Средно по 1500 лева доплащат у нас пациентите с онкологични заболявания, сочи проучване на "Индекс на болниците". Това поставя болните пред сериозни финансови бариери и достъп до адекватна здравна помощ, води и до търсене на здравна грижа в чужбина.
69% от пациентите с онкологични заболявания е трябвало да доплащат средно по около 1 500 лева за лечението си. 26% от тях са получавали ограничени здравни грижи, показват резултатите от национално проучване на "Индекс на болниците", извършено сред 417 пациенти и техни близки. За какво е трябвало да доплащат онкоболните, разказва социологът Юлияна Гальова.
"Оказва се, че 100% от нашите респонденти са минали през някакъв вид изследване. Заплатили са средно 455 лева. Що се отнася до приема на лекарствената терапия – през такава са преминали 75% от участниците в проучването. 25% от тях са заплатили 365 лева.
Освен тези преки разходи, които се налагат на пациентите с онкологични заболявания, има и други, свързани със специализирани храни, витамини, перука, естетични интервенции. Там средната сума, която се формира, е в размер на 897 лева".
Разходите за лечение на пациентите с онкологични заболявания не са покрити изцяло от Националната здравно осигурителна каза, Министерството на здравеопазването или общините. Това е причината онкоболните да търсят лечение в чужбина, например в Турция, казва доцент Димитър Калев – председател на Управителния съвет на Съвместната онкологична национална мрежа.
"Грижата за онкоболните в България е неорганизирана. Липсата на организация е причина за тези плащания и доплащания".
Доц. Калев дава пример с най-честият рак при жените – този на гърдата.
"Пациентката в началото може да опипа някакво уплътнение в своята гърда. Тя трябва да отиде на мамографски скрининг. После опипаната бучка трябва да бъде биопсирана. След операцията материалът отново трябва да отиде за хистологично изследване. Пациентката отново трябва да доплати за маркери, защото не са заплатени от Касата. Всички страни с организирана медицина, включително и нашите комшии – турците, са създали т.нар. всеобхватни ракови центрове. Това е стандарт в света. Те представляват лечебни заведения, където могат да бъдат осъществени всички процедури – от прием и диагностика до последните грижи за пациента. Ако бъдат създадени в България, те биха революционизирали грижата за пациенти с онкологични заболявания".
Единственият изход от ситуацията, според доц. Димитър Калев, е в така наречения анти-раков план, създаден през 2022 година, като до тази година няма нито една активност по него. В плана е залегнало изискване за създаване на сертифицирани и всеобхватни ракови центрове. Това би решило до голяма степен проблемите на българската онкологията, казва доцент Калев и признава, че грижата за онкоболните у нас не е добра.
Дотогава повече пациенти ще търсят онкологична грижа в чужбина. 40% от пациентите, които доцент Калев консултира, заминават за лечение в Турция.
През 34 специалисти преминава един онкоболен у нас, казва доцент Калев и представя доц. Ася Консолова:
"Адекватна грижа означава от процес на диагноза до процес на поддържащи грижи и проследяване".
Трима младежи нападнаха и набиха млад мъж близо до НДК. За инцидента е бил подаден сигнал в полицията. Пристигналите на място патрули на СДВР са задържали нападателите. Те са на 17, 19 и 21 години. Криминално проявени са. Битият мъж е прегледан от екип на спешната помощ. Няма данни да е със сериозни наранявания. От полицията не потвърдиха появилата..
Картелно споразумение стои зад високите цени на основните хранителни продукти. Така коментираха някои бургазлии причината да се стигне до бойкот на големите търговски вериги. Днес обаче повечето хора подкрепиха протеста само символично, защото магазините в Бургас отново бяха пълни. Нищо необичайно не се случи днес в Бургас, въпреки призивите за..
В Берлин днес се открива 75-ото издание на международния филмов фестивал "Берлинале". В конкурсната програма участват 19 филма, които ще се съревновават за „Златна мечка“ и "Сребърна мечка": Тази година на "Берлинале" ще бъдат представени филми от 26 държави, а 17 от тях са със световни премиери. България няма участие във фестивалната..
Десетки представители на туристическия и ресторантьорския бизнес в страната се събраха на закрита за медиите среща във Велико Търново, за да обсъждат какви мерки да предприемат за натиск върху държавата за връщане на преференциалната ставка от 9% за ДДС за заведенията за хранене. В проектобюджета на държавата се предвижда косвеният данък..
С 200 гласа "за" парламентът прие единодушно на първо четене законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток повече от денонощие в периода 21-31 декември миналата година. Предишното правителство одобри отпускането на 2 млн. и 200 хиляди лв. за компенсация на 26 000 битови крайни..
Очаквам новото правителство да се окопае добре във властта и да продължи да управлява колкото може по-дълго. Такава прогноза направи пред БНР Ивет Добромирова, ПР експерт. В регулаторите ще видим послушни хора , прогнозира още тя. "Политическият процес в България е овладян до такава степен, че не може да се намерят хора, които да..
Майка и двете ѝ деца пострадаха при катастрофа в Русе. Минути преди 14 ч. на кръстовище в кв. "Родина" два автомобила са се сблъскали, единият е изхвърчал настрани и е ударил преминаващите майка с двете ѝ деца, едното от които - в бебешка количка. Пострадалите са в болницата, като жената е с множество травми и опасност за живота.
4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали..
Плевен е застрашен и тази година от воден режим. За това алармира кметът на града д-р Валентин Христов. "Плевен отдавна има сериозен проблем с..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за..