Политиците и управляващите да прочетат Търновската конституция и да почерпят опит от нея, защото в нея има баланс в разпределението на властите.
Това сподели проф. Иван Кьосев, преподавател в ЮФ на СУ „Св. Климент Охридски“, в интервю пред БНР.
В предаването „Преди всички“ той представи новата си книга „Държавната власт и политическите режими при действието на Търновската конституция“, а утре, 16 април, се чества Ден на Българската конституция.
„Според мен от Търновската конституция може да се почерпи принципа за върховенство на закона, баланси между властите, макар че тя има семпла структура - 22 глави и 169 члена. Като изследовател откривам по-добри баланси между различните власти. А в действащата ни Конституция и в европейски план са заложени доста капани в действащите закони. Затова е необходима нова конституционна уредба – един рестарт“, коментира проф. Кьосев.
„Характерно за Търновската конституция е, че е изключително модерна за времето си. Чрез нея се прави цивилизационен скок в държавното устройство на българската държава. Това е огромно постижение на нашите политици в този период“, обясни той.
И допълни: Прави се фин баланс между отделните власти – монарха, НС, МС и разбира се, съдебна власт – като форма на управление на една наследствена конституционна монархия и монархът се разпростира във всички сфери на управлението. Останалите власти асистират, като помощен инструмент на волята му.
„Търновската конституция залага една доминация на монарха и това осигурява централизиране на силна държавна власт. А днес има разпарчатосване, фрагментация, и с тези постоянни борби и противопоставяния се губи този център – баланса, една фигури, около която да се обединяват отделните власти, което го имаме в президентските републики“, коментира преподавателят в СУ.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
България е жертва на огромна комуникационна война! С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов. "Спешно е необходима национална стратегия за комуникационна сигурност. Самите комуникационни инструменти станаха толкова добри, че не може със стандартни средства да се противопоставяме на това, което се..
" Ако нямаме покана и разговор, в който да има разумни предложения от страна на институциите, на работниците няма да им остане друг изход, освен да преминат към ефективна стачка ". Това заяви пред БНР Александър Шопов - председател на Федерацията на транспортните синдикати в КНСБ. София под блокада - осъмна без градски транспорт Към..
Снимки: Евелина Стоянова
"Грийнпийс" излезе с призив за опазване на Световния океан. Каузата бе подкрепена от български учени и природозащитници . Отворено писмо с настояване България да ратифицира международния договор за океаните , който ще осигури възможност за защита на водите извън национални граници, бе изпратено до премиера, министъра на околната среда и..
Когато в обществото ни се противопоставят позициите "за" и "против" Европа, когато от най-високите държавни позиции, вместо да ни водят, искат ние да им показваме пътя – да си припомним важните неща – къде бяхме, къде сме и къде отиваме. На 9 май 1945 г. хитлеристка Германия капитулира. Четири месеца по-късно е сложен край на Втората световна..
Бъдете бдителни, защото е възможно съседът ви да заснема престъпление и да го продава. Това заяви в интервю за "Хоризонт" инспектор Камен Николов от Главна дирекция "Национална полиция" , разследвал нашумелия случай от Перник с продажбата на порнографско съдържание с насилие над животни. Във връзка с престъпленията през март бяха..
Всеки ден в България умират четирима души от хепатит В и С заради ненавременна диагностика и лечение . През 2024 г. у нас са лекувани едва 752-ма души с хепатит С при нужни над 9000, за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. По отношение на хепатит В лекуваните са едва 2 500 пациенти при нужда..
Вчера кметът Васил Терзиев предложи бонуси, които могат да стигнат до желаната от протестиращите сума от 400 лева, но само за работещите в "Столичен..
С протеста утре просто търсим начини желанието на работниците да бъде удовлетворено. Ние война няма да водим, няма да искаме оставки...
Проблемът с искането на Румен Радев е и правен, а и политически. Това заяви пред БНР проф. Екатерина Михайлова, преподавател по Конституционно право,..