Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще донесе ли реформата в ТЕЛК повече негативи, отколкото плюсове?

| Анализ
Снимка: БГНЕС

По-кратки срокове и по-голяма прозрачност са част от целите в одобрената реформа на ТЕЛК. Предвиждат се освидетелстване по документи и разпределение на случаен принцип, както и създаване на нови комисии в лечебните заведения. Промените влизат в сила в средата на годината.

Сега в страната действат 75 ТЕЛК комисии. По данни на Министерството на здравеопазването около една трета от тях забавят издаването на решенията за трайна нетрудоспособност и то се проточва над регламентираните 3 месеца. Има случаи, в които произнасянето отнема повече от година.

"Документите онлайн няма да са готови за ТЕЛК и пациентите ще бъдат ощетявани. В повече от 50% от случаите това ще се случи", предупреждава д-р Цветан Дамянов, дългогодишен лекар в ТЕЛК комисия в Лом. Той дава конкретни примери с неврологични заболявания.

"Как онлайн ще прецениш дали този човек е за чужда помощ или не", пита още д-р Дамянов.

Реформата предвижда създаването на нови комисии в болниците, където такива няма. Срокът за сформирането им е до 19 април. Към тези новосъздадени комисии ще се насочи и част от документацията на сега действащите комисии.

"Вместо да се ограничи корупцията и да няма затлачване, ще се постигне точно обратното", коментира д-р Неделчо Тотев, директор на общинската болница в Чирпан. По думите му, болниците са така "кадрово очукани" и "хората се броят на пръсти", че той няма да може да реализира комисия.

Новите комисии се създават проформа, е мнението на д-р Цветан Дамянов. ТЕЛК-овете не трябваше да се увеличават, а да се намалят, да се вкарат специалисти, подчертава той, като напомня за недостига на специалисти от различен вид.

Снимка: БГНЕС

Липсата на специалисти ще затрудни създаването на комисии, съгласна е и Веска Събева, която оглавява Асоциация на родителите на деца с епилепсия. Тя е заместник-председател на Националния съвет на хората с увреждания. Събева е категорична, че освидетелстването по документи ще ощети мнозина, "защото лекарят няма да вижда състоянието им". 

"В същото време, когато хората обжалват, затрудняват НЕЛК и започва бавене на документите", допълва тя.

Веска Събева призовава "епикризите да бъдат изключително подробни", за да може специалистът в комисията да се ориентира по написаното в тях. Подробно разписаните епикризи според нея е и условие, за да се избегне рискът здрави хора да получат вид и степен на увреждане.

Като плюс на новата система за оценка Веска Събева откроява включването на всички заболявания на даден човек и множеството му увреждания. Новата формула е много по-добра, твърди тя.

Изключително голям е и проблемът с недостига на педиатри. В България липсва интерес към педиатричните специалности, алармира още Събева.

Темата в детайли чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще спасим ли малките квартални магазинчета с бойкот на големите вериги?

Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги?  Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..

публикувано на 12.02.25 в 08:50

Донка Михайлова: Случаят в Брезе трябва да е сигнал – нужна е промяна

Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..

публикувано на 11.02.25 в 12:42

Бюджетът като алиби за провалената еврозона?

Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..

публикувано на 11.02.25 в 08:18
Семейството на Габи

Габи от Горна Оряховица се нуждае спешно от средства за лечение

Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...

публикувано на 11.02.25 в 06:32

Величка Таседжикова: Времето показа, че изпитите след 4-и и 10-и клас са излишни

Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..

публикувано на 10.02.25 в 11:26

Асен Асенов: България трябва да направи големи и бързи стъпки към културната си интеграция в ЕС

България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС.   Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..

публикувано на 10.02.25 в 10:24
Джамията

Турция две години след бедствието: Стремеж към възстановяване в свят, изпълнен със загуби

Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..

публикувано на 08.02.25 в 20:49