Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Аида Марковска, родов терапевт: Българският род носи в кръвта си древното знание за създаването на света

"Спазването на уважението и йерархията в един род са основни, за да живеят добре следващите поколения"

2
Аида Марковска
Снимка: Мая Данчева

Ние не идваме на този свят просто така. За да се родим са нужни много много връзки между хора, наши баби и дядовци, пра пра пра баби и дядовци, които са се женили и отглеждали своите деца и своите внуци. Тези брачни и кръвни връзки обвързват и нас с тази група от хора – нашият род. 

Много често в някое населено място питат – ти от кои си, от кой род. Родовата принадлежност определя нашите черти и външни и вътрешни, придава ни характеристиките на нашите предци. Често и съдбата ни е като тяхната или професията.

"Какво означава изразът "Кръвта вода не става" - специално българският род носи в кръвта си древното знание, сподели в "Нощен Хоризонт" Аида Марковска, родов терапевт. 

"Кое е древното знание - това е знанието за създаването на света, за целта на създаването му, за Създателя му, фундаменталните въпроси, които си задава всеки разумен човек, допълни Марковска. 

Аида Марковска е посветила работата си на това да търси връзката между рода и потомците. Да търси обяснение чрез родовата история на много проблеми като безбрачие, бездетие, липсата на пари или лоши отношения между роднините. 

Според нея уважението и спазването на йерархията в един род са основни, за да живеят добре следващите поколения. 

Заедно с Ваня Кънева издават съвсем наскоро книгата - "Богатството ни приляга"

"Източният свят носи древното знание по духовен път, а западният по кръвен път. Българите носим в кръвта си това знание, но тъй като сме на границата между изтока и запада, ние можем да предаваме това знание както по кръвен път, така и по духовен път. 

Кръвната връзка е живата връзка, за която се държим здраво и на която разчитаме, за да просперираме, каза още Марковска, която по професия е програмист и дълго време се занимава с това. 

Снимката е илюстративна

В създаването на родово си дърво тя открива връзка с математиката, която тя много обича. Тя вижда в родовото дърво функционална зависимост и ако, по думите й, знаеш едно, две, три и следваш логиката на рода в пространство - времето ще изведеш неизвестното в рода.  

"Родовете следват един алгоритъм и има логика във всичко, няма езотерика, това ми допадна много, когато започнах да изследвам български родове, допълни още Марковска. 

Налага й се да включи и обучение историята на България в тези свои изследвания. 

Аврамова разказа как хората в един род са свързани като с невидима нишка, независимо къде се намират, как страданието, любовта, разбирателството, изобилието - всичко това по думите й, са енергийните връзки в рода. 

Тя пояснява защо насърчава хората трябва да изследват 4 - ри поколения назад, като се заровим в техните истории, за да открием ориста на всеки от тях, защото ориста на предците е наша съдба, пояснява тя. 

"Само че, съдбата се поднася по различен повод и с различна динамика към нас, а най-важното е, че всяко поколение има различни инструменти, с които да реши едни и също казуси.  

И на всяко поколение се поднася това, за да се даде шанс то да намери по-добро решение на въпроса. Това важи не само в родовата система, но и важи в национален мащаб, и за общочовешката ни карма, изтъква Марковска.

Цикличността е между 100 -  години, така беше с пандемията през 2020 г., това са 4 - 5 поколения, смята още родовият терапевт. 

Аида Марковска


Още по темата в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01