Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

40% от пациентите, които доцент Калев консултира, заминават за лечение в Турция

Доц. Димитър Калев: Грижата за онкоболните в България е неорганизирана. Затова има доплащания

"Всички страни с организирана медицина са създали т.нар. всеобхватни ракови центрове"

| Репортаж
доц. Димитър Калев
Снимка: Евелина Стоянова

Средно по 1500 лева доплащат у нас пациентите с онкологични заболявания, сочи проучване на "Индекс на болниците". Това поставя болните пред сериозни финансови бариери и достъп до адекватна здравна помощ, води и до търсене на здравна грижа в чужбина. 

69% от пациентите с онкологични заболявания е трябвало да доплащат средно по около 1 500 лева за лечението си. 26% от тях са получавали ограничени здравни грижи, показват резултатите от национално проучване на "Индекс на болниците", извършено сред 417 пациенти и техни близки. За какво е трябвало да доплащат онкоболните, разказва социологът Юлияна Гальова.

"Оказва се, че 100% от нашите респонденти са минали през някакъв вид изследване. Заплатили са средно 455 лева. Що се отнася до приема на лекарствената терапия – през такава са преминали 75% от участниците в проучването. 25% от тях са заплатили 365 лева.

Освен тези преки разходи, които се налагат на пациентите с онкологични заболявания, има и други, свързани със специализирани храни, витамини, перука, естетични интервенции. Там средната сума, която се формира, е в размер на 897 лева". 

Юлияна Гальова

Разходите за лечение на пациентите с онкологични заболявания не са покрити изцяло от Националната здравно осигурителна каза, Министерството на здравеопазването или общините. Това е причината онкоболните да търсят лечение в чужбина, например в Турция, казва доцент Димитър Калев – председател на Управителния съвет на Съвместната онкологична национална мрежа.

"Грижата за онкоболните в България е неорганизирана. Липсата на организация е причина за тези плащания и доплащания". 

Доц. Калев дава пример с най-честият рак при жените – този на гърдата.

"Пациентката в началото може да опипа някакво уплътнение в своята гърда. Тя трябва да отиде на мамографски скрининг. После опипаната бучка трябва да бъде биопсирана. След операцията материалът отново трябва да отиде за хистологично изследване. Пациентката отново трябва да доплати за маркери, защото не са заплатени от Касата. Всички страни с организирана медицина, включително и нашите комшии – турците, са създали т.нар. всеобхватни ракови центрове. Това е стандарт в света. Те представляват лечебни заведения, където могат да бъдат осъществени всички процедури – от прием и диагностика до последните грижи за пациента. Ако бъдат създадени в България, те биха революционизирали грижата за пациенти с онкологични заболявания". 

доц. Ася Консолова

Единственият изход от ситуацията, според доц. Димитър Калев, е в така наречения анти-раков план, създаден през 2022 година, като до тази година няма нито една активност по него. В плана е залегнало изискване за създаване на сертифицирани и всеобхватни ракови центрове. Това би решило до голяма степен проблемите на българската онкологията, казва доцент Калев и признава, че грижата за онкоболните у нас не е добра. 

Дотогава повече пациенти ще търсят онкологична грижа в чужбина. 40% от пациентите, които доцент Калев консултира, заминават за лечение в Турция.

През 34 специалисти преминава един онкоболен у нас, казва доцент Калев и представя доц. Ася Консолова:

"Адекватна грижа означава от процес на диагноза до процес на поддържащи грижи и проследяване". 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Британското посолство в Киев, 24 януари 2022 г.

Лондон се опасява за сигурността на дипломатите си в Киев

След като САЩ временно затвориха посолството си в Киев, британското правителство сега заяви, че проучва ситуацията със сигурността на своите дипломати в Киев "изключително внимателно". В интервю пред Times Radio тази сутрин министърът на науката Питър Кайл заяви, че няма да споделя подробности по оперативни въпроси, които ще се решават на..

публикувано на 20.11.24 в 11:19

ГЕРБ-СДС ще гласува единствено за Рая Назарян, а ПП-ДБ ще подкрепи Силви Кирилов

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов каза, че ГЕРБ-СДС ще гласува единствено за Рая Назарян като председател на парламента. "Ние ще гласуваме за Рая Назарян. Имаме решение вече на общинските събрания, на Изпълнителната комисия, че подкрепяме Рая Назарян. Това го иска партията от мене и не зависи от моите решения. Имаше едно хубаво..

публикувано на 20.11.24 в 11:15

ЧСИ: 120 хил. са длъжниците до 30 години

"До 20-годишна възраст 4000 лица са длъжници, между 20 и 25 г. са 36 хил. вече, а между 25 и 30 г. – нови 80 хил. души, т.е. общо 120 хил. длъжници до 30 години ". Това заяви пред БНР председателят на Камарата на частните съдебни изпълнители Георги Дичев след проверка в базата им данни. Често причината за вземане на кредити от младите..

публикувано на 20.11.24 в 10:44

Двама арестувани при акция срещу наркоразпространението в София

В София двама души са задържани при мащабна полицейска операция срещу разпространението на наркотици. Акцията е проведена в столичния квартал "Надежда". Арестуваните са познати на полицията. При обиските са открити над 6 килограма различни видове наркотици, сред които марихуана и амфетамини. Разследването по случая продължава.

публикувано на 20.11.24 в 10:43
Даниел Бенатов

Доц. Даниил Бенатов: Балтийските държави най-добре разбират случващото се в Украйна

Малките балтийски държави разбират повече от всички други какво се случва в Украйна . Има дълбока подкрепа и от Финландия, и от Полша. Това обясни пред БНР университетският преподавател доц. Даниил Бенатов от Киев, който участва в дарителска инициатива за снабдяване на страната с линейки. Няколко линейки за Харковска област са дарени..

публикувано на 20.11.24 в 10:40
Павел Вежинов

Столичната библиотека отбелязва 110 г. от рождението на Павел Вежинов

Столичната библиотека ще отбележи 110 години от рождението на Павел Вежинов с литературни премиери, фотодокументална изложба и прожекция на филма "Сини залези и бели коне". Павел Вежинов е един от най -продуктивните, превеждани, издавани и четени български писатели на XX век, кинодраматург и журналист. Той е автор на "Следите остават", "Втора..

публикувано на 20.11.24 в 10:39
Президентът Румен Радев.

Радев ще посети Сингапур и Виетнам

Президентът Румен Радев ще бъде на посещения в Сингапур и Виетнам от 22 до 27 ноември. При двете визити държавният глава ще бъде придружаван от представители на бизнеса от областта на информационните технологии, отбраната, автомобилния сектор. В делегацията са и трима служебни министри - на образованието, на иновациите и растежа и на..

публикувано на 20.11.24 в 10:35