Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мъжете, жените и политиката през XXI век

Снимка: unsplash.com/farrinni

"Един от трима млади мъже никога не е имал приятелка. От тях ли сте? Не се обръщайте към порнографията, не гласувайте за Зелените, а излезте на въздух, бъдете уверени, погледнете напред и най-вече - не позволявайте на никого да ви казва, че трябва да бъдете сладки, нежни, слаби и с леви убеждения. Истинските мъже са от десницата, имат идеали и са патриоти. Тогава ще ви се получат нещата и ще имате и приятелка." Това казва членът на "Алтернатива за Германия" и евродепутат от "Идентичност и демокрация" Максимилиан Крах в един от клиповете си в платформата ТикТок, използвана предимно от младите хора.

Наскоро „Файненшъл Таймс“ и „Икономист“ цитираха в свои статии данни според които политическият мироглед на младите мъже и жени все повече са различава – младите мъже са все по-консервативни, а младите жени – все по-либерални. Заместник-главният редактор на „Икономист“ и автор на статията Робърт Гест:

„Това не е само американски проблем, това се вижда навсякъде в богатите и развитите страни. На различни места като Полша, САЩ, Франция, Южна Корея, Китай. Статистиката показва, че мъжете се справят по-зле в образователната система, което оказва влияние на достъпа им до работни места и оттам – привлекателността им за жените. Една част от тях винят жените за това. В добавка социалните мрежи поставят хората в т.нар. „ехо-камери“. Ако сте жена и прочетете история за оплакване от сексуално посегателство, алгоритъмът ще ви показва още и още от тях. Ако сте мъж и прочетете статия за мъж, неоснователно обвинен в изнасилване, ще ви се появяват повече такива. Така се добива една пресилена, преувеличена представа за рисковете, пред които лично сте изправени. А това поляризира обществото.“

И докато е трудно, и вероятно нередно, политическите нагласи на младото поколение да бъдат генерализирани, а и данните далеч не са еднозначни, според експерти все пак се наблюдава криза в отношенията, „нагнетявана“ от т.нар. инфлуенсъри, или лидери на мнение, в това число – и политиците, макар и не толкова рязко.

„Жените са програмирани да удовлетворяват потребностите си чрез мъжете.“

„Жените в Америка и Лондон са неотстъпчиви и трудно се подчиняват.“

„Мисля, че сестра ми е собственост на нейния съпруг.“

Последното изказване е на инфлуенсъра и бивш професионален кикбоксьор с американско и британско гражданство Андрю Тейт, който, заедно с брат си, беше арестуван в Румъния в края на декември 2022 г. по обвинения в трафик на хора, изнасилване и организиране на престъпна група за сексуална експлоатация на жени. Тейт, който има над 9 милиона последователи в Екс, отрича всички обвинения. „Ройтерс“ писа, че докато е бил в ареста той е имал намерение да се свърже с крайнодесни политици, от които да поиска да се застъпят за него.

Ричард Рийвс, председател на първия и вероятно единствения мозъчен тръст, посветен на проблемите на мъжете и момчетата, обяснява, че все повече млади мъже отхвърлят идеята, че равенството между половете и феминизмът са равнопоставени.

"Момчетата и мъжете изостават в образователната система на всяко ниво от 5 до 25-годишна възраст във всяка страна с развита икономика по всеки предмет. Това е световен феномен, а не нещо свързано с американската, германската или испанската образователна система. Всъщност най-голямата пропаст е в Скандинавските страни. Мъжете изостават най-много в Швеция, Норвегия, Дания и Финландия, където обществата са равноправни. Основна причина за това е, че момичетата обикновено съзряват по-рано от момчетата. Мозъците им се развиват по-бързо. Не са по-умни от момчетата, интелигентността няма пол, но когато говорим за оценки и среден успех, младите жени и момичетата са с по-високи резултати. Те навлизат в пубертета по-рано и челният дял на мозъка им се развива по-бързо. Те стават организирани по-бързо и образователната система ги стимулира заради това.“

Алис Еванс, учен в Станфордския университет, която пътува по света, за да изучава разделението между половете и подготвя книга по темата, набляга на социо-икономическите фактори, играещи роля в това разделение:

До криза се стига, когато мъжете изпитват икономически затруднения, сравнявайки се с останалите мъже. Ако той не може да си позволи дом, добра работа, хубава кола, за да е в синхрон с останалите мъже, се появява конфликт. Неприятна последица от липсата на добър социален статус е, че така може да станеш непривлекателен за жените.“

