Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доменико Дара за "Кратък дневник на съвпаденията" и за пощальона, като създател на съдби

Доменико Дара
Снимка: Личен архив

Доменико Дара стана известен в България с романа "Малинверно" – една история за библиотекар, който се оказва и в ролята на пазач на гробище. 

Вълнуващата история стана толкова любима на българския читател, че Доменико посети дори и България, за да се срещне с тях. 

Сега на пазара може да намерите първата книга, написана от Доменико "Кратък дневник на съвпаденията". Този път италианският разказвач ни запознава с пощальон, надарен с таланта да имитира почерка на другите. Така той развива навика да отваря, чете и преписва писмата, като създава хронология на малкото италианско градче Джирифалко. 

"Когато за първи път дойдох в България, имах усещането за силна връзка със страната. Усещах близост между духовете. Особено от положителния начин, по който беше приета книгата ми "Малинверно", това ме убеди, че не е само мое чувството. 

С излизането на следващата книга, смятам, че това чувство ще се засили. Защото книгата е начинът, по който ние общуваме с хората. "Кратък дневник на съвпаденията" беше предназначена да представлява нещо написано на ръка. Затова и историята е от времето, когато всичко се пишеше на ръка. Всичко е ставало на ръка. 

Затова и професията на пощальона е позволявало на всеки, изпълняващ тази длъжност, да види с очите си всичко, което хората са написали. Това ми позволи да поставя писането на преден план, като нещо, определящо характера на самия човек.

А ролята на пощальона може да се разгледа като метафора. Той е носителят на вести, на съобщения. А книгите са именно това, сподели в "Понеделник вечер" Доменико Дара. 

Дара разказва още за ролята на старомодните писма, за жаждата да чакаш написаното от друг човек до теб, за възпитателната роля на написаното на ръка писмо, за очакването, изпълнено с неизвестност, несигурност и съмнение, които са част от школата на живота. 

Още по темата в интервюто на Иван Русланов с Доменико Дара, с превод от Ваня Георгиева. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Резултати от третото издание на литературния конкурс "Вълшебното перце"

Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени  в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..

публикувано на 07.01.25 в 16:34
Теодор Койчинов

Теодор Койчинов за мистиката на радиоводещия

Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината.  Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..

публикувано на 07.01.25 в 14:51
Андриян Асенов и Радостина Павлова

Любовта е това, което е на сърцето

"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории".   Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...

публикувано на 06.01.25 в 11:26
Бойко Ламбовски

Бойко Ламбовски: Може би на земния свят не му е съдено да бъде божествен

Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..

публикувано на 06.01.25 в 10:50

Актьорът Георги Ангелов: Когато нещо е направено със сърце и любов, зрителят го приема

"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..

публикувано на 06.01.25 в 10:16

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм "Клас 90"

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори.  Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината.  Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..

публикувано на 05.01.25 в 07:49

Диригентът Георги Милтиядов изпраща успешна 2024 година

Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник.   През годините сме свикнали да го виждаме на..

публикувано на 05.01.25 в 06:42