"Очакваме в скоро време да има и български енциклопедичен вариант за това що е "Родова терапия", каза в "Нощен Хоризонт" Райна Дамяни, водещата на популярното предаване "В часа на синята мъгла", нейно авторско предаване за изкуство и култура, което тя води цели 29 години. Тя гостува в качеството си на родов терапевт.
Райна Дамяни е доктор по културология и обществени комуникации, журналист и арт експерт. Автор е на 8 самостоятелни изложби живопис и куратор на над 100 художествени проекта.
Що е то родова терапия - система, която осветява и показва причините за нашите проблеми, състояния, травми, болки, тайни, чрез спомените, емоциите търсенето, намирането и осъзнаването на дълбоки пластове, през знанието за нашето семейство, произход, фамилия, ред, праотци.
Следва процес, работа от ваша страна, навигация от моя, решаване на редица проблеми, чрез осъзнаване и трансформация. Лекувате живота си и помагате на поколенията след вас да не повтарят вашите травми и обремененост, да си обясните защо определени неща се случват и повтарят в живота ви.
"Самата дума терапия плаши хората, леко ги дистанцира и те се питам "Какво е това?" Но щом има думата терапия, това означава, че нещо терапираме и лекуваме. А щом има лекуване, това означава, че има болка. Изначалното в родовата терапия са т.нар. наследствени, родови травми, проблеми, грешки, знания, повторяемост на събития или травми, които ние носим още от появата си на този свят и почти всичко е несъзнателно.
Родовата терапия работи през миналото ни, нашето собствено и на семейството ни, на рода ни, на този, с когото се сродяваме, правим или не правим семейство.
Защо - за да изясним настоящето, за да живеем по-добре и най-важното, за да подобрим бъдещето на тези, които идват след нас, на нашите деца, внуци и правнуци, ако нямаме такива, винаги има на кого да предадем физически това знание, разказа още Райна Дамяни.
"В търсене на корените да опознаеш своето семейство, означава да узнаеш всичко за себе си. Да опознаеш себе си означава да разбереш всичко.
Винаги има начини да опознаеш рода си в миналото, да ги изследваш, защото родовата терапия стъпва на реално опознаване на поколенията назад, с информация 120 години назад работи родовата терапия.
Родовата терапия връща живота ни през паметта на предците ни назад, за да можем да продължим напред.
Когато има кризи в света, когато има войни, когато има епдемии, инфлация - всичко това се е преживявало в миналото, ние не го преживяваме за първи път.
Това знание, което ние носим в ДНК - то си, в паметта на предците си, ни дава тази устойчивост да се преборим, допълни още Дамяни.
Тя допълни, че въпреки всички конспиратвни теории, че светът няма да оцелее, че човечеството няма да се справи с поредното предизвикателство, историята доказва, че това не е така и ние продължваме напред и всичко това е вкоренено в родовата система.
Райна Дамяни е доктор по културология и обществени комуникации, журналист и артексперт, с 33-годишен професионален път в национални медии. Автор е на 8 самостоятелни изложби живопис и куратор на над 100 художествени проекта. Илюстрира множество книги. Нейни стихове, рецензии и публицистични текстове са публикувани в авторитетни издания и интернет. Създава и води единственото авторско предаване за изкуство и култура "В часа на синята мъгла" - "Дарик радио", 1994 - 2021. Носителка е на престижни награди, сред които "Златно перо" на СБЖ и Голямата награда на София за културна журналистика, 2014. Автор на научното изследване "Системата на културното наследство и новата медийно-информационна среда". Определя се като духовен космополит и маринист.
Още по темата в звуковия файл.
Галерия "Доза" представя изложбата на Станислав Беловски "Къщата на залязващото слънце". Произведенията в нея не пресъздават миналото, а го разместват – като монтаж, който поражда напрежение между образите, вместо да ги фиксира в носталгичен ред. Те задават посока на тръгване "навътре" – към личното, към спомена. Изградени са така, сякаш кадрират..
Драматичният театър в Ловеч ще представи премиерата на моноспектакъла "Последният танц на Нижински". Пиесата на Норман Алън се поставя за първи път в България. Режисьор и актьор на моноспектакъла е Георги Грозев. Правата за постановката са закупени от Холивуд. Вацлав Нижински е легендарен руски и френски балетист и балетмайстор. Той е о..
Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската дирекция на Бюрото по труда. Няколко снимки и коридорът става друг. Само че това не са просто снимки, а картини и техен автор е най-награждаваният русенски майстор на аерофотографията Явор Мичев...
Трупата на Драматичен театър "Сава Огнянов" в Русе постави за първи път в страната пиесата "Хора, места и вещи" от Дънкан Макмилан. Да, става дума за алкохол и наркотици и действието се развива на сцената на театъра. Тази изключително тежка тема с богатата палитра от емоции и мисли е разказана по впечатляващ начин от екипа с режисьор Боян..
Оркестърът за народна музика на БНР изнесе концерт в Плевен на Благовещение и покори сърцата на хората от този край. Една вълнуваща вечер с талантливи музиканти, с красотата на българския фолклор и пожеланието на публиката тези музикални срещи да станат традиция. Препълнената зала „Катя Попова“ аплодираше през цялото време музикантите от..
Изминалите две години, от издаването на "Първа емисия" досега, бяха много наситени за формацията. "Михаил Йосифов и Новините в джаза" релизираха концерти в цялата страна, бяха ментори в музикални работилници, техни песни станаха част от престижни музикални класации, сред които и БНР Топ 20 , бяха сред участниците на фестивалите Jazz Art..
Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската..
"Външната политика на българското правителство е заплаха за националната сигурност" . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...