази още една стъпка по пътя в тази посока.
Той отбеляза обаче и устойчивостта на такъв тип решения. В следващ момент, когато има друга конфигурация в министерството, в Министерския съвет или Народното събрание – при всяка промяна се избира различен подход за решаването на тези въпроси, отбеляза експертът и добави:
"Ясно се вижда при тези решения, че сметката може да бъде платена или от потребителите, или от данъкоплатците".
Относно "Топлофикация София" и парите, които трябва да се насочат натам, за да има тя газ, Георгиев изказа мнение: "С конюнктурни мерки се решават системни проблеми. Това няма как да бъде устойчиво".
Според него този въпрос няма как да бъде решен трайно, преди да има някаква визия за това как ще се развива – като общинско или друг тип дружество. Докато има несигурност, вероятно такъв тип конюнктурни решения ще продължат, изказа мнението си той. По думите му "Топлофикация" е поставена на сериозен пазарен риск:
"Когато има едно зависимо дружество в системата, страдат и останалите. В случая "Топлофикация София" е зависима, не може да си плати дълговете, защото не може да си събере вземанията. Това няма как да не се отрази на останалите по веригата".
Георгиев смята, че трябва да се търси решението в самата "Топлофикация".
Цялото интервю на Силвия Великова и Юлияна Корнажева с Атанас Георгиев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
Политиците, дали пък да не получат урок, защото НС не може да тръгне, пред очите ни се разпада политическата среда. Дали пък не трябва да се касират изцяло изборите и да послужи урок на всички, коментира Стефан Манов от Обществения с ъвет на ЦИК в интервю пред БНР. Той е категоричен, че Изборният кодекс (ИК) не трябва да се отваря,..
Може ли и до каква степен политическа агитация да достигне до децата през социалните мрежи? Как може да се направи разликата между информация и агитация? Каквото съдържание потребяваш, такова виждаш . Алгоритъмът ти показва неща, от което се интересуваш. Много слабо вероятно е подрастващите и младежите да виждат политическо съдържание ,..
Възстановено е движението и в двете посоки при км 168 на АМ "Тракия". Участъкът беше блокиран тази нощ заради катастрофа с тежкотоварен автомобил. Това съобщиха от АПИ. Камион изгоря и блокира в двете посоки магистрала "Тракия" и "Марица" Беше спряно движението и в част от магистрала "Марица" до пътен възел "Плодовитово"...
Ще въвеждат временна организация на движението по международния път Кюстендил - ГКПП "Олтоманци" заради нов водопровод при с. Соволяно. Изготвен и е съгласуван план по въвеждане на временна организация на движението по международния път Кюстендил- ГКПП "Олтоманци" и Сърбия зарази прокопаване на нов 2-километров водопровод при с. Соволяно,..
Депутатът Даниел Лорер, който беше изключен от "Продължаваме промяната" след вчерашното гласуване за председател на НС даде във Facebook обяснение на мотивите за своя вот. " Гласувах против управленско мнозинство с "Възраждане", защото вярвам, че борбата срещу корупцията в компанията на путинистка партия ще доведе само до още путинистка корупция",..
Служебният премиер Димитър Главчев инспектира граничен пункт "Дунав мост" при Русе . Целта е министър-председателят да се запознае на място с актуалната ситуация и да координира допълнителни мерки за улесняване на трафика и повишаване ефективността на граничния контрол след евентуалното приемане на България в Шенген и по суша. Обсъжда се..
Заради зачестилите случаи на агресия на обществени места и домашно насилие, изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов свиква в понеделник национално съвещание на прокуратурата и МВР. На него ще бъдат обсъдени ефективни мерки за постигането на реални резултати в противодействието на случаите, свързани с упражнено насилие...
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...