Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Старт за Летище Балчик като приемна точка за малката авиация

| Репортаж
Снимка: Мая Щърбанова

Отварянето на Шенгенското въздушно пространство за България и Румъния беше отбелязано символично през изминалите почивни дни на Летище Балчик. Събитието беше организирано от пилотите на двете съседни страни и се проведе под надслов "Schengen check".

Летище Балчик показа част от потенциала си през изминалата събота, приютявайки около 40 малки самолета, които излетяха от летище Тузла в Румъния.

Приемането на двете съседни страни в Шенген по въздух дава възможност самолетите под 5 700 кг да прелитат директно, без да е необходимо да кацат на международно летище за гранична и митническа проверка и това открива много нови възможности, както за развитието на летището, така и за туризма ни, посочи изпълнителният директор на Летище София, под чието управление е и балчишкото - Иван Димитриев.

"С отварянето на въздушното пространство Шенген става много лесна връзката. Капацитетът на летището на практика е неограничен. Площта на летището е толкова голяма, че можем да съберем много самолети, които да кацнат. Това събитие очаквам да даде възможност да се чуе за нашето летище, за близостта ни с Румъния, за хубавите курорти, голф игрищата и другите атракции, Камен бряг, които са съвсем близко до нашето летище и румънските колеги да го ползват ежедневно, а ние да развиваме летището като приемна точка за малката авиация."

Първи на летище Балчик се приземи хеликоптерът на един от китаристите на Scorpions и пилот Кристиан Бекър.

"Чакаме повече от 10 години този момент. Много обичам това място, а и е близо до Румъния."

Да летиш и да виждаш цялата красота под себе си е невероятно удоволствие, сподели проф. Димитър Райков, който е и пилот.

"Въздухът не ни е делял всъщност. Ние сме били винаги едно цяло. Сега, когато сме спокойни чисто документално, ще бъдем много повече улеснени. Предстои на всички ни да усвоим това, да го приемем и да му се радваме."

Според изпълнителния директор на КК "Албена" Красимир Станев лесното придвижване по въздух отваря вратите за нов тип туристи в нашата страна. По думите му, в Европа има около 85 000 малки самолета.

"Те са ни потенциални клиенти. Тепърва тяхната бройка ще се увеличава. Аз ги виждам след 4-5 години за Албена и Приморско, понеже имаме там второ летище, може да разчитаме на между 100 и 300 самолета, които да кацат."

Като историческо събитие определи приемането на България и Румъния в шенгенското въздушно пространство дългогодишният пилот и член на Управителния съвет на Асоциацията на пилотите и собствениците на самолети Янко Стоименов.

"За нас това е исторически момент. На практика се реализира мечта за нас – да летим в европейско небе свободни, без граници. Това е изконното начало на човек – да лети, да се чувства свободен."

В края на месец април същото събитие ще се проведе на летище Тузла в Румъния.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10