Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Старт за Летище Балчик като приемна точка за малката авиация

| Репортаж
Снимка: Мая Щърбанова

Отварянето на Шенгенското въздушно пространство за България и Румъния беше отбелязано символично през изминалите почивни дни на Летище Балчик. Събитието беше организирано от пилотите на двете съседни страни и се проведе под надслов "Schengen check".

Летище Балчик показа част от потенциала си през изминалата събота, приютявайки около 40 малки самолета, които излетяха от летище Тузла в Румъния.

Приемането на двете съседни страни в Шенген по въздух дава възможност самолетите под 5 700 кг да прелитат директно, без да е необходимо да кацат на международно летище за гранична и митническа проверка и това открива много нови възможности, както за развитието на летището, така и за туризма ни, посочи изпълнителният директор на Летище София, под чието управление е и балчишкото - Иван Димитриев.

"С отварянето на въздушното пространство Шенген става много лесна връзката. Капацитетът на летището на практика е неограничен. Площта на летището е толкова голяма, че можем да съберем много самолети, които да кацнат. Това събитие очаквам да даде възможност да се чуе за нашето летище, за близостта ни с Румъния, за хубавите курорти, голф игрищата и другите атракции, Камен бряг, които са съвсем близко до нашето летище и румънските колеги да го ползват ежедневно, а ние да развиваме летището като приемна точка за малката авиация."

Първи на летище Балчик се приземи хеликоптерът на един от китаристите на Scorpions и пилот Кристиан Бекър.

"Чакаме повече от 10 години този момент. Много обичам това място, а и е близо до Румъния."

Да летиш и да виждаш цялата красота под себе си е невероятно удоволствие, сподели проф. Димитър Райков, който е и пилот.

"Въздухът не ни е делял всъщност. Ние сме били винаги едно цяло. Сега, когато сме спокойни чисто документално, ще бъдем много повече улеснени. Предстои на всички ни да усвоим това, да го приемем и да му се радваме."

Според изпълнителния директор на КК "Албена" Красимир Станев лесното придвижване по въздух отваря вратите за нов тип туристи в нашата страна. По думите му, в Европа има около 85 000 малки самолета.

"Те са ни потенциални клиенти. Тепърва тяхната бройка ще се увеличава. Аз ги виждам след 4-5 години за Албена и Приморско, понеже имаме там второ летище, може да разчитаме на между 100 и 300 самолета, които да кацат."

Като историческо събитие определи приемането на България и Румъния в шенгенското въздушно пространство дългогодишният пилот и член на Управителния съвет на Асоциацията на пилотите и собствениците на самолети Янко Стоименов.

"За нас това е исторически момент. На практика се реализира мечта за нас – да летим в европейско небе свободни, без граници. Това е изконното начало на човек – да лети, да се чувства свободен."

В края на месец април същото събитие ще се проведе на летище Тузла в Румъния.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00