Подобен гняв може да доведе до по-консервативни виждания, но Ричард Рийвс допълва, че е по-лесно някои от тях да се повтарят като мантра, отколкото да бъдат постигнати:

Иронията е, че мъжете, които имат традиционни виждания за ролята на своя пол – че мъжете трябва да изкарват парите, са мъже от по-бедни общности, които имат най-малка възможност да изпълняват тази роля. Мъжете от горната средна класа са феминисти и не смятат, че мъжете трябва да издържат семейството, но всъщност изпълняват тази роля, защото могат да си го позволят.“

„Не мислете за нещата, които сте изгубили, а вижте възможностите как можете да спечелите. Мъжете вече не изкарват прехраната на семейството по подразбиране. Това означава, че може да сме нещо друго. Може да обсъдим с партньорите си, семействата си, възможността да работим почасово, да гледаме децата“, казва Нийл Шимински, професор в канадски колеж и инфлуенсър в ТикТок, където публикува за равенството между половете. Той твърди, че в ежедневието си е свидетел на разделение между младите хора: „Имам 15-годишна дъщеря. Присъствах на празненството на класа й по случай завършването на осми клас миналата година. Всеки ученик трябваше да включи вдъхновяващ цитат в клип, който пуснаха преди церемонията. Най-много цитати имаше ог Андрю Тейт.“

А онлайн радикализацията може да намери лесно израз в реалността: „Партии като „Вокс“ в Испания могат да трупат политически или културен капитал или пък да направят много пари, възползвайки се и градейки върху подобни идеи“, отбелязва Алис Еванс.

Подобни примери – политически и социални, могат да се приемат за симптом на съвременното болно общество, в което липса дебат за проблемите на младите мъже и на младите жени. Въпреки това те търсят отговори и нерядко ги припознават в позициите и популярността на личности от типа на Андрю Тейт, защото правителствата и институциите не обръщат внимание на тези въпроси. Как биха изглеждали конкретни решения?

Нийл Шимински смята, че трябва: „Да се говори с родителите за това как те може би допринасят за проблема несъзнателно и неумишлено дори само с начина си на изразяване. Освен децата, и родителите трябва да бъдат обучавани как могат конкретно да повлияят на идеологията, която развиват децата им. Един вид да ги „ваксинират“ срещу подобни идеи.“

Според Ричард Рийвс: „Повече мъже трябва да навлязат в учителската професия и здравеопазването, където са малцинство. Необходимо е повече техническо обучение, технически специалности и стажове, които са подходящи за момчетата. Друго нещо, което според мен трябва да се обмисли, е момчетата да започват училище с една година по-късно, защото, както казах, съзряват по-късно. И нека този проблем бъде отнет от културните стражари, които искат да го използват като оръжие, да го експлоатират и да печелят от него по един или друг начин. Да признаем, че момчетата и мъжете имат проблеми, на които трябва да обърнем внимание и нека те да бъдат чути, без да правим по-малко и за жените и момичетата.“

Алинс Еванс изтъква: „ЕС трябва да е находчив относно регулирането на алгоритмите, които създават изкривена представа за света и хората, които всъщност са умерени във вижданията си и дори скучни. Това, което можем да оценим е, че тази поляризация между младите мъже и жени е отчасти функция на културната либерализация. Когато бях в Узбекистан, Индия, Мароко, Турция – на такива места има силен социален контрол и мъжете и жените нямат право на инакомислие. Хората не трябва да приемат това разделение като пълна катастрофа, защото отчасти то отразява растящите свободи и равенството между половете. Но все пак в този въпрос са вплетени редица структурни причини, като икономическа стагнация, корпоративни алгоритми и културни предприемачи. Тези три неща оказват влияние във всички богати, културно либерални държави.“


По публикацията работи: Силвия Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

24 деца със специални образователни потребности в Брезник ще получат подаръци за Коледа

24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..

публикувано на 21.11.24 в 20:33
Президентът на Русия Владимир Путин

Путин обяви, че Русия е изпитала ракета със среден обсег с удар срещу Украйна

Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..

публикувано на 21.11.24 в 20:09
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19
Снимката е илюстративна, архив

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция.  Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..

публикувано на 21.11.24 в 19:06