Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дамян Дамянов: Многообразието от думи е богатство на езика ни, да го предаваме през поколенията

В "Под езика" авторът придава образ на думите

| Интервю
Снимка: bulgarian-illustration.com

Поколенията се сменят с голям интензитет и ситуацията с езика ни бих оприличил на Вавилонска кула, говори се на български, но по различен начин, на различни нива и участниците трудно се разбират. 

Това сподели в интервю пред БНР Дамян Дамянов за новата си книга „Под езика“.

Във втората си част на проекта – „Под езика“, стари, архаични думи ги превръща в идеограми и придава образ на думите.

„Скрити са много пластове, някои културни, дори археологически, някои вулканични пластове за целия арсенал от думи и начина, по които работим с тях. Аз превръщам тези думи в идеограми, които илюстрират думите“, разказа илюстраторът.

Проектът му започна на шега през 2016 г. във фейсбук.

„Реших по свой начин да празнувам 24 май. Всеки ден публикувах по една идеограма, която илюстрираше дума. И така от А до Я, която започва със съответната дума. И така 30 дни. Това беше показано на изложби в България, Брюксел и Люксембург. През 2018 г. се появи първата книга 60 идеограми. И от типографски проектът се превърна в социален, защото помолих 60 души да дадат дефиниция за тези думи и те надградиха проекта, и го направиха значим“, коментира авторът на „Под езика“.

Във втората си книга той добавя 30 архаични, позабравени думи.

„Открих ги с доста ровене по речници, интернет, разкази на Йовков. Тези думи изразяват богатството на езика, голяма част са с турски корен. Свикнали сме да бъдат употребявани от възрастни хора. Нашият език е жив организъм, развива се и се обогатява с навлизането на нови думи. Нямам нищо против това, богатство е разнообразието“, споделя Дамян Дамянов.

Категоричен е, че „с тези думи виждаме картината от миналото и как са изглеждали нашите предци“.

„Това е инструмент на паметта. С „Под езика“ се опитах да предам образ на тези думи, да се превърнат в картина“, казва авторът.

Той определя като голям проблем, че учениците не знаят значението и не е сигурен дали по-големият проблем не е англизирането на речта – „А не е добре това и е притеснително“.

„Богатството ни е неоценимо и трябва да говорим за този език и чистотата му изобщо. Тези знания и поглед трябва да бъдат предавани през поколенията“, надява се Дамян Дамянов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Православната църква почита паметта на св. Неделя

Българската православна църква почита паметта на света Неделя. В 9 часа в едноименния митрополитски катедрален храм в София ще бъде отслужена патриаршеска света литургия. На старобългарски език е запазено житие на света великомъченица Неделя, написано от свети Евтимий, патриарх Търновски, който превел името на мъченицата от гръцкото..

публикувано на 07.07.25 в 07:45
Дим се издига в небето над ивицата Газа, 6 юли 2025 г.

Без резултат от първата сесия на преговорите между Израел и "Хамас" в Катар

Без резултат е приключила първата сесия от непреките преговори между Израел и "Хамас" в Катар, съобщиха палестински източници. Преговорите бяха възобновени вчера преди посещението на израелския премиер Бенямин Нетаняху в Белия дом. Според палестински източници на преговорите в Катар израелската делегация не е имала достатъчно пълномощия,..

публикувано на 07.07.25 в 07:42

КТ "Подкрепа" организира конференция в защита на работещите при икономически кризи

Двудневна международна конференция "За социален диалог и ефективна защита на работещите при последователни икономически кризи" ще се проведе в централата на КТ "Подкрепа". В обсъжданията ще се включат синдикални лидери и експерти от европейски страни, сред които Германия, Франция, Полша, Сърбия, Австрия, Албания, Румъния. По данни на Европейския..

публикувано на 07.07.25 в 07:37

Йорданка Чобанова: Еврото е символна и трансформираща сила

Утре - 08.07, България очаква финални гласувания за присъединяването към еврозоната от 1 януари догодина. Йорданка Чобанова, ръководител на Представителството на Европейската комисия у нас, разсъждава пред БНР за политическото и историческото значение на въвеждането на единната европейска валута в страната ни.  Еврогрупата обсъжда..

публикувано на 07.07.25 в 07:35

Започва изплащането на новите пенсии

Изплащането на пенсиите, осъвременени от 1 юли, започва от днес и ще продължи до 21 юли. Осъвременяването е с 8,6 процента и обхваща отпуснатите до края на миналата година трудови и социални пенсии, които са малко над 2 041 000. Със същия процент са увеличени и вдовишките добавки, които получават над 670 хиляди възрастни.  Минималната пенсия..

публикувано на 07.07.25 в 07:26

Еврогрупата обсъжда предложението за обменния курс на лева към еврото

Еврогрупата ще обсъди на заседанието си в Брюксел предложението за обменния курс на лева към еврото, което предстои да бъде въведено и у нас.  Предложението е на Европейската комисия и е за регламент, който Съветът трябва да приеме утре. Финансовите министри на страните от еврозоната се събират ден преди Съвет "Икономически и финансови..

публикувано на 07.07.25 в 07:18

Израел атакува три пристанища и други цели в Йемен

Експлозии избухнаха след израелски обстрел в йеменското пристанище Ходейда, а информирани източници са заявили за агенция Ройтерс, че израелската армия обстрелва и портовете Рас Иса и Салиф и западната част на страната.  Медии, свързани с хутите, потвърдиха за нападението. Близката до иранската шиитска групировка "Хизбула" телевизия "Ал-Маядин"..

публикувано на 07.07.25 в 01:14