Основната идея беше през публично събитие да стигнем до повече работодатели. Като кариерен център работим 8 години на пазара. За чужденците има различни възможности и колкото по-широка е нашата мрежа от работодатели и с достойно заплащане е успех за нас. Това сподели в интервю пред БНР Милена Караканова от "Каритас" организатор на трудова борса за бежанци.
Над 50 бежанци от Украйна, Сирия, Иран и други страни, и 20 компании от сферата на услугите, строителството, хотели и ресторанти и здравеопазване участваха в трудова борса, организирана от "Каритас София".
На форума бяха представени добри практики при наемането на бежанци и беше дадена възможност за директна среща между работодатели и потенциални служители.
Събитието е част от инициатива за достъп до пазара на труда за бежанци от Украйна и от други страни на произход, осъществявана от мрежата на „Каритас“ организациите в България, в партньорство с Върховния комисариат за бежанците на ООН.
Над 50 бежанци участваха в трудова борса
За седмица след борсата работа са започнали 3 души бежанци – от Сирия и двама лекари от Украйна, които не започват на позиция като лекари, а част от екип, каза Караканова.
"Клиниката, към университетска болница, ще им съдейства в процеса за признаване на дипломи и когато вече се справят и с езиковата бариера. Започват като медицински сътрудници. Имаме успех и опит с дългосрочна работа на бежанците от Близкия изток. Момче от Сирия започна в ресторант и имаме уговорка с други, да започнат като помощник-готвачи и в строителството. Останаха да уточним подробности като да уточним заплата, изисквания на работодателя и др.", обясни представителят на "Каритас".
От организацията запознават работодателите с правата на труд на бежанците и спецификата на документите, които трябва да имат.
"Много от украинските бежанци, започнали работа преди 2 години, вече са във втория етап, дипломите им са признати и започват работа по специалността", сподели Караканова.
Относно мотивацията и адаптацията на бежанците, които работят, тя коментира:
"Много от тях очакват да получават заплати като в централна Европа, защото България е в Европа, но ние обясняваме че не е така. Работодателите и екипите се съобразяват с културните различия и освен място да научат българския език им предоставят и място за молитва, съобразяват работния им ден в месец като този на Рамазан."
Основното нещо към работодателите е, че трябва да проявяват търпение и разбиране и не само те, а и екипът, в който работят бежанци, защото има културни различия, препоръча Караканова.
Цялото интервю и репортаж чуйте в звуковия файл.Трийсет и три годишен мъж в Истанбул е убил седем души, предимно членове на семейството си, след което се е самоубил, съобщиха турски медии, цитирани от БТА. Убийствата са извършени в рамките на час и половина вчера, в които мъжът обикалял от къща на къща и ликвидирал една по една жертвите, посочва турската частна телевизия НТВ. Убиецът..
Бронзовият медалист от олимпиадата в Париж 2024 година по вдигане на тежести Божидар Андреев спира спортната си кариера. Това потвърди пред БНР треньорът му Пламен Братойчев. Според лансираните версии Андреев се отказва от спорта, заради неизплатената олимпийска премия и заплати от федерацията. Репортер на БНР бе в залата по вдигане на..
Ръст на случаите на домашно насилие за тази година спрямо всяка от предходните, откакто съществува Закон за домашното насилие. Това сочат данните за Габровска област, които бяха обявени по повод днешния международен ден за елиминиране на насилието над жените. Протести под наслов "Нито една повече" предстоят довечера в Габрово и Трявна. В..
Жител на област Кърджали е участвал като доброволец на фронта в Украйна още в началото на военните действия. След тежка контузия Ерол Алиевич се завръща у нас и започва да прави Клуб за любители на военната история. Идеята му е да участва във възстановки на най-славните битки на българската армия. Той е събрал различни реплики и оригинални военни..
Т ова, с което Турция печели пациентите е отношението към тях и обслужването на пациента, има много какво да научим от тях. Това, което колегите правят са някои процедури, които не може в България - чернодробни трансплантации, пластична хирургия - на глава и шия, но това са ограничен брой случаи, коментира д-р Николай Недев, онколог и..
Гергана Салабашева е гост на рубриката "Америка- илюзии и реалности" . Тя е жената, която обича да помага на другите и не се страхува от риска. Свещената крава в Индия е с предимство пред всички други. А в САЩ и без да са свещени най-често през пролетта понякога колона малки патенца предвождани от мама патица и тати Паторан спират движението не..
Перник е на първо място в страната по брой издадени заповеди за защита от домашно насилие спрямо броя на населението, съобщи Калоян Павлов- областен координатор по въпросите за домашното насилие в ОДМВР. До края на месец октомври т.г. са издадени 133 заповеди за защита, за цялата 2023 година издадените заповеди са 161. Подаваните сигнали за домашно..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..
Като дете обича да разглобява различни предмети, след това започва да ги сглобява. И да изобретява. Обича да работи с ръцете си. Хирургът д-р Тургай..