Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Край на хартиените рецепти за антибиотици – противоречията обаче остават

| Интервю
Снимка: архив

Българският фармацевтичен съюз не смята, че трябва да има изключения и изписването на антибиотик да бъде възможно и на хартия. Това заяви пред БНР председателят му Димитър Маринов. 

От 1 април отпада вариантът за предписване на антибиотик с хартиена рецепта и по последни данни на Здравното министерство не се предвиждат изключения.
В интервю за предаването "Преди всички" Маринов подчерта, че в аптеките няма проблеми с електронните рецепти. "Почти няма неизпълнени рецепти", отбеляза той и добави, че не трябва да се смесват проблемите с вида на рецептите и този с недостига на лекарства. По думите му и в момента в електронните рецепти лекарите могат да посочат възможна генерична замяна. Според него голяма част от лекарите са продължили да изписват електронни рецепти, въпреки досегашната възможност това да става и на хартия. 

Димитър Маринов не вижда проблем в новата ситуация

Д-р Десислава Кателиева - председател на Националната асоциация на работещите в спешната медицинска помощ, подчерта обаче, че от 1 април ограничават достъпа до антибиотично лечение на сериозна група пациенти в отдалечените райони, където няма лекари. Тя обясни това с факта, че голяма част от спешните екипи са от долекарски екипи, а те не могат да отпускат електронни рецепти

"В центровете за спешна медицинска помощ има повече медицински фелдшери и лекарски асистенти отколкото лекари. До този момент те издаваха книжни рецепти. От 1 април медицинските фелдшери и лекарските асистенти, съгласно наредбата за издаване на медицински рецепти, нямат право да издават електронни рецепти, защото първо нямат достъп до електронната платформа, второ - защото нямат електронен подпис, трето - защото законът не им го позволява".   

Д-р Кателиева смята, че това е трябвало да бъде променено и лекарски асистенти и фелдшери да имат достъп до електронната платформа. Като друг проблем тя посочи, че много малко от лекарите в извънболничната спешна помощ имат електронни подписи, а без такива не могат да издават електронни рецепти. Според нея електронната рецепта не е добър вариант в спешната и неотложна помощ. Д-р Кателиева напомни, че още преди половин година са настоявали тези екипи и кабинети да могат да издават и книжни рецепти, за да може да се избегнат проблемите. 

Според Сдружението на лечебните заведения от специализираната извънболнична помощ изцяло електронното предписване на антибиотик е правилна и необходима стъпка в посока по-ефективен контрол върху употребата на антибиотици, но в същото време трябва да има изключения, които да дават възможност на лекари да изписват тези медикаменти и на хартиена рецепта. Катя Ганова, която е председател на сдружението, посочи, че има лекари, които нямат сключен договор с НЗОК и не разполагат с необходимия софтуер. Тя даде пример с възрастни лекари, които работят и след пенсионирането си и имат индивидуални практики. Затова, според нея, трябва да има изключения и възможност за работа с хартиени рецепти. Засега обаче това не се предвижда.

Цялото интервю на Спас Крайнин и Елена Бейкова с Димитър Маринов, д-р Десислава Кателиева и Катя Ганова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антон Иванов: Българите ще продължат да плащат една от най-ниските цени за ток в ЕС

Предложеното от регулатора поскъпване на тока с 4,6% средно за страната е умерено с оглед на ръста на общите ценови равнище на пазарите на електрическа енергия, което защитава нашия вътрешен потребител.  Това заяви пред БНР енергийният експерт от Българския енергиен и минен форум Антон Иванов. " Българските потребители ще продължат да плащат..

публикувано на 01.07.25 в 09:34

Превантивни обходи в пожароопасни райони, използват и дрон

Пожарната обстановка към момента е относително спокойна, но задаващите се горещини връщат спомена за миналото огнено лято. Официално пожароопасният сезон започва от днес, но високите температури в последните дни на юни го активираха още преди две седмици. Все още не сме достигнали мащабите от миналото лято , когато бяха изпепелени десетки..

публикувано на 01.07.25 в 09:30
Министерство на земеделието

Министър Тахов нареди спешна проверка на регионалните клонове на "Напоителни системи"

Министърът на земеделието Георги Тахов е  разпоредил спешна проверка на регионалните клонове на държавното дружество "Напоителни системи". Ще се проверява както водното количество в язовирите, така и техническото състояние на изравнители, напоителни и отводнителни канали и други хидромелиоративни и хидротехнически съоръжения. За следващите..

публикувано на 01.07.25 в 09:28

Горещата вълна настъпва - 37-42 градуса през юли, без дъжд

Още юни максималните температури в България бяха значително по-високи от климатичните норми. Тенденцията е горещата вълна да продължи . В следващите десетина дни температурите постепенно ще се повишават и ще достигат до 37 – 42 градуса . Това коментира пред БНР метеорологът Красимир Стоев. 43-44 градуса ще са най-високите температури..

публикувано на 01.07.25 в 09:24

С акция с пушек екоактивисти настояха за преминаване към зелена енергия

С акция пред Министерски съвет активисти на Грийнпийс България настояват за инвестиции във възобновяеми енергийни източници, за да се избегнат все по-високи сметки за ток. Десислава Микова - координатор кампания "Климат и енергия" в "Грийнпийс" – България обясни какви са причините за акцията. "Намираме се пред Министески съвет на 1-ви юли,..

публикувано на 01.07.25 в 09:14

Страните от ЕС одобряват 18-ия пакет санкции срещу Русия тази седмица?

18-ият европейски пакет от санкции срещу Русия заради войната ѝ срещу Украйна се очаква да бъде одобрен от всички страни членки на Европейския съюз до края на седмицата. Това съобщи говорител на германското правителство. Според него решението ще бъде взето на ниво посланици в Брюксел след преговори между Еврокомисията и правителството на..

публикувано на 01.07.25 в 09:04

Поклоническият поход "Светият път" тръгва от Велико Търново

Поклонническият поход "Светият път" по пътя на мощите на Свети Йоан Рилски тръгва от Велико Търново и ще измине близо 700 километра до Рилския манастир, за да бъдат отбелязани 556 години от пренасянето на мощите му. Поклонниците тръгват днес по обяд след света литургия в Катедралния храм на Велико Търново "Рождество Богородично".  Процесията..

публикувано на 01.07.25 в 08:42